Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dieta na dobry wzrok. Te produkty doskonale wpływają na oczy. Jedz to a będziesz widział lepiej

redmf
Wideo
od 16 lat
Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów. O oczy trzeba dbać codziennie. Nie tylko od zewnątrz np. zakraplając oczy, ale także od wewnątrz dostarczając wraz z jedzeniem niezbędnych witamin i mikroelementów, które utrzymają nasze oczy w dobrej kondycji. Warto o tym myśleć zanim zaczniemy mieć duże kłopoty ze wzrokiem. Co jeść, by zachować dobry wzrok?

Nasze oczy codziennie narażone są na wiele przeciwności. Nie dość, że muszą stawić czoła zanieczyszczonemu powietrzu, to jeszcze liczba godzin, które spędzamy przed ekranem komórek i telewizorów nie wpływa korzystnie na nasz wzrok. To wszystko plus niezbyt higieniczny tryb życia nie pomaga naszym oczom.

Produkty dobre na wzrok

Skutkiem tego bywają z pozoru banalne dolegliwości oczu, mogące jednak prowadzić do osłabienia wzroku, szybszego starzenia się siatkówki i rozwoju naprawdę niebezpiecznych schorzeń. Środki, którymi często się ratujemy – krople, żele – działają tylko doraźnie. Żeby zaś trwale wzmocnić oczy, trzeba zadbać, by w diecie pojawiły się składniki niezbędne do ich prawidłowego funkcjonowania. Co więc robić, by było lepiej?
Przede wszystkim warto jeść produkty, które zawierają w swoim składzie substancje niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego wzroku.

Polecamy

Witamina A, która jest obecna w warzywach i owocach jest silnym antyoksydantem zwalczającym wolne rodniki, które uszkadzają wzrok. Ma również duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania fotoreceptorów siatkówki oka odpowiedzialnych za widzenie w dzień i po zmroku. Zbyt mała jej ilość prowadzi do tzw. kurzej ślepoty, a przewlekły niedobór przyczynia się do zespołu suchego oka, owrzodzenia i blizn rogówki, zaś w skrajnych przypadkach powoduje rozlaną martwicę rogówki.

Minerały i wzrok

Minerały niezbędne dla oczu to między innymi selen, cynk, mangan i miedź. Najważniejszą z nich rolę odgrywa cynk – bierze udział w wytwarzaniu rodopsyny, dzięki której rozróżniamy odcienie szarości i widzimy po zmierzchu. Potęguje też działanie enzymów wymiatających wolne rodniki i umożliwia wykorzystanie wątrobowych zapasów witaminy A. Selen, miedź i mangan zwalczają wolne rodniki (najsilniejsze właściwości antyoksydacyjne przypisuje się selenowi). Miedź ponadto utrzymuje wiązania kolagenowe, przez co zapewnia odpowiednią trwałość naczyń krwionośnych oka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska