Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Trzech Króli 2024 w Toruniu: przez starówkę przejdzie orszak, będą koncerty. Znamy program!

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Toruń był jednym z dwóch pierwszych miast, które zaczęły przemierzać orszaki Trzech Króli. Za zdjęciu orszak z roku 2023
Toruń był jednym z dwóch pierwszych miast, które zaczęły przemierzać orszaki Trzech Króli. Za zdjęciu orszak z roku 2023 Agnieszka Bielecka
Toruń nie kończy z bożonarodzeniowo-noworocznym świętowaniem. Na sobotę 6 stycznia zaplanowano obchody święta Trzech Króli z wieloma atrakcjami.

SPRAWDŹ: Które gry planszowe z Książnicy Kopernikańskiej cieszą się największym zainteresowaniem?

od 16 lat

Święto Trzech Króli to inaczej Święto Objawienia Pańskiego. Nawiązuje do historii opisanej w Ewangelii Mateusza, według której Mędrcy ze Wschodu przybyli do Betlejem, aby oddać pokłon Jezusowi. W Kościele katolickim obchodzone jest 6 stycznia.

Toruń był obok Warszawy jednym z pierwszych polskich miast, które hucznie obchodzi święto Trzech Króli. Zaczęło się w 2009 roku. Było to efektem współpracy Torunia z hiszpańską Pampeluną w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Tradycją stał się przemarsz orszaku Trzech Króli przez starówkę i towarzyszące temu atrakcje. Obchody od początku cieszyły się wielkim zainteresowaniem torunian i gości miasta. Z czasem za przykładem poszło wiele polskich miast. Przerwa w świętowaniu w Toruniu była w roku 2021 i 2022, oczywiście z powodu pandemii koronawirusa.

Święto Trzech Króli w Toruniu: w programie są koncerty i przemarsz orszaku

W Toruniu tradycji stanie się zadość oczywiście także w sobotę 6 stycznia 2024 roku. Obchody wierni mogą zacząć udziałem w mszy świętej w katedrze świętych Janów o godzinie 11. Będzie jej przewodniczył ordynariusz diecezji toruńskiej biskup Wiesław Śmigiel.

Więcej informacji z Torunia i okolic przeczytasz >>>TUTAJ<<<<

Oto inne punkty obchodów święta Trzech Króli w Toruniu:

  • godzina 12 - koncert uczestniczki popularnych programach telewizyjnych "The Voice of Poland" i "Musy Be The Music" Joanny Kaczmarkiewicz na Rynku Nowomiejskim;
  • godzina 12.30 - kolorowy orszak trzech króli, prowadzony przez czterometrowe figury gigantes, wyruszy spod pomnika Mikołaja Kopernika na Rynku Staromiejskim, przejdzie ulicami Szeroką i Królowej Jadwigi na Rynek Nowomiejski;
  • godzina 13.15 - koncert zwyciężczyni Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci w 2019 roku Viki Gabor na Rynku Nowomiejskim.
  • godzina 15 - koncert Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki” w kościele garnizonowym pw. św. Katarzyny na placu św. Katarzyny.

Wstęp na te wydarzenia jest bezpłatny.

"Poznańskie Słowiki" zaśpiewają w Toruniu: gdzie i kiedy będzie ich koncert?

Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej nazywany „Poznańskimi Słowikami” to muzyczna wizytówka stolicy Wielkopolski, także ambasadorem polskiej kultury na świecie. Do tej pory zespół tworzyło blisko 1700 śpiewaków. Chór daje rocznie kilkadziesiąt koncertów. Śpiewał niemal we wszystkich krajach europejskich, a także w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Korei Południowej i Japonii. Występował w prestiżowych koncertach, dla koronowanych głów, prezydentów i papieży: Pawła VI oraz wielokrotnie dla Jana Pawła II. W repertuarze ma utwory mistrzów renesansu, baroku, klasycyzmu, romantyzmu, kompozycje współczesne, wreszcie najpiękniejsze kolędy, pieśni patriotyczne i popularne przeboje. Zostały zarejestrowane na kilkudziesięciu nagranych przez zespół płytach, podczas setek audycji radiowych. "Poznańskie Słowiki" występowały też w filmach.

Chór występował z wybitnymi artystami, m.in.: z Barbarą Hendricks, Margaret Marshall, Adele Stolte, Renatą Scotto, Krystyną Szostek-Radkową, Teresą Żylis-Garą, Ryszardem Karczykowskim, Wiesławem Ochmanem. „Poznańskimi Słowikami” dyrygowali m.in. Stanisław Wisłocki, Marek Pijarowski, Łukasz Borowicz, David Shallon, Gaetano d’Espinosa i legendarny Leonard Bernstein. Chórowi towarzyszyły znakomite orkiestry jak Philharmonia Hungarica, orkiestra filharmoniczna z Luksemburga, włoska orkiestra RAI czy Sinfonia Varsovia. Najczęściej wszakże chór współpracuje na estradach z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej.

Polecamy: Dzieje się w Toruniu. Najlepsze zdjęcia fotoreporterów >>> TUTAJ <<<

Przez 72 lata chórem kierował profesor Stefan Stuligrosz. "Poznańskie Słowiki" to dzieło jego życia, on stoi za ich wielkimi sukcesami. Obecnie dyrektorem artystycznym chóru jest Maciej Wieloch, związany z nimi od niemal 60 lat, śpiewający jako sopranista i barytonista.

Święto Trzech Króli w Toruniu: wyjątkowy koncert w kościele

Obchody święta Trzech Króli w Toruniu organizuje Toruńska Agenda Kulturalna. Szczególnie zaprasza na koncert "Poznańskich Słowików".

- Dzięki wyjątkowej akustyce i niepowtarzalnemu klimatowi kościoła garnizonowego, koncert Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki” stanie się nie tylko kulturalnym wydarzeniem, lecz prawdziwym doświadczeniem muzycznym. W tej świątyni, gdzie każdy odgłos odbija się od malowniczych ścian, nuty nabiorą głębszego wymiaru, przenosząc słuchaczy w magiczny świat dźwięków. To nie tylko koncert, to podróż przez czas i przestrzeń, wypełniona emocjami, które tylko tutaj będą tak wyjątkowe - mówi Krystian Kubjaczyk, dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska