Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Slalom na starówce - co się dzieje z tablicami miast na Szerokiej i Królowej Jadwigi?

Wojciech Pierzchalski
Wojciech Pierzchalski
W ostatnich dniach na ulicach Szerokiej i Królowej Jadwigi, w miejscu tablic z herbami miast hanzeatyckich, pojawiły się biało-czerwone słupki. Konieczne było naprawienie części tablic.
W ostatnich dniach na ulicach Szerokiej i Królowej Jadwigi, w miejscu tablic z herbami miast hanzeatyckich, pojawiły się biało-czerwone słupki. Konieczne było naprawienie części tablic. Grzegorz Olkowski
W ostatnich dniach na ulicach Szerokiej i Królowej Jadwigi, w miejscu tablic z herbami miast hanzeatyckich, pojawiły się biało-czerwone słupki. Konieczne było naprawienie części tablic.

Zobacz wideo: Tyle trzeba zapłacić za ogródek letni na starówce

od 16 lat

22 tablice z herbami miast hanzeatyckich to upamiętnienie złotego okresu w historii miasta, kiedy Toruń był jednym z najważniejszych ośrodków Hanzy, czyli związku miast handlowych Europy Północnej. Skupiał on najważniejsze miasta wybrzeża Morza Bałtyckiego i Północnego.

Co się stało z tablicami na Szerokiej?

W ostatnich tygodniach jednak zamiast tablic na Szerokiej i Królowej Jadwigi pojawiły się biało-czerwone słupki. Wszystko przez niezbędne naprawy, które musiała przejść część z nich. Niektóre tablice były ukruszone, miały ubytki albo się ruszały po nadepnięciu na nie.

- W całości wymieniono dziesięć tablic, dodatkowo w części pozostałych uzupełniono ubytki, by się nie ruszały - wyjaśnia Aleksandra Iżycka, dyrektor Biura Toruńskiego Centrum Miasta. - Wszystkie tablice są już gotowe. Do środy są zabezpieczone, żeby na nie nikt nie nadepnął albo nie najechał.

We wtorek, 20 czerwca, po naprawach tablice wróciły na swoje miejsce. Po ponownym zamontowaniu, jeszcze przez dobę muszą być zabezpieczone, by nie ulec usterkom, a ich odsłonięcie zbiegnie się w czasie z początkiem święta miasta. Tablice zostały wykonane ze stali, mosiądzu, czerwonawego mosiądzu i czarnego kamienia.

Czytaj także

Jakie miasta są na tablicach na Szerokiej w Toruniu?

22 tablice z herbami miast hanzeatyckich odsłonięto na ul. Szerokiej w 2009 roku. Projekt herbów powstał w oparciu o rekonstrukcje symboli z fryzu heraldycznego na fasadzie Dworu Artusa.

Pięć pierwszych tablic na Szerokiej to herby: Chełmna, Torunia, Elbląga, Królewca i Gdańska. Kolejne tablice są poświęcone ówczesnym niemieckim miastom: Brema, Dortmund, Soest, Lubeka, Osnabrück, Ratyzbona, Brunszwik, Kolonia, Hamburg, Wrocław, Stralsund (Strzałów), Rostock (Rostok), Naumburg, Erfurt, Münster, a także Norymberga i Lejda.

Z kolei na ul. Królowej Jadwigi znajdują się herby miast, z którymi Toruń dawniej utrzymywał kontakty, jednak nie należały one do Hanzy. Są to: Kraków, Lwów, Dorpat, Ryga, Londyn, Bergen, Brugia oraz Nowogród Wielki.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska