Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Wykopaliska z rurą, czyli co się dzieje na Bulwarze Filadelfijskim?

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Prace budowlane w tym miejscu zostały wstrzymane, skąd się zatem przy gotyckich murach wzięła rura? Jak wyjaśnia Joanna Sosnowska z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Toruniu, została ona zamontowana za zgodą i w obecności archeologów. Dziś już jej w wykopie nie ma.
Prace budowlane w tym miejscu zostały wstrzymane, skąd się zatem przy gotyckich murach wzięła rura? Jak wyjaśnia Joanna Sosnowska z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Toruniu, została ona zamontowana za zgodą i w obecności archeologów. Dziś już jej w wykopie nie ma. Ryszard Urbański
Prace budowlane w miejscu, w którym odkryto relikty średniowiecznego zespołu klasztornego św. Ducha zostały wstrzymane. Skąd się zatem w wykopie wzięła nowa rura? Kiedy archeolodzy wrócą do pracy?

"Nowości" świętują swoje 55-lecie

od 16 lat

Prace na toruńskim bulwarze od kilku miesięcy budzą duże emocje. Rozkopane nabrzeże jest pod stałym monitoringiem społecznym, dotyczy to słynnych już na całą Polskę betonowych pawilonów, jak i tego, co odsłania ziemia. Skarbów przeszłości jest tam sporo, robotnicy odkopali m.in. fundamenty XIX-wiecznej kaponiery przy Bramie Mostowej, pozostałości prochowni z czasów napoleońskich, a także mur oporowy z XVII wieku. Prawdziwą ucztą dla archeologów i historyków, okazały się gotyckie mury budynków, które zapewne należały do kompleksu klasztoru św. Ducha. Po ich odkryciu wojewódzki konserwator zabytków wstrzymał prowadzone w tym miejscu prace budowlane i zarządził kompleksowe badania archeologiczne. Archeolodzy przystąpili do pracy, o czym informowaliśmy.

Polecamy

Kilka dni temu jednak skontaktował się z nami toruński przewodnik Ryszard Urbański, który stale monitoruje to, co się dzieje na bulwarze. Przysłał zdjęcia leżącej na gotyckich fundamentach rury, która z całą pewnością z czasami Kopernika nie miała nic wspólnego. Była całkiem współczesna i wyglądała, jakby czekała na zainstalowanie. Jak to zatem jest, czy roboty budowlane rzeczywiście zostały wstrzymane? A jeżeli tak, to skąd wzięła się tam rura? Czy teren, na którym są prowadzone badania znajduje się pod odpowiednim nadzorem?

Skąd się wzięła rura na gotyckich fundamentach?

- Rura na bulwarze została umieszczona metodą przecisku w mojej obecności, przez warstwy nasypowe bez ingerencji w relikty architektury i nienaruszone nawarstwienia kulturowe - mówi Joanna Sosnowska, archeolog z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. - Ze względów technologicznych trzeba było ją tam umieścić, ale z zastrzeżeniem, że jej koniec wystający na teren przeznaczony pod badania archeologiczne ma być odcięty, aby nie przeszkadzała w prowadzeniu badań.

Joanna Sosnowska zapewnia również, że teren wykopalisk jest nadzorowany, m.in. przez kierownika budowy oraz archeologów. W samym wykopie jednak w tej chwili nic się nie dzieje. Badania zostały zawieszone, ponieważ zgodnie z procedurami, Urząd Miasta Torunia musiał przeprowadzić przetarg. Do tej pory nadzór nad całą inwestycją mieli archeolodzy z Muzeum Okręgowego i to oni prowadzili pierwsze prace przy klasztornych murach. Kto będzie je kontynuował? Oby ktoś odpowiedzialny. Bez wątpienia jest to jedno z najważniejszych odkryć archeologicznych na terenie Torunia. Niestety, głównym kryterium branym pod uwagę w przetargu, jest cena. Termin składania ofert upływa 20 stycznia.

Kiedy powstał kompleks klasztorny św. Ducha?

Budowa kompleksu klasztorno-szpitalnego rozpoczęła się niedługo po lokacji Torunia. Sąsiadujący z klasztorem szpital był drugim w państwie krzyżackim. Całość przetrwała do połowy XVII wieku, gdy kościół i sąsiadujące z nim zabudowania zniszczyli Szwedzi okupujący miasto podczas potopu.

Polecamy

Relikty klasztoru były odkrywane kilkukrotnie. Trafili na nie robotnicy, który w latach 80. XIX wieku pracowali na nabrzeżu. Na początku wieku XX, gdy obok Bramy Klasztornej budowano zbiornik gazowy i dom gazownika, w wykopach fundamentowych miały się pojawić grube mury budynku z wieżą o charakterze obronnym, zbudowanym na planie kwadratu, z jednym filarem na środku. Wszystko wskazuje na to, że trafili na pozostałości kościoła. Odkryte fundamenty rozebrali, jednak nadziei na odkrycie pozostałości kościoła to nie przekreśla. Ostatecznie, w tym miejscu miało nie być już żadnych zabytków archeologicznych, ponieważ wszystko miało zostać unicestwione podczas budowy współczesnego bulwaru, a jednak ziemia przechowała wiele pamiątek przeszłości.
Zanim prace archeologiczne zostały zawieszone, badacze odkryli fragmenty dwóch budynków.

Co już odsłonili archeolodzy?

- W tej chwili nie możemy określić, co to jest. Jednak w związku z tym, że wejście do niego jest ozdobione kształtkami, oraz że narożnik jest wzmocniony bardzo solidną przyporą, jesteśmy w stanie powiedzieć, że mamy do czynienia z ważniejszym budynkiem niż zabudowania gospodarcze - mówił o pierwszym z nich Leszek Kucharski, kierownik archeologicznego oddziału Muzeum Okręgowego.

Drugi mur również jest gotycki, bardzo solidny i z dużą przyporą. Przy nim badacze znaleźli pozostałości późniejszych przybudówek. To wszystko są jednak przedbiegi, wstępne rozpoznanie. Prawdziwe badania archeologiczne są dopiero przed nami. Kto się nimi zajmie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska