Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruńskie wigilie: miejska, dla samotnych i dla bezdomnych. Na kiedy je zaplanowano i jak można pomóc w organizacji?

Katarzyna Kucharczyk
Katarzyna Kucharczyk
Wigilia Miejska 2018
Wigilia Miejska 2018 Archiwum Nowości
Nie każdy ma to szczęście spędzić wigilijny wieczór wśród swoich najbliższych. W Toruniu jak co roku odbędą się wigilie dla osób samotnych bądź w kryzysie bezdomności. Pamięta o nich choćby Kościół i organizacje prospołeczne.

Wigilia dla Samotnych

Po raz dziesiąty w Toruniu odbędzie się Wigilia dla Samotnych. Jej uczestnicy spotkają się w Centrum Dialogu znajdującym się przy pl. ks. Ferlichowskiego 1 (obok Wyższego Seminarium Duchownego). Zazwyczaj udział w spotkaniu brało ok. 25 osób. W tym roku nie wiadomo jednak ilu samotnych dołączy do wigilijnego stołu. Być może będzie ich więcej. Zapisy trwają do 20 grudnia br. Wystarczy zadzwonić pod numer 661 520 766 w godz. 16.30-18.30. Diecezja Toruńska, która jest organizatorem Wigilii dla Samotnych, zaprasza do kontaktu także osoby chcące pomóc w przygotowaniu spotkania. Wigilia odbędzie się 24 grudnia.

Wigilia dla Bezdomnych

Toruńska Fundacja Rozwoju „Wszystko Jest Możliwe” prowadząca Punkt Konsultacyjny oraz grupę wsparcia Coffee House w tym roku również zorganizuje wigilię dla osób, które znalazły się w kryzysie bezdomności i uzależnieniu. Wigilia dla Osób Bezdomnych odbędzie się na świeżym powietrzu 22 grudnia o godz. 18.00 przy ul. Waryńskiego 19. Podczas wigilii każdy uczestnik spotkania nie tylko będzie miał okazję zjeść ciepły posiłek, ale także otrzyma paczkę świąteczną. Przygotowane zostanie stoisko fryzjerskie dla chętnych, specjalne pomieszczenie do odbycia porady lekarskiej. Uczestnicy uzyskają również wsparcie emocjonalne, psychologiczne czy duchowe. Wigilia będzie okazją do wysłuchania świadectw osób, które wyszły z nałogu.

Fundacja utworzyła specjalną zbiórkę w portalu zrzutka.pl (szczegóły także na Facebooku fundacji). Dzięki zebranym funduszom uda się wypełnić paczki dla uczestników wigilii odzieżą, długoterminowymi produktami spożywczymi, lekami czy chemią osobistą. Każda złotówka przeznaczona jest na wsparcie osób znajdujących się w kryzysie. Fundacja nie prosi jednak tylko o wpłaty – wszelkie potrzebne rzeczy (w tym wigilijne dania) można dostarczyć do siedziby Coffee House przy ul. Waryńskiego 19.

Co z miejską wigilią?

Tegoroczna Wigilia Miejska odbędzie się 20 grudnia. Właśnie wtedy wszyscy mieszkańcy Torunia zaproszeni są na Wigilię Miejską przy szopce betlejemskiej na Rynku Nowomiejskim. Jak co roku ciepłe posiłki będą wydawane już od godziny 15:30, natomiast o godz. 16:00 rozpocznie się część oficjalna. Prezydent Torunia Michał Zaleski, przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski oraz duchowni kilku kościołów, w tym rzymsko-katolickiego, grecko-katolickiego, prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego złożą życzenia mieszkańcom Torunia, gościom oraz tym, którzy w Grodzie Kopernika znaleźli dom i schronienie. Przez cały wieczór będzie można ogrzać się przy ciepłych potrawach i cudownej, świątecznej atmosferze. Jak na każdej Wigilii nie zabraknie również prezentów i atrakcji przygotowanych m.in. przez harcerzy z ZHP Hufiec Toruń im. Mikołaja Kopernika. Wystąpi również trio artystycznie uzdolnionych uczennic z I Liceum Ogólnokształcącego oraz znakomity chór Corona Borealis.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska