Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tour de Carillon: od Górzna po Ciechocinek z grającymi dzwonami

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Na carillonie, podczas jednego z koncertów na Rynku Staromiejskim w Toruniu, gra Monika Kaźmierczak
Na carillonie, podczas jednego z koncertów na Rynku Staromiejskim w Toruniu, gra Monika Kaźmierczak Adam Zakrzewski
Najlżejsze ważą po 5 kilogramów, najcięższe 20 ton. Takie dzwony i dzwonki składają się na carillon, jeden z najbardziej niezwykłych instrumentów muzycznych.

Dzwonów może być w carillonie ponad siedemdziesiąt, a minimum to dwadzieścia trzy. Na instrumencie gra się za pomocą nożnej i ręcznej klawiatury. W tę drugą muzyk uderza... pięściami. A jaka sala koncertowa pomieści tak ogromną maszynerię? Na przykład wieża kościelna, której wysokość sprawia ponadto, że muzyka dzwonów niesie się daleko.
[break]
- W Polsce mamy tylko dwa stacjonarne koncertowe carillony, obydwa w Gdańsku, na wieżach ratusza i kościoła pw. św. Katarzyny - mówi toruńska kompozytorka i carillonistka Magdalena Cynk.
Ta polska stolica grających dzwonów oprócz tego dysponuje carillonem mobilnym, takim, który - na przyczepie ciężarówki - może podróżować, dając koncerty w dowolnych miejscach.
I właśnie mobilny carillon „Gdańsk”, jeden z najpiękniejszych takich instrumentów w Europie, odwiedzi miasta województwa kujawsko-pomorskiego w ramach kolejnego festiwalu „Tour de Carillon”. „Zaprzęgnięta” do niego zostanie zabytkowa ciężarówka MAN.
Malowniczy wehikuł zatrzymywać się będzie w parkach, na rynkach i reprezentacyjnych placach miast i miasteczek, gdzie wszyscy chętni (za darmo) będą mogli posłuchać koncertów. Festiwal rozpocznie się w najbliższy piątek koncertami w Brodnicy i Górznie, a potrwa do połowy czerwca. Na jego trasie są m.in. Toruń, Golub-Dobrzyń, Jabłonowo Pomorskie, Ciechocinek, Włocławek i podtoruńskie Piwnice.
- Górzno i kilka innych mniejszych miejscowości odwiedzimy po raz pierwszy - dodaje Magdalena Cynk, która jest współpomysłodawczynią festiwalu i jednocześnie wykonawczynią koncertów.
Program „Tour de Carillon” co roku układany jest tak, by zwrócić uwagę na ważne rocznice. Nawiązywał już do Roku Heweliusza, Roku Korczaka i Roku Chopina. A ponieważ właśnie patronuje nam najwybitniejszy polski etnograf Oskar Kolberg, którego wędrówki po kraju zaowocowały ponad 80 tomami informacji o polskiej kulturze ludowej, to „Tour de Carillon” spojrzy w stronę folkloru i tych kompozytorów, którzy z niego czerpali, od Chopina i Szymanowskiego, po Lutosławskiego i Tansmana. Usłyszymy także przeboje filmowe i musicalowe. Na carillonie „Gdańsk” zagra Magdalena Cynk, a podczas kilku koncertów towarzyszyć jej będzie zespół akordeonowy pod kierunkiem Magdaleny Miszewskiej. Wtedy zabrzmią też tanga Piazzolli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska