MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Własne kino artysty

Paulina Błaszkiewicz
Paulina Błaszkiewicz
Józef Robakowski zaprezentuje w Toruniu prace z „Mojego własnego kina” i „Państwa wojny”. Centrum Sztuki Współczesnej organizuje także spotkanie z twórcą.

Józef Robakowski zaprezentuje w Toruniu prace z „Mojego własnego kina” i „Państwa wojny”. Centrum Sztuki Współczesnej organizuje także spotkanie z twórcą.

<!** Image 3 align=none alt="Image 198472" sub="Józef Robakowski, Jabłko artystyczne">- Zapraszam nie tylko na wystawy, ale i na spotkanie z jedną z najważniejszych postaci polskiej sztuki, jaką niewątpliwie jest Józef Robakowski - mówi Aleksandra Mosiołek, rzeczniczka Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. <!** reklama>

Wystawa „Moje własne kino” to obszerna prezentacja twórczości Józefa Robakowskiego, którego początki artystycznej drogi są ściśle związane z Toruniem. Artysta jest absolwentem konserwatorstwa i muzealnictwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. W Toruniu zakładał grupy artystyczne: Oko, Zero-61, Krąg, a także należał do Studenckiego Twórczego Klubu Filmowego „Pętla”. W Toruniu studiował historię sztuki i zaczął formować się jako artysta, co wyznaczyło także kierunek jego późniejszej działalności jako artysty, intelektualisty, bojownika wielu ważnych artystycznych ruchów i manifestacji.

Na wystawie w CSW zostaną zestawione filmowe autoportrety artysty, autoironiczne gry z własnym wizerunkiem, w których wyśmiewa on artystyczne mity, toczy spory z modernistyczną tradycją i polemizuje z kulturowym establishmentem.

Józef Robakowski w 1978 roku rozpoczął prowadzenie Galerii Wymiany, która była miejscem spotkań alternatywy artystycznej. Galeria Wymiany dysponowała imponującą kolekcją sztuki. Prace ze zbiorów tej galerii będzie można zobaczyć na wystawie „Państwo wojny”, która stara się znaleźć odpowiedź na pytanie, jaki charakter ma sztuka prywatna, wspólnotowa i niezależna.

- Podjęcie takiej działalności w 1978 roku było ważne, ponieważ były to czasy cenzury, kiedy artysta na swojej drodze artystycznej napotykał wiele trudności - podkreśla Aleksandra Mosiołek z CSW.

Józef Robakowski był też pomysłodawcą wielu artystycznych wydarzeń takich jak np. przeglądy kina niezależnego. Jego prace prezentowane były w najważniejszych instytucjach kulturalnych w Polsce i na świecie, m.in. w Muzeum Sztuki w Łodzi, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie czy w Nowym Jorku.

Obie wystawy „Moje własne kino” i „Państwo wojny” pokażą Robakowskiego z różnych perspektyw: artysty, filmowca, edukatora, performera, intelektualisty czy organizatora spotkań artystycznych

Otwarcie wystaw zaplanowano na czwartek, 25 października o godz. 19. Podwójny wernisaż zostanie połączony z otwarciem nowej przestrzeni LabSen, zaprojektowanej przez Brazylijczyka Ernesto Neto.


Robakowski do końca roku

Wystawy prac Józefa Robakowskiego można obejrzeć od 25 października do 30 grudnia w Centrum Sztuki Współczesnej. Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska