Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak się uczy w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu: "Chcą, żeby uczeń przerastał mistrza!"

Wojciech Pierzchalski
Wojciech Pierzchalski
Obchodzące 25-lecie istnienia, Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące co roku zajmuje w krajowych rankingach miejsce w ścisłej czołówce. Jak to się robi? - Naszą misją jest, żeby uczeń przerastał mistrza - mówi dr Beata Trapnell, dyrektor ULO.
Obchodzące 25-lecie istnienia, Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące co roku zajmuje w krajowych rankingach miejsce w ścisłej czołówce. Jak to się robi? - Naszą misją jest, żeby uczeń przerastał mistrza - mówi dr Beata Trapnell, dyrektor ULO. Grzegorz Olkowski
Obchodzące 25-lecie istnienia, Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące co roku zajmuje w krajowych rankingach miejsce w ścisłej czołówce. Jak to się robi? - Naszą misją jest, żeby uczeń przerastał mistrza - mówi dr Beata Trapnell, dyrektor ULO.

Od 2009 roku Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące w ogólnopolskim rankingu miesięcznika "Perspektywy" z pierwszej piątki nie wypadło ani razu. Jedną z mocnych stron szkoły jest biologia. Od początku istnienia ULO, uczy jej Bożena Kmiecik, z którą rozmawiamy podczas lekcji z klasą 3B.

- Ten czas minął wyjątkowo szybko i różnorodnie. Każdy rocznik ma inne wymagania, oczekiwania i potrzeby. Młodzież przez 25 lat bardzo się zmieniła i uczymy się nawzajem tego, jak odbieramy świat, jako inne pokolenia - mówi Bożena Kmiecik. - Dzisiaj różnica wieku między mną a uczniami jest większa, niż kiedy zaczynałam pracę. Razem wykorzystujemy to, by uczyć się swojego spojrzenia na biologię.

Polecamy

Uczniowie toruńskiego ULO: "Nauka tu to wyzwanie, ale się chce"

Oprócz ciężkiej pracy i wytrwałości, zdaniem nauczycielki, w jej pracy najważniejsza jest pasja do nauczanego przedmiotu. - Uczniowie dają się przekonać, że biologia to nie tylko przedmiot potrzebny do matury, ale też wciąż rozwijająca się, piękna dziedzina nauki. Jest w niej mnóstwo odniesień do naszej codzienności, od aspektów medycznych po najnowsze technologie. Dzięki takiemu podejściu możemy się nawzajem inspirować do nauki - tłumaczy Bożena Kmiecik.

Zainspirowani rzeczywiście wydają się być uczniowie pani Bożeny z 3B. Tamara Wolny i Witold Żurawicki planują w przyszłości być lekarzami. - Po podstawówce, gdzie nauka nie była dla mnie aż takim wyzwaniem, cieszę się, że mogę tu dużo odkryć i się realizować - mówi Tamara. - Miałam oczywiście wtedy świadomość, że nie wiem wszystkiego, ale tu nauka stała się czymś, co muszę ćwiczyć, mając jednocześnie wsparcie i przestrzeń na rozwijanie siebie - dodaje.

Polecamy

- Naukę w ULO odbieram jako wyzwanie. To zupełnie inny poziom niż w szkole podstawowej, kosmos - mówi jej kolega z klasy, Witold. - Trzeba się napracować i wysilić, ale tu aż chce się być na lekcjach i słuchać nauczycieli, którzy wiedzą, na co jestem ukierunkowany i pozwalają mi się rozwijać w tym kierunku - dodaje.

Dyrektor ULO w Toruniu: "Uczniom trzeba dać przestrzeń na rozwój"

Od tego roku szkolnego dyrektorem ULO jest dr Beata Trapnell. Wcześniej pracowała m.in. w toruńskim Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII Liceum Ogólnokształcącym. - To praca to duże wyzwanie, zwłaszcza dla osoby, która miała wcześniej niewielki kontakt z tą szkołą - przyznaje.

- Pierwsze wrażenia są bardzo pozytywne. Grono pedagogiczne tworzą ludzie z pasją i zaangażowaniem, co widać na każdym kroku. Uczniowie są bardzo kreatywni i innowacyjni, więc mamy tu dwie grupy, które generują mnóstwo pomysłów - chwali dyrektor.

Polecamy

Zdaniem Beaty Trapnell, w ULO szczególnie ważne jest indywidualne podejście do ucznia. - Zależy nam na tym, by rozwijali się w swoim tempie i obszarze swoich pasji. Bardzo w tym pomaga współpraca z UMK, dzięki której uczniowie uczestniczą w zajęciach uniwersyteckich. Uczniom trzeba dać przestrzeń na rozwój. Jeśli przechodzą do następnych etapów olimpiad, dostają dni wolne i mogli się skupić na tym, co jest dla nich najważniejsze. Później jest czas na nadrabianie zaległości, ale w taki sposób, by uczniowie nie czuli presji, że zostają z tyłu.

W ULO nauczyciele i uczniowie chcą się uczyć od siebie

- Naszą misją jest, żeby uczeń przerastał mistrza. Jako nauczyciele, musimy się wciąż rozwijać, by być na czasie ze wszystkimi nowościami. Dlatego dużo uczymy się z uczniami od siebie nawzajem. To obopólna korzyść - podkreśla Beata Trapnell.

Uczniowie przyznają, że otwartość nauczycieli na to, że nie tylko oni mają monopol na wiedzę, pomaga im wyciągać z lekcji jeszcze więcej. - Fajnie to widać u nas w klasie. Mamy świetnych chemików i biologów, którzy często mają większą wiedzę niż nauczyciele - mówi Witold. - Jeden kolega z klasy, świetny z chemii, często dopowie jakąś ciekawostkę, podpowie nam coś i robi się z tego fajne koło, które pozwala nam się więcej nauczyć.

Polecamy: Dzieje się w Toruniu. Najlepsze zdjęcia fotoreporterów >>> TUTAJ <<<

Uczniowie nie ukrywają, że nauka w najwyżej klasyfikowanym liceum w regionie oczywiście wiąże się z ciężką pracą. - Nic nie przychodzi za darmo, trzeba się sporo napracować, ale mam poczucie, że praca jest nagradzana adekwatnie do poziomu wysiłku i nie idzie na marne - zwraca uwagę Tamara.

Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące w Toruniu ma 25 lat

Dyrektor szkoły przyznaje, że wsparcie psychologiczne dla uczniów w liceum, tak samo jak nauka, musi stać na odpowiednim poziomie. - Mamy bardzo bogatą ofertę pedagogów i psychologów, którzy przede wszystkim pracują z uczniami nad tym, by dobrze sobie radzili i dobrze się czuli w tym szybko zmieniającym się świecie. Bycie elastycznym wobec tego świata to nasze główne wyzwanie - dodaje Beata Trapnell.

Rok szkolny 2023/2024 rozpoczęło 383 uczniów i uczennic ULO. Szkoła kształci młodzież w klasach o trzech profilach: matematyczno-informatyczno-fizycznym, biologiczno-chemicznym i biznesowym. Placówka jest jedną z najlepszych szkół średnich w Polsce, kilkukrotnie wygrywała ranking miesięcznika Perspektywy. Organem prowadzącym szkoły jest Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska