Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Nie ma zmiłuj! Więzienie w zawiasach i grzywna za 3 krzaki marihuany dla Patryka R.

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Domowa uprawa marihuany Patryka R. w Toruniu skończyła się dla niego procesem i wyrokiem.
Domowa uprawa marihuany Patryka R. w Toruniu skończyła się dla niego procesem i wyrokiem. Polska Press
Rok więzienia w zawieszeniu, 5 tys. zł grzywny i 3,5 tys. zł nawiązek - taką karę wymierzył sąd Patrykowi R. z Torunia za domową hodowlę marihuany. To nic, że miał tylko 3 krzaki. Wytworzył jednak z nich jednak łącznie ponad 200 gramów "maryśki", a to już tak zwana znaczna ilość narkotyków.

Trwa twardy kurs policji, prokuratury i sądów wobec osób, które hodują marihuanę. Historia domowej uprawy marihuany 23-letniego Patryka R. w mieszkaniu w Toruniu to przestroga dla innych. Prawo jest w tej dziedzinie surowe. Mężczyzna miał proces Sądem Okręgowym w Toruniu. Oskarżony był o posiadanie, uprawianie i wytwarzanie narkotyków.

Nie było tego wiele - 3 krzaki. Wyliczono jednak, że młodzieniec wyprodukował z tych roślin przez trzy lata (2019-2021) ponad 200 gramów narkotyku. A to już znaczna jego ilość i surowsze konsekwencje karne. Wytworzenie takiej ilości narkotyku to przestępstwo mające charakter zbrodni, zagrożone karą nie mniejszą niż 3 lata więzienia. Po nowelizacji przepisów, od 1 października br. , za produkcję znacznej ilości grozi od lat 3 do 20 nawet.

Polecamy

8 listopada Sąd Okręgowy w Toruniu ogłosił wyrok dla Patryka R. Konsekwencje dla torunianina są poważne.

Wyrok za uprawę, posiadanie i udzielanie - więzienia w zawiasach i po kieszeni

Rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata próby, 5 tysięcy zł grzywny i łącznie 3,5 tys. zł nawiązek do zapłaty na rzecz Toruńskiego Stowarzyszenia Rodzin Powrót z U - taki wyrok usłyszał torunianin. Ale to nie wszystko. Sąd oddał Patryka R. na okres próby pod dozór kuratora, a także zobowiązał go do powstrzymywania się od zażywania narkotyków.

Opisane wyże konsekwencje to kara łączna za kilka przestępstw. Młody mężczyzna został bowiem uznanym za winnego nie tylko uprawiania 3 krzewów marihuany i wytworzenia z nich ponad 200 gramów marihuany. Udowodniono mu także posiadanie znacznej ilości narkotyku - znów było to ponad 200 gramów marihuany oraz posiadanie urządzeń do uprawy (to osobne przestępstwo). Poza tym jeszcze - trzykrotne udzielenie narkotyku innym (po pół grama "maryśki").

Polecamy

- Wyrok ogłoszony 8 listopada jest nieprawomocny - zaznacza Jarosław Szymczak, asystent rzecznika Sadu Okręgowego w Toruniu.

Prawo do odwoływania się mają Patryk R. i jego obrońca Dariusz Klos oraz Prokuratura Rejonowa Toruń Wschód, która młodzieńca oskarżała. Jeśli tak się stanie, sprawę rozstrzygać będzie Sąd Apelacyjny w Gdańsku.

To już kolejna domowa hodowla w Toruniu z takim finałem w sądzie

Jak wspomnieliśmy, w Toruniu trwa twardy kurs wobec domowych upraw "maryśki". Sprawa Patryka R. jest kolejną już tego typu z finałem w sądzie.

W sierpniu br. opisywaliśmy historię hodowli w mieszkaniu przy ul. Niesiołowskiego w Toruniu, która liczyła sobie 5 roślin. Prowadził ją 45-letni Piotr S. Torunianin wpadł przy ul. Turystycznej. Wówczas miał przy sobie gram marihuany. Kryminalni odwiedzili jednak jego dom i tutaj odkryli domową uprawę. Po śledztwie przeprowadzonym przez Prokuraturę Rejonową Toruń Wschód mężczyzna oskarżony został łącznie o 8 czynów opisanych w Ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii.

Polecamy

Jakie to były czyny? Posiadanie wspomnianego grama narkotyku, słoika z 30 gramami, uprawiania 4 krzaków marihuany w domu (rok 2018), wytworzenia z nich 88 gramów (2018 rok), uprawiania 5 krzaków (2019 rok), wytworzenia z nich 110 gramów narkotyku (2019rok), uprawiania kolejnych 5 krzaków (rok 2020) i wytworzenia z nich kolejnych 110 gramów (2020 rok).

- W porównaniu z innymi sprawami narkotykowymi, bardzo licznymi ostatnio, ta domowa hodowla marihuany faktycznie należy do skromnych. W innych sprawach do czynienia mamy przecież nawet z kilogramami narkotyków czy setkami krzewów. Mimo wszystko w tym przypadku chodzi o wytworzenie tzw. znacznej ilości narkotyku. To taka ilość, która pozwala na odurzenie kilkudziesięciu osób. 110 gramów bezsprzecznie taką ilością jest - zaznaczała prokurator Joanna Becińska.

Jaki wyrok usłyszał Piotr S.? Sąd wymierzył ju karę łączną 1 roku pozbawienia wolności, której wykonanie warunkowo zawiesił na okres 3 lat, oddając w tym okresie skazanego pod dozór kuratora sądowego. Zobowiązał go też do podjęcia leczenia w ośrodku terapii i współuzależnienia oraz zapłaty 3 tys. zł grzywny. Ten wyrok jest już prawomocny.

WARTO WIEDZIEĆ: To mówi polskie prawo o wytwarzaniu narkotyków (po nowelizacji od 1 października 2023)

  • Art. 53. Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii [Wytwarzanie, przetwarzanie, przerabianie środków odurzających, substancji psychotropowych lub nowych substancji psychoaktywnych albo przetwarzanie słomy makowej] przewiduje, że:
  • par. 1 - Kto, wbrew przepisom ustawy, wytwarza, przetwarza albo przerabia środki odurzające lub substancje psychotropowe albo przetwarza słomę makową, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  • podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  • 1a. par. 1a par. 1A - Kto, wbrew przepisom ustawy, wytwarza, przetwarza albo przerabia nowe substancje psychoaktywne, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.
  • podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.
  • 2. par. 2 - Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1 lub 1a, jest znaczna ilość środków odurzających, substancji psychotropowych, słomy makowej lub nowych substancji psychoaktywnych, lub czyn ten został popełniony w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, sprawca podlega grzywnie i karze pozbawienia wolności od lat 3 do 20.
od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska