Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń pomaga Australii w odbudowie polskiego domu

wap
Tyle zostało z lokalu The Polish Place
Tyle zostało z lokalu The Polish Place Facebook - profil The Polish Place
Toruńskie Stowarzyszenie Żeglarzy Morskich, firma Webfolk z Chełmna oraz Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska pomogą w odbudowaniu „The Polish Place”, czyli miejsca promocji polskiej kultury, tradycji i sztuki we wschodniej Australii.

„The Polish Place” w Tamborine Mountain w australijskim stanie Queensland prowadzone jet od kilkudziesięciu lat przez Annę i Phila Sowter. To popularna atrakcja turystyczna i ważne miejsce dla społeczności polskiej i promocji Polski w Australii. W jego skład wchodziła polska restauracja, pokoje gościnne oraz galeria, w której prezentowane były liczne pamiątki związane z Polską. Na przykład stroje ludowe, gobeliny, obrazy i dzieła sztuki. Budynek został doszczętnie zniszczony w wyniku pożaru 31 grudnia 2016 roku.

Czytaj też: Parking powstał dopiero po tragedii

W pomoc w odbudowie kolekcji „The Polish Place” włączyły się samorządowe władze województwa kujawsko-pomorskiego.

- Wychodząc naprzeciw planom dotyczącym odbudowy tego wyjątkowego miejsca, które przez kilkadziesiąt lat stało się częścią współczesnej historii Australii, pragnę za pośrednictwem i dzięki uprzejmości Toruńskiego Stowarzyszenia Żeglarzy Morskich przekazać przedmioty symbolizujące bogatą sztukę ludową z Kujaw i Pomorza oraz innych regionów naszego kraju – napisał marszałek Piotr Całbecki w liście do właścicieli „The Polish Place”.

Stroje ludowe, których wzory oparte są na bogatej dokumentacji etnograficznej oraz wzorach muzealnych przekazały działające w naszym regionie: firma „Webfolk” z Chełmna oraz Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska. Wśród darów są kaftan kujawski noszony niegdyś przez mężatki, fartuch z haftem z regionu rzeszowskiego, chusta noszona na Podhalu, bluzka z regionu łowickiego, gorset i serdak krakowski, fartuszek kujawski i kubraczek krzczonowski, a także książka z przepisami kucharskimi z regionu „Kuchnia z rodowodem” oraz płyty z pieśniami patriotycznymi Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska. Przedmioty zawiozą do Australii członkowie Toruńskiego Stowarzyszenia Żeglarzy Morskich.

Pomogły także władze Torunia. Prezydent Zaleski podarował Sowterom piernikową karetę i książkę o historii piernika, miniaturę z panoramą Torunia w srebrze, toruński witraż z zarysem układy słonecznego, srebrną łyżeczkę, książkę o Mikołaju Koperniku oraz ilustrowany album z okazji 550. rocznicy pokoju toruńskiego.

- Wybraliśmy dla Państwa upominki, które są związane z najlepszymi tradycjami Torunia – napisał w liście do Anny i Phila Sowterów prezydent Michał Zaleski. – Także w Toruniu przeżywamy Wasz dramat, ale dzielimy z Waszą rodziną również nadzieję, że Polskie Miejsce w Tamborine Mountain, zgodnie z ogłoszonymi zamiarami, rychło zostanie odbudowane, a jego kulturowe zbiory odtworzone, tak aby wciąż być w dalekiej Australii nie tylko Państwa rodzinnym domem, ale i rozpoznawalnym ośrodkiem polskiej kultury.

Sprawę pożaru nagłośniły australijskie media

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska