Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Modernizacja komendy wojewódzkiej PSP na starówce. Perełki z 1981 roku pod podłogą!

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Takie perełki sprzed ponad 40 lat znaleziono podczas prac rozbiórkowych części komendy wojewódzkiej PSP przy ul. Prostej 32 w Toruniu. Amatorzy gotowi przygarnąć kolejne znaleziska - relikty PRL-u - od razu się zgłosili...
Takie perełki sprzed ponad 40 lat znaleziono podczas prac rozbiórkowych części komendy wojewódzkiej PSP przy ul. Prostej 32 w Toruniu. Amatorzy gotowi przygarnąć kolejne znaleziska - relikty PRL-u - od razu się zgłosili... PSP/Polska Press/UMT
Komenda wojewódzka PSP w Toruniu przechodzi modernizację. Trwa rozbiórka budynku przy ul. Prostej, a to dopiero początek wielkich zmian za 21 mln zł. W trakcie prac natrafiano na prawdziwe perełki... pod podłogą korytarza.

9. Halowe Mistrzostwa Świata Masters w Arenie Toruń

od 16 lat

Zabytkową siedzibę strażaków u zbiegu ulic Wały gen. Sikorskiego i Prostej kojarzy każdy torunianin. Komenda Wojewódzka PSP mieści się bowiem w charakterystycznym kompleksie budynków, w samym centrum miasta. Kolejny już miesiąc jest w trakcie modernizacji, która - etapami - potrwa aż do 2025 roku.

W trakcie rozbiórki budynku przy ul. Prostej 32 natrafiono na ciekawostki z 1981 roku. Strażacy tym sentymentalnym odkryciem pochwalili się w mediach społecznościowych. Cóż to za perełki?

Powrót do czasów PRL-u, czyli pamiętny rocznik 1981 pod podłogą

Pod podłogą korytarza znaleziono kalendarze strażackie z 1981 roku. Całkiem nieźle zachowane! Łezka się w oku zakręciła tym, którzy pamiętają np. z dzieciństwa charakterystyczne hasła "Nie pozwól dzieciom bawić się zapałkami" czy "Każdy pożar powstaje z winy człowieka". A takimi właśnie hasłami opatrzone są te kalendarze, liczące sobie już 40 lat z haczykiem. Do tego - wiadomo - rok 1981 dla Polaków to akurat data pamiętna.

"Gdybyście jeszcze znaleźli jakieś przedmioty użytkowe - relikty PRL-u - to ja chętnie przygarnę" - od razu zgłosił jeden z komentujących odkrycie. Inni wspomnieli rok 1981, a generalnie znalezisko podsumowano słowami: piękne egzemplarze.

Co jeszcze skrywają budynki i piwnice komendy? Zobaczymy. Prace rozbiórkowe wciąż trwają. Być może toruńscy strażacy chwalić się będą niebawem kolejnym sentymentalnymi skarbami. Po pracach rozbiórkowych przyjdzie natomiast czas na restauracje, modernizację i rozbudowę komendy. To wielka i kosztowna inwestycja.

Polecamy

Komenda na miarę XXI wieku za 21 milionów złotych

21 mln zł na modernizację i rozbudowę siedziby Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu – taki prezent otrzymali od rządu kujawsko-pomorscy funkcjonariusze w Dniu Strażaka 4 maja 2022 r. Przypomnijmy, że uroczyste przekazanie dokumentu o realizacji inwestycji wraz z jej planowanym kosztorysem odbyło się w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu przy ul. Prostej 32 na początku maja ubiegłego roku.

- Dziękuję za te decyzje, które umożliwiają modernizację i rozbudowę siedziby komendy wojewódzkiej w Toruniu. Przypomnę, iż komenda znajduje się w budynkach od momentu ich powstania związanych ze strażą pożarną. Ten program modernizacji był przez wiele lat oczekiwany - podkreślal wtedy prezydent Michał Zaleski.

Zabytkowy budynek przy ul. Prostek 32 zostanie odrestaurowany i zmodernizowany, a przylegająca do niego część współczesna - rozbudowana i połączona funcjonalnie z częścią zabytkową. Środki na przedsięwzięcie pochodzą z "Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022-2025". Decyzję o zatwierdzeniu inwestycji odebrał trok temu z rąk wojewody Mikołaja Bogdanowicza komendant wojewódzki PSP nadbryg. Jacek Kaczmarek, w obecności prezydenta Torunia Michała Zaleskiego, jego zastępcy Adriana Móla oraz parlamentarzystów z regionu - senatora Józefa Łyczaka i posłów: Joanny Borowiak, Jana Krzysztofa Ardanowskiego i Przemysława Przybylskiego.

- To bardzo potrzebna inwestycja. Jedna ze stu dwudziestu realizowanych w kraju. Będzie to komenda na miarę XXI wieku - mówił wówczas nadbrygadier Jacek Kaczmarek.

Przypomnijmy też, że cały zespół zabudowy Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu zlokalizowany jest przy północnej granicy Starego Miasta, na obszarze wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Południowa ściana zabudowań stoi na linii muru obronnego, a północna - na linii muru oporowego przeciwskarpy fosy. Obiekty tworzą ciąg zabudowy o zróżnicowanej bryle, w skład której wchodzą: trzykondygnacyjna część główna z wysokim poddaszem i masywną wieżą krytą dachem namiotowym oraz dwukondygnacyjna część boczna, tzw. łącznik o funkcji garażowo-biurowej.

Z kolei budynek główny dawnej Miejskiej Straży Ogniowej wraz z częścią terenu jest od 1996 roku wpisany do księgi rejestru zabytków województwa kujawsko – pomorskiego i objęty ochroną konserwatorską. Na przełomie XIX i XX w. nadbudowano część garażowo-warsztatową o użytkowe poddasze, mieszczące pomieszczenia biurowe, a w latach 80-tych XX w. przeprowadzono adaptację budynku stajni i magazynu paszy na pomieszczenia biurowe i magazynowe.

Obecnie w budynkach przy ul. Prostej mieszczą się biura Komendy Wojewódzkiej PSP, Wojewódzkie Stanowisko Koordynacji Ratownictwa oraz garaże dla pojazdów specjalnych i specjalistycznego sprzętu. Ze względu na brak miejsca część pomieszczeń biurowych oraz magazynowych komendy znajduje się w położonym na obrzeżach miasta budynku przy ul. Olsztyńskiej 6.

Warto przeczytać

Zabytek do modernizacji, a część magazynowa do rozbiórki. Potem - rozbudowa

Zgodnie z projektem zabytkowa część zabudowań przy ul. Prostej przejdzie modernizację i adaptację do obecnych potrzeb jednostki. Wszystkie prace będą prowadzone pod nadzorem konserwatorskim. Planowane są min.: remont instalacji elektrycznej i kanalizacyjnej, naprawa pokrycia dachowego oraz konserwacja elementów konstrukcyjnych (dźwigarów stropowych). Budynek zostanie też przystosowany dla osób o szczególnych potrzebach, w tym niepełnosprawnych ruchowo.

Część magazynowo – biurowa, niebędącą zabytkiem, zostanie rozebrana. W jej miejsce planuje się budowę nowej, większej części kompleksu i odsunięcie jej od historycznego muru, tym samym umożliwienie prac konserwatorskich i restauratorskich. Nowy budynek będzie powiązany wewnętrznie na poziomie piętra z budynkiem istniejącym, tworząc z nim jedną funkcjonalną całość. Znajdą w nim miejsce: siedziba Kujawsko-Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej i biura administracji, Stanowisko Kierowania KW PSP oraz siedziba grupy dowódczo-sztabowej wraz z pojazdami i sprzętem dowodzenia i łączności. Dzięki inwestycji poprawią się warunki pracy strażaków, a zastosowane przy budowie nowe technologie pozwolą obniżyć koszty eksploatacji.
Inwestycja będzie przebiegała etapami do grudnia 2025 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska