MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trwają prace remontowe na wale przeciwpowodziowym

Redakcja
Po tym, jak kilkakrotnie już dochodziło do podtopień miejscowości położonych wzdłuż Wisły, tamtejsze gminy rozpoczęły odbudowywanie wału przeciwpowodziowego.

Bez strachu przed powodzią

Po tym, jak kilkakrotnie już dochodziło do podtopień miejscowości położonych wzdłuż Wisły, tamtejsze gminy rozpoczęły odbudowywanie wału przeciwpowodziowego.Corocznie w okresie wiosennych roztopów gwałtownie wzrasta stan wody w rzece, a co za tym idzie - również obawy mieszkańców przed zalaniem  pobliskich terenów.
- Bywały lata, że z rodziną nie spaliśmy przez całą noc, bo jak tu zasnąć, kiedy za kilka godzin miała dojść do nas fala powodziowa, a mieszkamy zaledwie kilkaset metrów od wału, który zwykle zawodził - wspomina Stanisława z Mątaw (nazwisko do wiadomości redakcji).
Mieszkańcy ze strachem wspominają chwile, kiedy w środku nocy byli wzywani do zabezpieczenia nasypu dodatkowymi workami z piaskiem, bo na niektórych odcinkach zaczął przepuszczać już wodę. Wówczas wszyscy zadawali sobie tylko jedno pytanie: dlaczego wał nie został wzmocniony jeszcze przed nadejściem roztopów? W tym przypadku samo nasuwa się stwierdzenie: mądry Polak po szkodzie.
Pierwsze naprawy, polegające na modernizacji obiektu na odcinku Sartowice - Nowe, miały miejsce w latach 2002-2003 i 2006-2007. Wykonano wtedy  ławkę wzmacniającą, której koronę umocniono płytami typu „JOMB”, oraz wjazdy.
Obecnie prace związane z odbudową nasypu trwają w miejscowości Michale.
- Remont przeprowadzany jest od mostu na Wiśle do miejscowości Wielki Lubień. Wał zostanie na nowo uformułowany, pojawi się też przepona wodoszczelną. To zapobiegnie przesiąkaniu i ewentualnemu przerwaniu tego obiektu. W ubiegłym roku takie zadanie zostało wykonane od mostu do miejscowości Bratwin - wyjaśnia  Andrzej Lorenc, wójt Gminy Dragacz.
W ramach inwestycji, planowane jest również oddalenie budowli od jezdni o 1,5 - 3 metrów, co niewątpliwie przyczyni się do polepszenia warunków ruchu drogowego na tym odcinku.
Wart dodać, że wał znajduje się pod stałym nadzorem Kujawsko-Pomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych we Włocławku, z biurem terenowym w Świeciu.
- Dwa razy w roku dokonujemy okresowej kontroli stanu technicznego infrastruktury. Dodatkowo prowadzimy prace remontowo - konserwacyjne, polegające
m.in. na wykaszaniu trawy na skarpie i koronie wału, a także zabudowie nor zwierzęcych - wymienia Bartłomiej Pawlak z biura terenowego KPZMiUW w Świeciu.
Miejmy nadzieję, że dzięki podejmowanym działaniom, mieszkańcy terenów objętych zagrożeniem powodziowym, będą mogli spać spokojnie.
Fot. Aleksandra Grzona
Prace remontowe wału przeciwpowodziowego będą obejmowały odcinek od mostu do miejscowości Wielki Lubień.

Uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia zdobyli kilka znaczących nagród w konkursach makroregionalnych i ogólnopolskich. 
Dużym osiągnięciem były sukcesy młodych muzyków podczas XXVI Starogardzkich Spotkań Kameralnych, które odbyły się 30 marca.
W kategorii duet Zuzanna Skowron (skrzypce) i Julia Gorczyca (fortepian) otrzymały III nagrodę, zaś I miejsce w kategorii zespołowej zajął zespół akordeonowy w składzie: Alicja Jankowska. Błażej Wróbel, Michał Fularczyk, Daniel Długosz i Paweł Wiśniewski.
- W konkursie  wzięło udział 47 zespołów z 15 szkół muzycznych I st. m. in. z Gdańska, Wejherowa, Kościerzyny, Gdyni, Bydgoszczy, Starogardu Gdańskiego, Olsztyna, a także z dwóch szkół muzycznych w Kaliningradzie oraz z Dziecięcej Szkoły Sztuki w Bałtijsku. Cieszymy się, że mogliśmy znaleźć się na tej liście i odnieść tak dobry wynik - podkreśla Tomasz Kwiatkowski, wicedyrektor szkoły.
To jednak dopiero początek długiej listy osiągnięć młodych grudziądzkich muzyków. Ostatnie miesiące okazały się owocne szczególnie dla akordeonistów.
Na początku lutego podczas XVIII Mławskiego Festiwalu Muzyki Akordeonowej „Od Solisty do Orkiestry” grudziądzanin Błażej Wróbel zajął II miejsce.
- Bardzo dobrze wypadł również cały zespół w czasie XVIII Kaszubskich Spotkań Akordeonowych w Kościerzynie, które odbyły się 28 marca.
W konkursie wzięło udział 39 uczniów oraz 6 zespołów kameralnych w 5 kategoriach, z 18 szkół muzycznych I stopnia z województwa pomorskiego, zachodnio-pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego. Nasi uczniowie zdobyli 5 nagród odpowiednio w kategoriach. Wśród laureatów są Filip Jankowski, Daniel Długosz, Błażej Wróbel, Alicja Jankowska. Drugą nagrodę zdobył zespół akordeonowy - wymienia dyrektor.
Powody do dumy dała także Zuzanna Skowron, która zajęła I miejsca podczas VII Ogólnopolskich Dziecięcych Spotkaniach Skrzypcowych w Płocku.
- Jest to uczennica, która wielokrotnie udowodniła już, że ma talent. Wygrana w tak prestiżowym konkursie, to dla niej wielkie wyróżnienie - przyznaje Tomasz Kwiatkowski.
W szkole muzycznej w Grudziądzu nie brakuje też specjalistów od teorii muzyki. Jednym z nich okazał się Szymon Tur, zajmując II miejsce w II Makroregionalnym Konkursie "Mistrz zasad muzyki" dla uczniów szkół muzycznych I stopnia.
Fot.
Nadesłana
Na zdjęciu zespół akordeonowy z grudziądzkiej szkoły muzycznej, od lewej: Filip Jankowski, Paweł Wiśniewski, Błażej Wróbel, Michał Fularczyk, Daniel Długosz, Alicja Jankowska.

Zobacz galerię: Trwają prace remontowe na wale przeciwpowodziowym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska