MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Witaj smutku po wakacjach

Katarzyna Idczak
Podczas wakacji twoje dziecko ma dużo czasu na eksperymenty. Wakacyjne miłości, inicjacje seksualne, alkohol i narkotyki mogą sprawić, że z końcem lata kończy się beztroskie dzieciństwo.

Podczas wakacji twoje dziecko ma dużo czasu na eksperymenty. Wakacyjne miłości, inicjacje seksualne, alkohol i narkotyki mogą sprawić, że z końcem lata kończy się beztroskie dzieciństwo.

<!** Image 2 align=none alt="Image 155540" sub="Wyjazd na wakacje to dla wielu młodych ludzi pierwszy poważny test samodzielności i odpowiedzialności / Fot. Dariusz Bloch">- Dobrze pamiętam kolonie w Ryni nad Zalewem Zegrzyńskim. Miałam wtedy 16 lat i zakochałam się w Filipie z Niemiec. Niestety, ten mały blondyn zaczął kręcić z moją młodszą siostrą. Wzięli nawet ślub kolonijny. Ale ja zniosłam to dzielnie i dla uratowania honoru poślubiłam innego chłopaka - wspomina pani Dominika, studentka z Bydgoszczy.

Miłość na wakacjach

Zdarza się, że pierwsze miłości to właśnie wakacyjne miłości. W ośrodkach kolonijnych na ścianach i sufitach nad łóżkami można odczytać sentymentalne wyznania w stylu: „Kocham Julkę”. Ale są też bardziej odważne teksty. Na przykład w dawnym domu obozowym w Jarosławcu któraś z dziewcząt zapisała na pamiątkę: „Tu straciłam cnotę”. I tu pojawia się kwestia inicjacji seksualnych. Lato sprzyja miłosnym uniesieniom. Niestety, coraz częściej poddają się im coraz młodsze pary.

<!** reklama>- Wiek, w którym młodzież rozpoczyna współżycie, obniża się i to jest ogólnoświatowa tendencja. W Polsce świadomość seksualna dziewcząt i chłopców jest na żenującym poziomie. Nie mają podstawowych wiadomości na temat antykoncepcji, ryzyka zajścia w ciążę czy chorób przenoszonych drogą płciową - mówi lek. med. Grażyna Lemiecha-Nagórska, ginekolog z Bydgoszczy. - Seks to temat tabu, a antykoncepcję postrzega się jako namawianie do rozpoczęcia współżycia. Zauważyłam też, że rodzice nie przyjmują do wiadomości, że ich dzieci dorastają. Małoletnie pacjentki korzystają z antykoncepcji w tajemnicy przed rodzicami. Również polskie prawo nijak ma się do rzeczywistości. Z jednej strony przyjmuje się, że piętnastolatka może już decydować o swoim życiu seksualnym, a inne przepisy mówią, że do 18. roku życia pacjentki chcące stosować antykoncepcję muszą przedstawić lekarzowi pisemną zgodę opiekuna.

W okresie wakacji rośnie też zainteresowanie metodą antykoncepcji, którą można stosować 72 godziny po stosunku. Nieprzypadkowo w okolicach nadmorskich, w górach i nad jeziorami sieć gabinetów lekarskich, w których wypisuje się recepty, jest bardzo rozbudowana.

Letnie eksperymenty

Twój syn zaczął słuchać innej muzyki i ubiera się inaczej? Córka pofarbowała włosy i ma kolczyk w nosie? To mogą być zwyczajne wybryki młodości albo sygnał, że coś zmienia ich życie.

- Od wielu lat jesienią we wszystkich poradniach leczenia uzależnień pojawia się fala nowych pacjentów. Przypuśćmy, że wciągu roku przyjmujemy sto osób. 40 procent z nich to powakacyjne przypadki - szacuje Robert Rejniak z Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii. - Okres pierwszych szkolnych zebrań to czas, kiedy rodzice odkrywają, że ich dziecko ma zaległości i kilkadziesiąt nieobecności. Wtedy zastanawiają się, co może być przyczyną. Problem wakacyjnych eksperymentów z narkotykami dotyczy średnio zamożnych rodzin, w których dzieci wyjeżdżają na przykład na dwa tygodnie, a pozostały okres wakacji przesiadują w domu. Pracujący rodzice nie mają czasu, aby obserwować swoje dzieci.

Sygnały bywają dość wyraźne - tajemniczość, huśtawki nastroju, zmiany wartości i osobowości. Trzeba obserwować nastolatka. Na przykład, kiedy wychodzi z pokoju, gdy dzwoni do niego telefon albo gdy nie chce, aby rodzice poznali nowych znajomych. Wśród podopiecznych poradni uzależnień dominują trzy grupy. Do każdej z nich można przypisać inne narkotyki. Alkohol jest wszechobecny. - Pierwsza jest skupiona wokół stylu hip-hop. Noszą luźne spodnie, za duże buty i słuchają tekstów o narkotykach. Biorą najczęściej amfetaminę i palą marihuanę. Drugą grupę stanowią zwolennicy dyskotek. Na co dzień nie wyróżniają się zbytnio, ale lubią markowe ubrania, nowe telefony komórkowe. Na imprezach zażywają amfetaminę i ecstasy. Piją wódkę z napojem energetyzującym - mówi Robert Rejniak. - Trzecia grupa to mieszanka zwolenników rocka, reggae, pozostałości punku i grunge. To ludzie, którzy ze względu na charakterystyczny wygląd bardziej się wyróżniają. Eksperymentują z marihuaną, kwasami i substancjami halucynogennymi. Piją tanie nalewki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska