MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wakacje kredytowe 2024 - wnioski można już składać. Oto najważniejsze zasady

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Z wakacji mogą skorzystać jednak tylko osoby z kredytami do 1,2 mln zł, których miesięczna rata wynosi minimum 30 proc. dochodu gospodarstwa domowego.
Z wakacji mogą skorzystać jednak tylko osoby z kredytami do 1,2 mln zł, których miesięczna rata wynosi minimum 30 proc. dochodu gospodarstwa domowego. Archiwum/Polska Press
Można już składać wnioski o wakacje kredytowe w 2024 roku. Mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego, którzy spłacają kredyty mieszkaniowe, będą mogli również w tym roku skorzystać z wakacji kredytowych. Jednak w tej wersji programu załapie się mniej osób.

Spis treści

Nowelizacja ustawy o wakacjach kredytowych ma już podpis prezydenta. Wejdzie w życie 15 maja 2024 roku. Jednak inaczej niż w poprzednich latach, nie każdy kredytobiorca weźmie urlop od płacenia rat.

Dla kogo wakacje kredytowe? Kryterium dochodowe

Wakacje kredytowe 2024 to oferta dla osób, które posiadają kredyt hipoteczny w złotych zaciągnięty na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, a jego wartość nie przekracza 1,2 mln zł - co ma wykluczyć ze wsparcia najbogatszych. Ponadto klienci ci ponoszą wydatki związane z obsługą miesięcznej raty kapitałowej i odsetkowej kredytu (RdD – Rata do Dochodu) w wysokości przekraczającej 30 proc. dochodów (za okres ostatnich trzech miesięcy przed złożeniem wniosku) lub utrzymują co najmniej trójkę dzieci (do 18 roku życia lub do 25 roku życia, gdy kontynuują naukę lub dzieci niepełnosprawnych, bez względu na wiek) - wówczas nie obowiązuje kryterium RdD. Poza tym zawarły umowę kredytu hipotecznego przed 1 lipca 2022 roku, kończą spłatę co najmniej po upływie 6 miesięcy od tej daty.

Wakacje kredytowe 2024. Ile miesięcy w roku bez płacenia rat?

  • Z wakacji kredytowych można skorzystać w wymiarze dwóch miesięcy od maja do 30 czerwca 2024 roku
  • oraz w przypadku kolejnych kwartałów – w wymiarze miesiąca w każdym kwartale.

W okresie zawieszenia spłaty kredytu kredytobiorca nie płaci raty kapitałowo-odsetkowej (poza ewentualnymi opłatami z tytułu umowy ubezpieczenia kredytu). Czasu zawieszenia spłaty kredytu nie wlicza się do okresu kredytowania - okres kredytowania przedłuża się o miesiące, w których spłata kredytu była zawieszona.

Wnioski na wakacje kredytowe - gdzie składać?

Już można składać wnioski o wakacje kredytowe w swoim banku pisemnie lub przez bankowość elektroniczną, w zależności od tego, jakie funkcjonalności udostępni bank. Bank potwierdza przyjęcie w czasie 21 dni od daty jego otrzymania.

Eksperci Expandera prezentują konkretne wyliczenia kwot, które można zaoszczędzić w 2024 roku na wakacjach kredytowych. Okazuje się, że w tym razem doczekamy się nieco mniejszych „plusów” niż w ubiegłych latach. Wynika to przede wszystkim ze spadającego wskaźnika WIBOR i oprocentowana kredytów, co realnie obniża także raty kredytów ze zmienną stopą oprocentowania.

Ile można zaoszczędzić?

Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera podaje przykład osoby, która zaciągnęła kredyt na 30 lat na 300 tys. zł w 2021 roku. Bez wakacji kredytowych ta osoba musiałaby oddać blisko 24 tys. zł w 2022 roku, ponad 28,5 tys. zł w 2023 roku i około 26 tys. zł w 2024.

Według szacunków resortu finansów, z tegorocznych wakacji kredytowych skorzysta maksymalnie 562 tys. kredytobiorców. Banki w swoich szacunkach wskazują z kolei, że będzie je to kosztować łącznie od 3 do 5 mld zł. O ograniczenia w programie apelowały banki, ale i tak nie są teraz zadowolone.

Banki: "Lepszy Fundusz Wsparcia Kredytobiorców"

Nadal argumentują, że realną pomoc oferuje Fundusz Wsparcia Kredytobiorców.

To propozycja dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, a są zobowiązane do spłaty rat kredytu mieszkaniowego znacznie obciążającego domowy budżet.

Ile wynosi maksymalny okres wypłaty wsparcia z funduszu wsparcia kredytobiorców?

  • Obecnie górna kwota to 2000 zł miesięcznie, a maksymalny czas wsparcia wynosi 36 miesięcy.
  • Zgodnie z zapisami nowej ustawy, maksymalna stawka zostanie zwiększona do 3000 zł, a okres, na który może być przyznane - do do 40 miesięcy.

Pieniądze są przekazywane przez Bank Gospodarstwa Krajowego bankowi kredytobiorcy, który udzielił kredytu mieszkaniowego. Zwrot wsparcia rozpoczyna się po upływie 2 lat od wypłaty ostatniej raty pomocowej.

Spłata to 144 równe i nieoprocentowane raty. W przypadku, gdy kredytobiorca bez opóźnienia spłaci 100 rat, pozostała część rat zwrotu wsparcia na spłatę zadłużenia zostanie umorzona.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska