Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. W parku na Bydgoskim Przedmieściu trwa wycinka drzew. Zobacz zdjęcia!

Piotr Bednarczyk
Piotr Bednarczyk
Wycinka nie będzie wiązać się z ograniczeniem dostępu dla korzystających z parku
Wycinka nie będzie wiązać się z ograniczeniem dostępu dla korzystających z parku Piotr Lampkowski
Wydział Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia zaprosił do złożenia oferty cenowej na usunięcie 77 obumarłych drzew w zabytkowym Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu.

Zobacz wideo: Na maszynie tego samego typu Piłsudski drukował Robotnika. Tak ona wygląda!

od 16 lat

W ogłoszeniu czytamy, że prace obejmą: ścinkę, okrzesanie, przerzynkę drewna na odcinki o długości jednego metra, zrębkowanie i rozścielenie zrębków w miejscach wskazanych przez Zamawiającego (nadmiar należy wywieźć poza teren parku), transport pozyskanego drewna do składnicy na ulicy Grunwaldzkiej 66, frezowanie pni (karp) oraz uprzątnięcie terenu. Wycinkę drzew należy przeprowadzić metodą alpinistyczną.

Suche - niebezpieczne

- To drugi etap wycinki - tłumaczy Tomasz Kozłowski, kierownik referatu utrzymania zieleni w Wydziale Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia. - Po inwentaryzacji wyszło nam, że do usunięcia jest 200 obumarłych, suchych drzew. Trzeba to zrobić, bo stanowią niebezpieczeństwo dla odwiedzających park. Kończymy pierwszy etap, w którym zaplanowaliśmy usunięcie 40 drzew, teraz wytniemy 77. Zostały nam pieniądze i możemy to zrobić jeszcze w tym roku, a nie na wiosnę, jak pierwotnie planowaliśmy.

Czy w planach jest posadzenie nowych drzew?

- Nie ma takiej konieczności - dodaje Tomasz Kozłowski. - W parku drzewostan był mocno przegęszczony. Posadziliśmy trochę drzew od strony ulicy Konopnickiej, ale od schroniska i działek nie musimy już tego robić.

Ograniczeń nie będzie

Tomasz Kozłowski zapewnia, że wycinka nie będzie wiązać się z ograniczeniem dostępu dla korzystających z parku.

- Można będzie spokojnie spacerować, nie będą zamknięte żadne alejki. Jedynie w samym momencie ścinki ewentualnie dla bezpieczeństwa odgrodzimy kilka metrów, ale nie spowoduje to żadnych utrudnień.

Dodajmy, że oferty firmy gotowe podjąć się wycinki mogą składać do 6 listopada do godziny 12 na adres Wydziału Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia, ul. Wały gen. Sikorskiego 12, 87-100 Toruń; e-mail: [email protected]. Wykonawca będzie zobowiązany do usunięcia drzew do 15 grudnia.

25 hektarów

Przypomnijmy, że Park Miejski na Bydgoskim Przedmieściu należy do najstarszych miejskich założeń ogrodowych w Polsce. Jego początki sięgają 1816 roku. Zajmuje powierzchnię 25 hektarów, z czego 0,5 hektara przypada na wody. Rozciąga się na obszarze będącym przedłużeniem ulicy Rybaki, a jego granicę od zachodu stanowi ulica Przybyszewskiego. jest ulubionym miejscem wypoczynku dla torunian, posiada sporo atrakcji, jak np. Ławkę Schillera, Pomnik Poległych Żołnierzy Wojsk Balonowych, staw parkowy, fontannę, amfiteatr, teren rekreacyjny przy Martówce, dwa bogato wyposażone place zabaw, wielofunkcyjne boisko sportowe i tor saneczkowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska