Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Wiadomo, kiedy podróżni skorzystają ze stacji kolejowej Toruń Katarzynka

Wojciech Pierzchalski
Wojciech Pierzchalski
Pasażerowie z nowego przystanku skorzystają o kilka tygodni później, niż pierwotnie zakładano. Pod znakiem zapytania stoi także data budowy przejścia dla pieszych przez drogę krajową nr 91.
Pasażerowie z nowego przystanku skorzystają o kilka tygodni później, niż pierwotnie zakładano. Pod znakiem zapytania stoi także data budowy przejścia dla pieszych przez drogę krajową nr 91. Grzegorz Olkowski
Pasażerowie z nowego przystanku skorzystają o kilka tygodni później, niż pierwotnie zakładano. Pod znakiem zapytania stoi także data budowy przejścia dla pieszych przez drogę krajową nr 91.

Zobacz wideo: Tyle trzeba zapłacić za ogródek letni na starówce

od 16 lat

Stacja Toruń Katarzynka powstała w ramach rewitalizacji trasy kolejowej z Torunia Wschodniego do Chełmży. Oprócz budowy nowego przystanku na wysokości osiedla Jar, m.in. przebudowano perony w Łysomicach, Ostaszewie Toruńskim i Grzywnie. Ze stacji na północy Torunia podróżni mieli skorzystać w czerwcu.

Kiedy zacznie działać Toruń Katarzynka?

Peron jest gotowy już od wiosny. Od tamtej pory pociągi się jednak na Katarzynce nie zatrzymują przez brak dojścia na stację. Ścieżkę, łączącą peron z resztą miasta, ukończono w czerwcu. Tym samym przedstawiciele PKP zapowiadają, że niebawem przystanek będzie otwarty dla pasażerów.

- Udostępnienie podróżnym nowego przystanku Toruń Katarzynka planowane jest od 3 września 2023 r., wraz z wrześniową korektą rozkładu jazdy pociągów - przekazał "Nowościom" Przemysław Zieliński z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe.

Polecamy

Toruń Katarzynka - jak dotrą tu pasażerowie?

Na razie przystanek będzie jednak odcięty od zachodniej strony drogi krajowej nr 91, gdzie znajduje się osiedle Jar. Miejski Zarząd Dróg planował stworzenie tymczasowego przejścia przez "krajówkę" w sąsiedztwie stacji kolejowej. Sprawa była omawiana na Komisji Organizacji i Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, w skład której wchodzą przedstawiciele policji, straży miejskiej, MZD i Wydziału Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miasta. Dodatkowo zlecono analizę bezpieczeństwa ruchu drogowego zewnętrznej firmie.

- Wyznaczenie przejścia dla pieszych w poziomie jezdni - sterowanego sygnalizacją świetlną lub bez niej - stanowiłoby duże zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego, zarówno dla pieszych jak i dla pojazdów przez np. najechania tylne, gwałtowne hamowanie oraz nieprzewidziane manewry podczas wyprzedzania i nagłego zbliżania się do przejścia dla pieszych - mówi Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu.

Z ustaleń komisji i z analizy bezpieczeństwa ruchu drogowego wynika, że wprowadzenie przejścia dla pieszych w poziomie jezdni, w tym wyposażonego w sygnalizację świetlną, powinno wiązać się ze znaczną przebudową drogi krajowej tak, by kierowcy byli zmuszeni jeździć wolniej. - Konieczne byłoby wprowadzenie ograniczenia prędkości, zastosowanie geometrycznego odgięcia toru jazdy, ewentualnie dwuetapowego przejścia dla pieszych oraz odpowiedniego oznakowania poziomego i pionowego - wymienia rzecznik MZD.

Polecamy

Ma powstać rondo i przejścia

Wprowadzenie tych rozwiązań będzie możliwe dopiero po przebudowie drogi krajowej nr 91. Na skrzyżowaniu ulic Strobanda i Grudziądzkiej ma powstać rondo turbinowe, a także przejścia dla pieszych i przejazdy dla rowerzystów.

- W związku z realizowanym przez Generalna Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad projektowaniem rozbudowy drogi krajowej nr 91 od Łysomic do granicy miasta, wystąpiła konieczność dostosowania posiadanego przez MZD projektu, który obejmuje budowę ronda, do rozwiązań proponowanych przez GDDKiA, głównie w zakresie doprojektowania drugiej jezdni ulicy Grudziądzkiej. Liczymy, że uzgodnienia z GDDKiA uda się zakończyć na tyle wcześnie, że będzie można zaproponować zadanie do przyszłorocznego budżetu - dodaje Agnieszka Kobus-Pęńsko.

Projekt „Rewitalizacja linii kolejowej nr 207 na odcinku Toruń Wschodni–Chełmża" kosztował blisko 145 mln zł netto i sfinansowano go w 85 proc. ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014–2020.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska