Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urząd Marszałkowski nie planuje połączenia centrów edukacji nauczycieli w regionie

Justyna Wojciechowska-Narloch
Lepsze efekty nauczania i wsparcie dla nauczycieli z małych miejscowości - to chce osiągnąć administracja marszałka, reformując Kujawsko-Pomorskie Centra Edukacji Nauczycieli. O ich fuzji nie ma mowy.

Lepsze efekty nauczania i wsparcie dla nauczycieli z małych miejscowości - to chce osiągnąć administracja marszałka, reformując Kujawsko-Pomorskie Centra Edukacji Nauczycieli. O ich fuzji nie ma mowy.

<!** Image 3 align=none alt="Image 213053" sub="Kujawsko-Pomorskie centrum edukacji Nauczycieli przy ul. Sienkiewicza w Toruniu jest m.in. organizatorem wielu konferencji naukowych. [fot. Adam Zakrzewski]">

Kilka dni temu bydgoskie media donosiły, że Urząd Marszałkowski zamierza zmniejszyć prestiż tamtejszego KPCEN i wcielić je w struktury nowej instytucji z siedzibą w Toruniu. Informacja ta wywołała wielkie zaniepokojenie. Jak się okazuje, zupełnie niepotrzebnie. 

- Dla nikogo, kto interesuje się tematem, nie jest tajemnicą, że nasz region od lat okupuje nie najlepsze miejsca w krajowych zestawieniach wyników szkolnych testów. Musimy temu zaradzić, i to szybko! Reforma KPCEN-ów, dzięki której będą ze sobą ściśle współpracować, podejmując wspólne, skoordynowane działania, jest krokiem w tym kierunku - podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

<!** reklama>Obecnie w regionie działają trzy niezależne od siebie Kujawsko-Pomorskie Centra Edukacji
Nauczycieli - w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku. Każde z nich według własnego pomysłu na podnoszenie kwalifikacji pracowników oświaty. 

- Zależy nam, by w wyniku reformy przejęły najlepsze z funkcjonujących obecnie praktyk, wprowadzając jednolite standardy, konsolidując i optymalizując funkcjonowanie systemu. Podstawą będzie większa dostępność wsparcia metodycznego dla nauczycieli z najmniejszych miejscowości oraz koordynowane przez marszałkowską administrację, adresowane do nauczycieli unijne programy podnoszące i poszerzające kwalifikacje - tłumaczy Beata Krzemińska, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.

Ośrodkom dokształcającym nauczycieli pracy na pewno nie zabraknie. Tym bardziej, że wyniki, które uczniowie z regionu osiągają podczas zewnętrznych egzaminów od lat są gorsze od krajowych. Wystarczy tu przytoczyć przykład  osiągnięć szóstoklasistów podczas tegorocznego sprawdzianu w podstawówkach. Średnia punktowa dzieci z województwa kujawsko-pomorskiego to 23,6, z sąsiedniego pomorskiego - 23,69, a średnia krajowa to 24,03. Na sprawdzianie szóstoklasisty do zdobycia było 40 punktów.

Urzędnicy obiecują, że nie tylko nie będzie fuzji centrów edukacji nauczycieli, ale także nie planuje się tam żadnych redukcji zatrudnienia.

- Początkowo rozważaliśmy różne warianty przeprowadzenia reformy, w tym możliwość fuzji KPCEN-ów z oddziałami w trzech miastach  i utworzenie jednego regionalnego centrum edukacji nauczycieli. Jednak dla realizacji założonej reformy nie jest to niezbędne. Zarząd województwa będzie rekomendować ostatecznie, że KPCEN-y będą funkcjonować, tak jak dotychczas, w odrębnych strukturach organizacyjnych - dodaje Beata Krzemińska.  

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska