Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Samorząd Studencki UMK ma nową przewodniczącą. Marta Kuta o planach, wyzwaniach i studenckim życiu

Katarzyna Kucharczyk
Katarzyna Kucharczyk
Marta Kuta - nowa przewodnicząca Samorządu Studenckiego UMK.
Marta Kuta - nowa przewodnicząca Samorządu Studenckiego UMK. Łukasz Marcinkowski
Zaczęło się od Wydziałowej Rady Samorządu Studenckiego. Teraz objęła funkcję Przewodniczącej Samorządu Studenckiego UMK. Marta Kuta, studentka filologii polskiej, w rozmowie z Nowościami opowiedziała o planach, wyzwaniach i drodze, jaką przeszła w strukturach samorządu.

Samorząd Studencki UMK z nową przewodniczącą

Dołączając do Wydziałowej Rady Samorządu Studenckiego Wydziału Humanistycznego, nie sądziła, że kiedyś stanie na czele wszystkich studentów. Marta Kuta, studentka filologii polskiej na toruńskim uniwersytecie, została wybrana na przewodniczącą 27 listopada br. Kolegium wyborcze podjęło oficjalną decyzję o jej zaprzysiężeniu. Wcześniej, do czasu oficjalnych wyborów, zastąpiła swojego poprzednika, Przemysława Dylewskiego. Była pierwszą wiceprzewodniczącą, dlatego w momencie rezygnacji automatycznie przejęła jego obowiązki.

– Decyzję o wystartowaniu w wyborach na przewodniczącą podjęłam sama. Przed oficjalnymi wyborami rozmawiałam z zarządem, czy wyrażają chęć współpracy. Skład zarządu został taki sam, a ja kontynuuję pracę mojego poprzednika – opowiada Marta. – Z Samorządem związana jestem nie od dziś. Przeszłam przez niemal każdą jego strukturę. Byłam członkinią, a później przewodniczącą Wydziałowej Rady, działałam także w komisjach działających przy Samorządzie.

Gdy przygląda się pracy przewodniczącej, odnosi się wrażenie, że z nosem siedzi wyłącznie w papierach czy w komputerze, załatwiając wszelkie formalności, lecz kiedy zajrzy się głębiej, można dostrzec dużo więcej. To na barkach Marty spoczywa wiele decyzji, które musi podjąć. Reprezentuje studentów na ogólnopolskich wydarzeniach, kontaktuje się i konsultuje z władzami uczelni, rozwiązuje problemy społeczności i to dla niej organizuje wszelkie wydarzenia. Jak sama jednak podkreśla, bez ludzi, z którymi współpracuje, to nie byłoby możliwe.

– Jest to dla mnie zupełnie nowe stanowisko, które stawia przede mną wiele wyzwań – opowiada. – Naszym głównym celem jest przede wszystkim działalność na rzecz studentów, w tym także organizacja wydarzeń takich jak na przykład juwenalia. Oprócz tego także zbliżająca się charytatywna Gala Copernicana czy znany już wśród studenckiej społeczności Pojedynek Kapel.

Polecamy

Inspiracja, organizacja, chęć działania wielu osób

Samorząd Studencki UMK współpracuje z organizacjami prostudenckimi z całej Polski, m.in. Parlamentem Studentów Rzeczypospolitej Polski lub Forum Uniwersytetów Polskich. Ma dobre stosunki także z samorządami innych uczelni, które dają inspirację i motywują do wprowadzania nowych działań.

– Przyglądanie się działaniom innych uniwersytetów daje inspirację – opowiada Marta. – Dzięki temu wiemy, co możemy zmienić u siebie. Obserwujemy, jak u nich organizuje się wydarzenia, jakie potrzeby mają studenci i przede wszystkim wymieniamy się spostrzeżeniami. Wspieramy się wzajemnie i pogłębiamy nasze relacje, co przekłada się nie tylko na życie, ale też na naszą działalność.

Marta Kuta przewodniczy całemu Samorządowi Studenckiemu UMK, w skład którego wchodzą:

  • Zarząd – grupa kilku osób pod przewodnictwem Marty Kuty, który ma ściśle określone zadania. To na ich barkach jest podejmowanie najważniejszych decyzji oraz organizacja najróżniejszych wydarzeń. Jest to człon wykonawczy.
  • Parlament – zrzesza on wszystkich przewodniczących Wydziałowych Rad Samorządowych oraz Senatorów z Senatu Uniwersyteckiego. Jest to organ uchwałodawczy. To właśnie tam przegłosowuje się oraz ustala np. stawki stypendiów, plany budżetowe czy sprawozdania.
  • Wydziałowe Rady Samorządu składające się od 3 do 5 członków. Podejmują one najważniejsze studenckie kwestie na danym wydziale, ponadto organizuje wiele wydarzeń, reprezentuje studentów przed władzami dziekańskimi np. na Radach Wydziału czy Dyscypliny.
  • Komisje Samorządu Studenckiego – wspomagają działania Samorządu oraz Rad Wydziałowych w zależności od potrzeb. W Samorządzie Studenckim UMK działają komisje ds. organizacji, promocji i informacji, prawa, sportu oraz współpracy z otoczeniem. Każda z komisji ma swój szereg działań, który składa się na wspólne działanie na rzecz studentów.

– Dzięki działalności tak wielu osób dużo łatwiej podejmuje się decyzje – podkreśla Marta. – Dyskutujemy o najróżniejszych sprawach. Członkowie Parlamentu, Zarządu czy Komisji przedstawiają problemy, z którymi mierzą się studenci. Możemy dzięki temu zawalczyć o ich prawa, spełniać ich oczekiwania i udoskonalać swoje działania.

Spytana czego sobie życzy w zupełnie nowym rozdziale jej studenckiego życia, odpowiada, że cierpliwości i chęci działania. A na pytanie, kto wystąpi na tegorocznych juwenaliach z przymrużeniem oka odpowiada, że to samorządowa tajemnica. Marcie serdecznie gratulujemy i życzymy samych sukcesów.

Poznaj ciekawe grupy lokalne na Facebooku:

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska