MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zasięgnij języka u strażnika na Rynku Staromiejskim

Joanna Posadzy
Polowy posterunek budzi ciekawość przechodzących przez Rynek Staromiejski
Polowy posterunek budzi ciekawość przechodzących przez Rynek Staromiejski Grzegorz Olkowski
Pomaga, radzi, nawiguje i...odstrasza potencjalnych złodziei. Budka strażnika miejskiego postoi przed budynkiem Poczty Głównej aż do jesieni.

Polowy posterunek Straży Miejskiej na Rynku Staromiejskim w połowie czerwca stanął na Rynku Staromiejskim w sąsiedztwie poczty. Pełni funkcję punktu pomocy i informacji dla mieszkańców i turystów z zakresu m.in. bezpieczeństwa, porządku, zasad organizacji ruchu w sezonie turystycznym oraz podstawowej informacji turystycznej.
[break]
Na straży ulotkom
Adam Tafliński jest jednym z dwóch strażników, którzy pełnią służbę w Punkcie Pomocy i Informacji (bo taka jest pełna nazwa polowego posterunku). Z wykształcenia filolog biegle posługuje się językiem angielskim. A na tym stanowisku to konieczność, bo to właśnie turyści najczęściej zaglądają do punktu w poszukiwaniu informacji lub pomocy.
- Zwykle są to pytania o toruńskie zabytki, jak do nich dotrzeć. Turyści pytają także o foldery informacyjne, które mogą u nas otrzymać za darmo - mówi Adam Tafliński.
Informacje na ulotce podane są w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim. Jest też na niej mapka Zespołu Staromiejskiego z zaznaczonymi parkingami, w tym miejscami dla niepełnosprawnych, strefą wyłączoną z ruchu kołowego oraz obiektami użyteczności publicznej.
- Punkt pomocy i informacji stanął w ramach akcji „Bezpieczne miasto”, organizowanej przez Biuro Toruńskiego Centrum Miasta i Straż Miejską - tłumaczy Sylwia Derengowska z biura prasowego Urzędu Miasta Torunia. - Pomysł wziął się stąd, że starówka, zwłaszcza latem, jest odwiedzana tłumnie i zdarza się, że ktoś potrzebuje pomocy. Teraz w razie potrzeby nie będzie musiał szukać odpowiednich służb czy liczyć, że spotka patrol policji albo straży. - dodaje.
Po poradę i drogę
Pomysł chwycił, bo każdego dnia do budki zagląda kilkadziesiąt osób, a pan Adam ma już na koncie pierwsze sukcesy - udzielił np. pomocy turyście z Włoch.
- Mężczyzna w średnim wieku potknął się o tzw. śledzia, mocującego balon reklamowy i uszkodził sobie kolano. Wezwaliśmy karetkę, przetłumaczyłem, co panu dolega i w ten sposób byliśmy w stanie mu pomóc - dodaje.
Z czujnym okiem na miasto
Jak przyznają sami mieszkańcy, taki punkt to dobry pomysł.
- Szkoda tylko, że będzie działał sezonowo. Przydałby się przez cały rok, bo jakoś tak od razu bezpieczniej, kiedy ma się świadomość, że w każdej chwili można przyjść tutaj po pomoc - mówi Maria Widawska, nauczycielka z Torunia.
W ramach eksperymentu zaplanowano, że polowy posterunek będzie czynny do końca września. Punkt funkcjonuje obecnie od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10 do 18 , w soboty od 10 do 19, a w niedzielę w godzinach od 10 do 15.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska