Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Unijne miliony na toruńskie zabytki

Szymon Spandowski
Dzięki projektowi najwięcej zyska kościół świętego Jakuba. Renowacja jego wnętrz ma pochłonąć prawie 18 milionów złotych
Dzięki projektowi najwięcej zyska kościół świętego Jakuba. Renowacja jego wnętrz ma pochłonąć prawie 18 milionów złotych Jacek Smarz
Skarby naszej starówki będą nabierały blasku dzięki 54 milionom złotych z Unii Europejskiej!

Ministerstwo kultury przyznało maksymalne unijne wsparcie dla wielkiego toruńskiego programu renowacji toruńskiej starówki. Długie miesiące prac przy opracowaniu niezbędnej dokumentacji i długie tygodnie oczekiwania na decyzję, opłaciły się stukrotnie!

- Znaleźliśmy się w gronie 33 beneficjentów, z największym projektem wartym w sumie ponad 71 milionów złotych i maksymalnym, 85-procentowym dofinansowaniem unijnym na poziomie ponad 54 milionów złotych.

Toruński projekt będzie jednym z największych przedsięwzięć konserwatorskich w kraju. Spośród 33 dofinansowanych, jest jedynym projektem partnerskim - o unijne pieniądze wspólnie z gminą zabiegało jeszcze osiem instytucji: cztery staromiejskie parafie (trzy katolickie i jedna ewangelicko-augsburska), Muzeum Okręgowe, Centrum Kultury Zamek Krzyżacki, Impresaryjny Teatr Muzyczny i Fundacja Tumult.

Czytaj też: Tramwaj na Rubinkowo w zawieszeniu

Pod tym względem torunianie mają już spore doświadczenie. Wespół w zespół występowali o unijne pieniądze na renowację zabytków starówki przy poprzednim rozdaniu funduszy unijnych. Wtedy również było to największe takie przedsięwzięcie w kraju, chociaż wartość całego projektu wynosiła „tylko” 40 milionów złotych, a Unia, po ciężkich bojach dołożyła jedynie połowę.

Teraz, mając do dyspozycji znacznie większe fundusze, można więc zacierać ręce i brać się do roboty. Zresztą, niektórzy członkowie staromiejskiej spółki wystartowali już dawno, nie oglądając się na decyzje ministerstwa. Wieża kościoła świętego Szczepana w rusztowaniach znajduje się już od kilku tygodni. Poza elewacją świątyni, pracujący na rusztowaniach fachowcy zajmą się również dachem, przykrywając go - tak jak kiedyś - łupkiem. Ten etap robót w kościele ewangelicko-augsburskim ma pochłonąć trzy miliony złotych, a prace powinny się zakończyć w 2018 roku.

Przeczytaj również: Saperzy na nowej Polnej

Dzięki poprzedniej edycji programu bardzo zmienił się kościół świętych Janów, wokół którego udało się wtedy zrobić najwięcej. Głównym bohaterem tej odsłony będzie natomiast kościół świętego Jakuba, przez wielu uważany za najpiękniejszą świątynię Torunia. Konserwacja jego wnętrz - murów, posadzek i wyposażenia, ma kosztować prawie osiemnaście milionów złotych. Koniec prac jest w tym przypadku przewidziany w 2022 roku.

Dzięki wielkiemu sukcesowi toruńscy partnerzy zrealizują w sumie trzynaście zadań, które później będzie trzeba wspólnie rozliczyć.

- To tak jak z trzema muszkieterami, z tym że liczba tych muszkieterów rozrosła nam się do kilkunastu - mówi Mirosława Romaniszyn.

Zobacz także:

Toruń. Studniówka Technikum Chemicznego z 1967 roku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska