MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Collegium Medicum UMK czeka na stomatologię. Wiemy, ile miejsc przygotowano dla studentów

Grażyna Rakowicz
Grażyna Rakowicz
Na Wydziale Lekarskim uczelni, na rok akademicki 2024/2025 najwięcej miejsc przygotowano na kierunku lekarskim (studia stacjonarne jednolite magisterskie) – 204 i na kierunku lekarskim (studia niestacjonarne jednolite magisterskie) – 72.
Na Wydziale Lekarskim uczelni, na rok akademicki 2024/2025 najwięcej miejsc przygotowano na kierunku lekarskim (studia stacjonarne jednolite magisterskie) – 204 i na kierunku lekarskim (studia niestacjonarne jednolite magisterskie) – 72. Sławomir Kowalski
Collegium Medicum UMK planuje uruchomić kierunek lekarsko – dentystyczny. Obecnie czeka na decyzję ministra nauki i szkodnictwa wyższego. Rozpoczęło też rekrutację.

Planowany limit przyjęć na studiach stacjonarnych jednolitych magisterskich, na kierunku lekarsko – dentystycznym w roku akademickim 2024/2025, to 48 osób. - Gdy tylko otrzymamy pozytywną decyzję ministra niezwłocznie otworzymy rejestrację na ten kierunek, w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów – mówi Sylwia Serwatka – Bober, kierownik Działu Rekrutacji i Spraw Studenckich Collegium Medicum UMK.

Tu jest najwięcej miejsc

Na Wydziale Lekarskim uczelni, na rok akademicki 2024/2025 najwięcej miejsc przygotowano na kierunku lekarskim (studia stacjonarne jednolite magisterskie) – 204 i na kierunku lekarskim (studia niestacjonarne jednolite magisterskie) – 72.

Na Wydziale Farmaceutycznym, na kierunku farmacja (studia stacjonarne jednolite magisterskie) - limit wynosi 140 miejsc, na analityce medycznej (studia stacjonarne jednolite magisterskie) -120, a na kosmetologii (studia stacjonarne I stopnia) - 80 miejsc.

Z kolei na Wydziale Nauk o Zdrowiu najwięcej – bo po 150 miejsc – jest na kierunkach: pielęgniarstwo (studia stacjonarne I stopnia) i fizjoterapia (studia stacjonarne jednolite magisterskie). Po 90 - na pielęgniarstwie (studia stacjonarne II stopnia) i dietetyce (studia stacjonarne I stopnia).

Ilu było chętnych?

Rekrutacja na CM UMK odbywa się przede wszystkim na podstawie świadectwa dojrzałości. Do przedmiotów, wymaganych przez uczelnię należą głównie: biologia lub chemia albo fizyka, albo fizyka i astronomia, albo matematyka. Dodatkowo w tegorocznej rekrutacji na kierunki: analityka medyczna, farmacja i kosmetologia (studia I stopnia) dla kandydatów z nową maturą, dodano - jako jedną z zasad kwalifikacji na studia - dyplom zawodowy, potwierdzający kwalifikacje w zawodzie technik analityk i dodatkowy przedmiot, ze świadectwa dojrzałości.

W roku akademickim 2023/2024, przyjęciem na CM UMK było zainteresowanych 8085 osób, dostało się – 1358. Najbardziej oblegane były kierunki: lekarski (studia stacjonarne jednolite magisterskie) – tu na jedno miejsce przypadało 19 chętnych i kierunek lekarski (studia niestacjonarne, jednolite magisterskie) - ponad 8,7. Także biotechnologia medyczna (studia stacjonarne I stopnia) - ponad 6,6. Najmniej - fizjoterapia (studia stacjonarne jednolite magisterskie) – około 4 i optyka okularowa z elementami optometrii (studia stacjonarne I stopnia) - ponad 3,6 chętnych.

W ub. roku do CM UMK zdawało 322 cudzoziemców, z których na studia w języku polskim przyjęto 13, głównie z Ukrainy i Białorusi. W języku angielskim - 74, z Irlandii, Iranu i Indii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Collegium Medicum UMK czeka na stomatologię. Wiemy, ile miejsc przygotowano dla studentów - Gazeta Pomorska

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska