Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Horzycy zaprasza widzów dopiero po wakacjach

Paulina Błaszkiewicz
Paulina Błaszkiewicz
Dla torunian i turystów Teatr Horzycy nie przygotował żadnych propozycji na wakacje
Dla torunian i turystów Teatr Horzycy nie przygotował żadnych propozycji na wakacje Jacek Smarz
Patrząc na program tegorocznego Kulturalnego Lata trudno nie zauważyć, że nasze miasto muzyką stoi. A co z teatrem, który mógłby być wizytówką Torunia w okresie wakacji?

„Do zobaczenia po wakacjach” - tablicę z takim napisem można zobaczyć obok toruńskiego Teatru im. Wilama Horzycy. Po raz kolejny w okresie wakacyjnym widzowie nie zobaczą ani jednego spektaklu. A szkoda, bo właśnie teraz jest dobry czas na nadrobienie zaległości kulturalnych. Pozytywnych przykładów nie trzeba daleko szukać. Wystarczy spojrzeć na działające od czerwca bezpłatne kino letnie na placu podominikańskim czy „Koncerty pod Gwiazdami” w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego, organizowane przez Dwór Artusa. Zaskoczeniem nie jest wakacyjny repertuar Impresaryjnego Teatru Muzycznego przy ulicy Żeglarskiej, który powstał niedawno i dopiero walczy o widzów. Na tym tle Teatr im. Wilama Horzycy wypada słabo.
[break]
- Uważam, że takie miejsce jak teatr powinno być dostępne w okresie wakacji. Toruń jest turystycznym miastem, a informacja, że teatr w okresie letnim nie działa, jest po prostu złym komunikatem. Piarowo wygląda to kiepsko - mówi Joanna Scheuring-Wielgus z Fundacji Win-Win. Co na to dyrektor toruńskiego teatru - Jadwiga Oleradzka?

Kodeks pracy najważniejszy?

- To, że teatr w okresie wakacji nie działa, nie jest żadnym zaskoczeniem. Nasi aktorzy w ciągu roku pracują sześć razy w tygodniu, a nie, jak to się zdarza w innych teatrach, tylko trzy. Kto im zapłaci za nadgodziny, których przez dwa sezony uzbierało się mnóstwo? Muszę przestrzegać Kodeksu pracy. Poza tym nie jesteśmy jakimś wyjątkiem na teatralnej mapie Polski. Warszawa jest wielkim miastem i nie jest to najlepsze porównanie - dodaje dyrektor Teatru im. Wilama Horzycy.
Rzeczywiście większość teatrów w Polsce w okresie wakacyjnym nie działa, ale poza wielkimi ośrodkami, takimi jak Kraków czy Warszawa, są miasta, które też zachęcają do wizyty w teatrze w lipcu i sierpniu. Wystarczy spojrzeć na Gdańsk, Wrocław czy Katowice.
Repertuar gdańskiego Teatru Wybrzeże jest naprawdę imponujący. Widzowie mają okazję oglądać spektakle na dużej scenie, jak również te wystawiane na scenie kameralnej w Sopocie. Mało tego, w tę niedzielę po raz szósty zostanie otwarta Scena Letnia Teatru Wybrzeże przy ulicy Zastawnej w Pruszczu Gdańskim, a wstęp na wszystkie spektakle jest bezpłatny. Trójmiasto chwali się też „Malarnią”, czyli spektaklami o współczesnej tematyce, przy użyciu oszczędnych środków artystycznych.

Lato w teatrze

Podobna inicjatywa cieszy się sporym zainteresowaniem w Katowicach. Organizatorem tamtejszego „Lata w Malarni”, podczas którego można zobaczyć wiele przedstawień oraz kilka spektakli dofinansowanych przez Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest Teatr Śląski.
Początek lipca był okazją do nadrobienia teatralnych zaległości także dla widzów we Wrocławia, gdzie, poza spektaklami w Teatrze Polskim, kilka dni temu rozpoczęło się „Lato w Teatrze”. Dodajmy że w Toruniu taki sam projekt realizuje Baj Pomorski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska