MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielka woda wokół Motoareny. "W tym miejscu nie ma kanalizacji deszczowej"

Daniel Ludwiński
Daniel Ludwiński
Wideo
od 7 lat
Olbrzymie kałuże wody stojącej w okolicy Motoareny w niedzielne popołudnie, akurat w trakcie rozgrywanego na stadionie meczu żużlowców Apatora, wzburzyły kibiców. Wiele osób zwraca uwagę na to, że problem braku odpływu w tym miejscu powraca od lat. MZD przyznaje - odpowiedniej kanalizacji w feralnym miejscu... po prostu nie ma.

Biblijny potop może to jeszcze nie był, ale skala zalania ulic Łukasiewicza oraz Pera Jonssona i tak robi wrażenie. W poniedziałek na naszej stronie internetowej opublikowaliśmy galerię zdjęć i materiał wideo pokazujący, że w dwóch miejscach wytworzyły się głębokie kałuże sięgające nie tylko całej szerokości ulicy, ale nawet chodników, także zalanych.

Potop pod Motoareną w Toruniu

Nasz fotoreporter, Piotr Lampkowski, uchwycił m.in. policyjny radiowóz, który z dużym impetem wjechał w kałuże, rozbryzgując wodę na wszystkie strony. Większość kierowców przejeżdżała jednak przez zatopione ulice bardzo powoli, wyraźnie obawiając się, że szybszy przejazd przyniesie złe konsekwencje dla stanu pojazdu. A że akurat wtedy, kilka godzin po długich opadach, na Motoarenie odbywał się mecz, grono tych, którzy musieli zmierzyć się z wodnymi przeszkodami, było tym razem liczne. Ostrożnie musieli iść zresztą także piesi, bo miejscami woda stała również na ich drodze.

Tak wyglądała sytuacja przy Motoarenie po ulewie, która w niedzielę przeszła przez Toruń.

Potop przy Motoarenie w Toruniu. Tak to wyglądało! Mamy wide...

Na naszym profilu na Facebooku zdjęcia z Łukasiewicza i Jonssona wywołały dyskusję. Wiele osób momentalnie zwróciło uwagę na to, że taki stan powtarza się w tym miejscu (i nie tylko tam) regularnie i to, co stało się przed meczem, nie jest niczym wyjątkowym.

- Tak jest w czterech miejscach co ulewa. W dwóch na Broniewskiego - przy pętli tramwajowej i przy galerii Zieleniec - i w dwóch miejscach na Pera Jonssona... i nikt z tym nic nie robi od lat.

- Powinno się przeprowadzać czyszczenie studzienek i odpływów po okresie zimowym, no i może pomyśleć na przyszłość przed rozpoczęciem inwestycji o większej średnicy rur - komentowali nasi czytelnicy.

Zdjęcia z niedzielnego potopu wysłaliśmy do Miejskiego Zarządu Dróg. W odpowiedzi dowiedzieliśmy się, że miasto temat zna i zapowiada działania, które mają sprawić, że takich sytuacji, jak ta sprzed meczu, więcej już nie będzie. Problem wcale nie tkwi w niesprawnej kanalizacji. Tej bowiem we wspomnianym miejscu... brakuje.

- W tym miejscu nie ma kanalizacji deszczowej. Za odprowadzenie wody odpowiadają kosze rozsączające (cztery zestawy), które są położone w terenach zielonych. Jest to rozwiązanie sprzed wielu lat. Obserwujemy, że następuje ich zamulenie, przez co spada ich wydajność. Dlatego pracujemy nad rozwiązaniem systemowym, które poprawi odwodnienie tego rejonu - poinformowała Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzeczniczka MZD w Toruniu.

Woda stoi w wielu miejscach. Co z czyszczeniem studzienek?

Zalanie ulic przy Motoarenie sprawiło, że po raz kolejny w ostatnim czasie powrócił temat ogólnego stanu kanalizacji deszczowej w Toruniu i dbania o jej prawidłowe działanie. Wiosenne opady sprawiły, że sami torunianie raz po raz zwracają uwagę na liczne miejsca, gdzie odpływ wody trwa znacznie dłużej niż powinien, w tym m.in. wiadukt w okolicy dworca Toruń Główny.

Problem nie dotyczy zresztą tylko głównych arterii - przy kościele redemptorystów na Bielanach sami zauważaliśmy, że na odcinku ulicy św. Józefa prowadzącym w stronę Uniwersyteckiego Centrum Sportu studzienki po prostu nie mają prawa działać tak, jak powinny, bo zostały szczelnie zapchane pokaźną ilością liści. Po niedawnych opadach zdjęć rozmaitych zapchanych studzienek z różnych ulic w internetowej sieci było jednak publikowanych znacznie więcej - m.in. z Traugutta, Lubickiej, Uniwersyteckiej i wielu innych.

Co na to miasto? Zdaniem MZD toruńskie studzienki kanalizacyjne są czyszczone, co powinno zapewnić ich drożność.

- MZD zleca czyszczenie studzienek, jednak zdarza się - z czym mieliśmy do czynienia w ostatnim czasie - że intensywne opady i gwałtowne zjawiska atmosferyczne sprawiły, że studzienki nie nadążyły odprowadzać wody - powiedziała Agnieszka Kobus-Pęńsko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska