MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bartosz Szymanski kandydatem Aktywnych na prezydenta Torunia

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Bartosz Szymanski chce odbetonować Toruń. Dosłownie, przeciwstawiając się betonozie, a także symbolicznie.
Bartosz Szymanski chce odbetonować Toruń. Dosłownie, przeciwstawiając się betonozie, a także symbolicznie. Grzegorz Olkowski
Bartosz Szymanski, wspólnie z Aktywnymi dla Torunia i współpracującymi z nim społecznikami, zamierza walczyć z betonem w Toruniu, także tym betonem partyjnym. Chce, żeby mieszkańcy mieli realny wpływ na rozwój miasta, a Toruń był miastem bezpiecznym, czystym i nowoczesnym.

Międzypokoleniowa Kawiarenka Usług Społecznych w Toruniu już działa

od 7 lat

Kampania wyborcza nabiera rozpędu, w piątek poznaliśmy drugiego kandydata na prezydenta Torunia. W wyborach wystartował Bartosz Szymanski, torunianin z urodzenia, programista z wykształcenia oraz radny miejski i społecznik z wyboru. Do 2023 roku był członkiem klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta Torunia, reprezentującym w tym klubie Nowoczesną. W ubiegłym roku zagłosował przeciw udzieleniu prezydentowi Michałowi Zaleskiemu absolutorium oraz wotum zaufania. Podobnie uczynili Margareta Skerska-Roman oraz Maciej Krużewski. Skończyło się to na tym, że pozostali radni PO pozbyli się trójki buntowników, ci zaś zaczęli działać jako Aktywni dla Torunia.

- Mamy nową wizję dla Torunia, uważamy, że potrzebna jest mu nowa energia - mówi Bartosz Szymanski. - Chcielibyśmy miasto odbetonować i to w różnych aspektach. Oddać je mieszkańcom, tak aby ich głos przebił się przez beton partyjny. Chcemy odbetonować miasto z układów wszelakich. Odbetonować Urząd Miasta, uaktywnić kreacyjność urzędników, żeby nowe pomysły miały szanse na realizację i nie były przez nikogo blokowane. Chodzi nam również o odbetonowanie Torunia w sensie fizycznym.

Bartosz Szymanski chce tworzyć miasto dialogu. Realnego dialogu z mieszkańcami, włączającego ludzi do współrządzenia. Stawia na miasto czyste, bezpieczne, z dobrze działającą komunikacją publiczną.

- Zależy nam na mieście inteligentnym, które inwestując w kapitał społeczny, będzie się lepiej rozwijało gospodarczo - dodaje Szymanski.

Kiedy Aktywni ogłoszą listy wyborcze?

Program oraz kandydatów do Rady Miasta Aktywni mają zamiar przedstawić za kilka dni. Teraz poinformowali, że dołączają do nich m.in. ludzie, którzy są już znużeni i zawiedzeni działalnością partii politycznych, w tym Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości, które, jeśli chodzi o jakość działania w Toruniu, mają ze sobą wiele wspólnego.

- Platforma jest obywatelska tylko z nazwy - mówi Margareta Skerska-Roman. - Swoją wizję partii politycznej przedkłada nad samorząd, a samorząd nie powinien być partyjny. Samorząd skupia ludzi, którzy chcą zrobić coś dobrego dla miasta.

Czy są szanse na sojusz?

Bartosz Szymanski i jego współpracownicy chcą, aby Toruń wrócił do korzeni samorządu, bez balastu partyjnych układów. Podobne poglądy ma wiele toruńskich społeczniczek i społeczników. Poza Aktywnymi, na toruńskiej scenie pojawiły się jeszcze dwa takie ugrupowania. Jedni jako kandydata na prezydenta widzą Roberta Kwiatkowskiego, byłego prezesa TVP, a w poprzedniej kadencji Sejmu posła lewicy z okręgu toruńskiego. Druga grupa, złożona m.in. z członków kilku rad okręgów, działa pod szyldem Głos dla Torunia.

- My jesteśmy komitetem typowo społecznym - mówi Bartosz Szymanski. - W tej chwili nie ma u nas nikogo partyjnego, ponieważ zakładając własny komitet, Margareta wypisała się z PO, a ja z Nowoczesnej. Długo prowadziliśmy rozmowy, żeby się połączyć, bo konsolidacja tego środowiska byłaby korzystna. Mogę powiedzieć, że z jednym z komitetów w zasadzie jesteśmy dogadani.

Przypomnijmy, że dzień wcześniej w wyścigu wyborczym wystartował Paweł Gulewski, kandydat Platformy Obywatelskiej i do niedawna wiceprezydent Torunia.

Poznaj ciekawe grupy lokalne na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska