Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruński magistrat szuka pomysłu na zagospodarowanie terenów

Szymon Spandowski
Jedno z miejsc, które w przyszłości ma się stać dla mieszkańców Rubinkowa oazą sportu i rekreacji, znajduje się w rejonie ulicy Buszczyńskich
Jedno z miejsc, które w przyszłości ma się stać dla mieszkańców Rubinkowa oazą sportu i rekreacji, znajduje się w rejonie ulicy Buszczyńskich Grzegorz Olkowski
Na Rubinkowie mają powstać dwa nowe punkty rekreacyjne. Jeden zaplanowany jest nad Bachą, drugi w sąsiedztwie Fortu II. Oba mają się odróżniać od podobnych miejsc w okolicy.

[break]
Tu na razie są tereny zielone, ale w przyszłości mają być... obszary rekracyjno-wypoczynkowe. Naturalnie również pełne zieleni. Kilka dni temu magistrat ogłosił przetarg na opracowanie koncepcji zagospodarowania dwóch punktów na terenie Rubinkowa - w sąsiedztwie budynku przy ulicy Rydygiera 2-8 oraz obszaru nad Strugą Toruńską położonego obok bloku przy ul. Buszczyńskich 13-13i.

- Zdajemy się na projektantów i liczymy na to, że podpowiedzą nam, jak te tereny powinny wyglądać - mówi Marcin Maksim, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta Torunia.

Urzędnicy liczą na to, że przyszły zleceniobiorca weźmie pod uwagę znajdujące się w pobliżu miejsca rekreacyjne, aby nie powtarzać występujących na nich urządzeń. Poza tym wymagają, aby dla każdej z wymienionych lokalizacji zostały opracowane dwa projekty koncepcyjne. Warianty koncepcyjne w danej lokalizacji powinny się zasadniczo różnić w sposobie zagospodarowania obszaru obejmującego tereny rekreacyjne, sportowe i wypoczynkowe.

Zgodnie z tymi wymogami, projektanci powinni się wysilić na coś naprawdę oryginalnego. W każdym razie zrezygnować z tego, co można zobaczyć w niemal każdym tego typu miejscu w mieście.

- Nad Bachą mamy już plac zabaw, a spółdzielnia postawiła niedawno w tym miejscu siłownię - mówi pan Adam, mieszkaniec bloku przy ulicy Buszczyńskich. - Obok znajdują się już też tereny do spacerowania z kijkami.

Przy rozstrzyganiu ofert pod uwagę będzie brana - naturalnie - przede wszystkim cena oraz termin rękojmi. Ta pierwsza powinna być jak najniższa, a czas obowiązywania drugiej - jak najdłuższy. Termin składania ofert upływa dziś o godzinie 11, pół godziny później komisja przetargowa powinna otworzyć koperty. Jeżeli przetarg zostanie rozstrzygnięty, jego zwycięzca będzie miał na wykonanie zadania 12 tygodni, licząc od dnia podpisania umowy.
Przy okazji przypomnijmy, że toruński magistrat zlecił również opracowanie koncepcji zagospodarowania brzegów Bachy na odcinku od Grębocina do ujścia. Przetarg w tej sprawie został rozstrzygnięty w lipcu. Wykonawca, przygotowując dokumentację, ma wziąć pod uwagę nie tylko funkcje rekreacyjne okolic strugi, ale również zwrócić uwagę na wykorzystanie jej możliwości retencyjnych. Opracowanie, w którym istotną rolę będą odgrywały wskazówki ekspertów od zieleni, oraz konserwatora zabytków (wody Bachy dotarły do Torunia dzięki wykopanemu przez Krzyżaków kanałowi), ma być gotowe do końca sierpnia.
Dokumentacja dotyczyć będzie kanałów, jakimi struga płynie pod starówką, kiedyś wielkiego, a obecnie mocno podupadłego Kaszownika oraz oczywiście strumienia, a także jego brzegów na Mokrem i Rubinkowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska