
W środę w Toruniu odbyły się uroczystości z okazji 60-lecia Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Na dziedzińcu ratusza została otwarta wystawa, zaś w samym ratuszu odbyła się konferencja na temat wartości zabytków. Gości zjawiło się sporo, bo też trudno sobie wyobrazić NID bez Torunia. Wielu pracowników instytutu to absolwenci UMK.
Polecamy
- Narodowy Instytut Dziedzictwa jest ważnym elementem systemu ochrony zabytków, który przede wszystkim tworzą służby konserwatorskie. Instytut bada i dokumentuje zabytki, gromadzi informacje na ich temat, przemian krajobrazu kulturowego. Te wszystkie dane, opracowania, studia i badania są podstawą zarówno do działania zarówno konserwatorów jak i samorządów - wyjaśnia dyrektorka tej instytucji, dr hab. Katarzyna Zalasińska.
Jakie są korzenie Narodowego Instytutu Dziedzictwa?
Jubileusz znaczący, jednak samemu NID-owi siwych włosów jeszcze liczyć nie można. Pod takim szyldem instytucja działa od 2011 roku. Jest jednak kontynuatorką powołanego w roku 1962 Ośrodka Dokumentacji Zabytków. Nazwy się zmieniają, misja pozostaje jednak taka sama, chociaż sposób, w jaki dokumentaliści podchodzą do zabytków, jest już inny niż kiedyś.
- Do tej pory mówiło się o tym czym zabytek jest, jaką ma historię. Dzisiaj raczej kierujemy się ku rozpatrywaniu jego wartości — mówi Robert Kola, kierownik toruńskiej pracowni NID. - Wcześniej wiedzieliśmy, co chronimy, a dziś staramy się powiedzieć, jak chronimy. Żeby mówić jak i dlaczego chronimy, potrzebna jest znajomość wartości zabytku.
Polecamy
Ta zmiana widoczna jest, chociażby w samej formule wpisu do rejestru zabytków. Robert Kola zwrócił uwagę, że kiedyś wystarczyło napisać np. że wpisuje się do rejestru kościół gotycki z XIV wieku. Jako taki posiada on wartości zabytkowe. I tyle.
Gdzie i kiedy można zobaczyć wystawę?
Wystawę poświęconą dokumentowaniu zabytkowego bogactwa naszego regionu, a zarazem owoc pracy naukowców z NID i ich poprzedników, można oglądać na ratuszowym dziedzińcu w godzinach pracy Muzeum Okręgowego. Wystawa ma tytuł "Przyszłym pokoleniom 60 lat misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa", poza słowami uznania dla tych, którzy zajmują się dokumentacją skarbów przeszłości oraz m.in. przygotowaniem wpisów do rejestru zabytków, nie zabrakło również odwołań czy pytań o to co obecnie dzieje się na toruńskim bulwarze. Odwołania pojawiły się w kilku przemówieniach, pytania padały głównie w kuluarach. O wstrzymaną po interwencji generalnego konserwatora zabytków budowę betonowych pawilonów dziennikarze zapytali m.in. dyrektorkę NID.
- NID obecnie analizuje sytuację. We wszystkich obszarach wpisanych na listę UNESCO zachodzą zmiany. Chodzi jednak o to, aby zachodziły one w sposób harmonijny z tkanką zabytkową. To trzeba właśnie zbadać i ocenić — odpowiedziała Katarzyna Zalasińska.
Pani dyrektor wyraziła również ubolewanie, że miejskie służby konserwatorskie nie wystąpił do NID o opinię w czasie, gdy rozstrzygana była sprawa projektu rewitalizacji bulwaru i budowy budzących dziś tak wielkie kontrowersje obiektów.
O tym co na temat tej inwestycji uważają specjaliści od ochrony zabytków, napiszemy wkrótce.
Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?