Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Miejskie dotacje na renowację zabytków. Kto, ile i na co dostanie?

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
W tym roku najwyższą dotację otrzyma parafia Matki Boskiej Zwycięskiej z ul. Podgórnej. 120 tysięcy złotych z miejskiej kasy przeznaczonych zostanie na remont elewacji frontowej oraz elewacji wieży.
W tym roku najwyższą dotację otrzyma parafia Matki Boskiej Zwycięskiej z ul. Podgórnej. 120 tysięcy złotych z miejskiej kasy przeznaczonych zostanie na remont elewacji frontowej oraz elewacji wieży. Szymon Spandowski
Tym razem do podziału było 950 tysięcy złotych. Miejskie dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków, zostały rozdysponowane, jednak właściciele bądź zarządcy zabytkowych budynków mogą się jeszcze ubiegać o dotacje z rządowego programu odbudowy zabytków.

Zobacz wideo: 2023 jest Rokiem Mikołaja Kopernika w woj. kujawsko-pomorskim.

od 16 lat

Na ostatniej lutowej sesji rady miasta, toruńscy radni zaakceptowali podział funduszy na miejskie dotacje konserwatorskie. W tym roku do podziału było 950 tysięcy złotych. Jak widomo, dzięki zmianom przeforsowanym kilka lat temu przez społeczników, o wsparcie z miejskiej kasy mogą ubiegać się nie tylko właściciele bądź zarządcy obiektów indywidualnie wpisanych do rejestru zabytków, ale również tych "drugiej kategorii", czyli zabytków z gminnej ewidencji. Jedni i drudzy z tej pomocy korzystają, dotacje zostały rozdysponowane do ostatniego grosza.

Polecamy

- Do 30 listopada wpłynęło 27 wniosków na prawie 3 miliony złotych - poinformował radnych Emanuel Okoń, miejski konserwator zabytków. - Jeden wniosek został wycofany przez wnioskodawcę, dwa nie spełniały wymagań i zostały odrzucone.

Z 24 jakie pozostały, dzieląca dotacje komisja zarekomendowała 19. Dwanaście z nich dotyczy zabytków rejestrowych, zaś siedem obiektów z gminnej ewidencji zabytków. Zastrzyk finansowy z budżetu miasta stanowi na ogół kilkanaście procent wartości każdej z tych inwestycji.

Polecamy

W tym roku najwyższa dotacja - 120 tysięcy złotych, trafi do parafii Matki Boskiej Zwycięskiej przy ul. Podgórnej. W tym roku świątynię czeka renowacja elewacji frontowej i elewacji wieży. 104 tysiące złotych otrzyma Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk na remont dachu, odtworzenie stolarki, naprawę spękań oraz przemalowanie elewacji swojej toruńskiej siedziby przy ul. Piekary 8. Wspomnieliśmy, że miejskie wsparcie to na ogół kilkanaście procent wartości każdej z inwestycji, co nie oznacza, że tak jest we wszystkich przypadkach. Dotacja dla IBL będzie w tegorocznym rozdaniu najwyższym procentowo miejskim wkładem w remont zabytku, te 104 tysiące złotych stanowić będzie 38,5 proc. wszystkich koniecznych nakładów.

Cenna kamienica pod ochroną i z dotacją

Swego czasu głośno było o kamienicy przy placu św. Katarzyny 7. Miasto wystawiło ją na sprzedaż, z pomocą prof. Michała Pszczółkowskiego, autora wydanej niedawno książki o toruńskich kamienicach czynszowych zwróciliśmy uwagę, że jest to jeden z najcenniejszych tego typu obiektów w Toruniu, a poza tym jest pozbawiony w zasadzie jakiejkolwiek ochrony. Reagując na to wojewódzki konserwator zabytków wpisał kamienicę do rejestru. Miasto budynek i tak sprzedało, a teraz jego właściciel otrzyma 100 tysięcy złotych na remont elewacji, rekonstrukcję malowideł i renowację stolarki oraz drzwi wejściowych.

Ile na stalle, ile na elewacje?

Z miejskiej kasy popłynie również kolejna dotacja na prace prowadzone w siedzibie Towarzystwa Naukowego w Toruniu. Tym razem będą to 93 tysiące złotych na remont elewacji od strony ul. Wysokiej. Kolejna dotacja, tym razem 63 tysiące złotych, pomoże przywrócić dawny blask bezcennym XV-wiecznym stallom z kościoła mariackiego. O trzy tysiące mniej otrzyma wspólnota mieszkaniowa przy ul. Warszawskiej 2 na sfinansowanie kolejnego etapu renowacji elewacji od strony placu 18 stycznia. Po 50 tysięcy złotych trafi do właścicieli kamienicy przy ul. Piekary 1-3 oraz spichlerza przy ul. Rabiańskiej 9. W pierwszym przypadku dotacja zostanie przeznaczona na remont dachu, w drugim na renowację tylnej elewacji.

Polecamy

Fundusze miejskie popłyną również na Bydgoskie Przedmieście, gdzie m.in., dzięki dotacji w wysokości 58 tysięcy złotych, wyremontowany zostanie dach i elewacja kamienicy przy ul. Mickiewicza 76, a także na Podgórz, gdzie prawie 27 tysięcy złotych miejskiego wsparcia ma wpłynąć korzystnie na wygląd dawnego ratusza. Pieniądze te zostaną przeznaczone na odtworzenie części stolarki okiennej.

Do kiedy można składać wnioski na dotacje z programu odbudowy zabytków?

Przypominamy również, że Toruń stara się o dotacje z rządowego programu odbudowy zabytków. Dofinansowanie z tego źródła może trafić za pośrednictwem Urzędu Miasta do właścicieli i zarządców obiektów wpisanych do rejestru oraz gminnej ewidencji zabytków. Zainteresowani na złożenie wniosku mają czas do 3 marca Decyduje data wpływu wniosku do biura miejskiego konserwatora zabytków lub na skrzynkę e-PUAP Urzędu Miasta Torunia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska