MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Panneau Knappa znów na auli UMK. Zakończyła się renowacja słynnej instalacji

Wojciech Pierzchalski
Wojciech Pierzchalski
Instalacja była pod opieką pracowników i studentów Wydziału Sztuk Pięknych UMK od początku sierpnia. Po czterech miesiącach, zakończyli prace konserwatorskie i słynne panneau znów zdobi aulę przy Gagarina.
Instalacja była pod opieką pracowników i studentów Wydziału Sztuk Pięknych UMK od początku sierpnia. Po czterech miesiącach, zakończyli prace konserwatorskie i słynne panneau znów zdobi aulę przy Gagarina. Grzegorz Olkowski
Instalacja była pod opieką pracowników i studentów Wydziału Sztuk Pięknych UMK od początku sierpnia. Po czterech miesiącach, zakończyli prace konserwatorskie i słynne panneau znów zdobi aulę przy Gagarina.

Jak funkcjonuje oddział kardiologiczny w szpitalu na Bielanach?

od 16 lat

Panneau autorstwa Stefana Knappa, popularnie nazywane mozaiką, zdobi aulę UMK od 1973 roku. Zamontowano je wtedy z okazji 500. rocznicy urodzin patrona uczelni. Od tego czasu instalacja nie przechodziła tak gruntownej renowacji, jak w tym roku, przy okazji 550. urodzin astronoma.

Mozaika na auli UMK odświeżona

Panneau składa się z 255 blaszanych elementów: 164 małych, 67 średnich i 24 dużych o łącznej powierzchni 170 metrów kwadratowych. Płyty są emaliowane, czyli pokryte sproszkowanym szkłem. Jest to technika dość powszechna, bo wykorzystywana chociażby przy produkcji garnków, ale zastosowanie jej przez Knappa w sztuce, było nowatorskie.

Wystawione na działanie warunków atmosferycznych elementy, po 50 latach, wymagały gruntownej renowacji. - Zaskoczył nas negatywnie stopień korozji emalii od strony awersu, natomiast rewers, pomimo naszych obaw, zachowany jest stosunkowo dobrze. Obserwowane przez nas zacieki rdzy pochodziły w dużej mierze z konstrukcji, na której okładzina była zamontowana - tłumaczyła na początku prac dr Anna Zaręba z Katedry Konserwacji-Restauracji Architektury i Rzeźby na Wydziale Sztuk Pięknych UMK, nadzorująca prace konserwatorskie.

Instalacja Knappa wróciła na aulę UMK

255 elementów było odświeżanych przez studentów i pracowników Wydziału Sztuk Pięknych od początku sierpnia. Praca nad każdą z blaszanych płyt trwała około 1,5 dnia. Konieczne było oczyszczenie i piaskowanie wszystkich elementów, a także uzupełnienie ubytków i rekonstrukcja kolorystyczna.

Prace nad odświeżeniem instalacji zakończyły się już po rozpoczęciu roku akademickiego. Ostatecznie panneau wróciło na swoje miejsce 28 listopada po kilkutygodniowej operacji ponownego montażu.

Elementy mozaiki Stefan Knapp wykonał w swojej angielskiej pracowni. Pracę zakończył na przełomie września i października 1972. Po przetransportowaniu części panneau do Polski, elementy zakończono montować w styczniu 1973 roku. Stefan Knapp wycenił swoje dzieło wtedy na 12 tysięcy dolarów (dziś byłoby to ponad 80 tysięcy), ale z okazji 500. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika podarował je uniwersytetowi za darmo.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska