Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Garbaty Mostek przed wielką przebudową. Czy wcześniej się nie rozsypie?

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Schody na Garbatym Mostku od strony ulicy Chrobrego są mocno pokruszone
Schody na Garbatym Mostku od strony ulicy Chrobrego są mocno pokruszone Agnieszka Bielecka
Od kilku miesięcy znana jest koncepcja przebudowy Garbatego Mostka w Toruniu. Kiedy do niej dojdzie? Powinno jak najszybciej, bo piesi nieustająco mają problem z przejściem przez tę kładkę.

Zobacz wideo: Wywiad z Mariuszem Jedynakiem, wiceprezesem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

od 16 lat

O problemie z Garbatym Mostkiem piszemy w "Nowościach" od lat. Na stan kładki nad torami kolejowymi, między ulicami Sobieskiego i Chrobrego oraz osiedlami Mokre i Jakubskie Przedmieście, skarżą się piesi. Kłopot sprawiają pokruszone schody. Przerdzewiałe są balustrady.

Garbaty Mostek: schody nadal się sypią

- Miejski Zarząd Dróg prowadzi w tym miejscu naprawy w ramach bieżącego utrzymania - zapewnia Malwina Jeżewska, rzeczniczka prezydenta Torunia.

Naprawy na Garbatym Mostku trudno zliczyć. Obecnie problemu nie ma ze schodami od strony ulicy Sobieskiego. Jest za to z częścią od ulicy Chrobrego. Tu schody są pokruszone. Ich kawałki zalegają na stopniach.

- Niewiele potrzeba, by zwłaszcza starsze osoby się tu przewróciły - opowiada mieszkający w pobliżu pan Michał. - Czy i kiedy problem z Garbatym Mostkiem w końcu zostanie rozwiązany?

Rozwiązaniem jest przebudowa przejścia nad torami. O niej też mówi się od lat. Nic nie wyszło z pomysłu przebudowy kładki przy okazji budowy przystanku kolejowego Toruń - Garbaty Mostek. Zrezygnowano z niego.

- Garbaty Mostek jest przewidziany do przebudowy w ramach projektu realizowanego wspólnie z PKP S.A i PKP PLK S.A. -modernizacja linii kolejowej 353 na odcinku Toruń Główny - Toruń Wschodni. Obecnie trwa projektowanie zarówno torowisk, jak i modernizacji mostu czy też przebudowy węzła przesiadkowego przy stacji Toruń Wschodni - odpowiada Malwina Jeżewska.

Kładka do przebudowy: najpierw muszą znaleźć się pieniądze

Kto i za co ma odpowiadać w ramach całego przedsięwzięcia? Zadaniem PKP S.A. jest trwająca już przebudowa dworca Toruń Miasto i kompleksu budynków dworca Toruń Wschodni.

Polecamy

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe odpowiada między innymi za przebudowę peronów na obu dworcach.

- Przebudowane, wyższe perony zostaną dostosowane do potrzeb wszystkich podróżnych, w tym o ograniczonych możliwościach poruszania się, dzięki zabudowie wind, które zapewnią wygodny dostęp do kolei. Stacje zostaną wyposażone w czytelny system informacji pasażerskiej. Wymienione zostaną tory na odcinku 6 kilometrów oraz sieć trakcyjna. Pod placem Pokoju Toruńskiego powstanie drugi tor, który zwiększy przepustowość linii. Zaplanowano remont mostu kolejowego przez Wisłę: wykonanie zabezpieczenia antykorozyjnego, remont przyczółków, łożysk, podpór i wieżyczek - wyjaśnia Przemysław Zieliński z PKP PLK i dodaje, że spółka ma pełną dokumentację dla inwestycji.

Zadaniem miasta w ramach wspólnego z koleją przedsięwzięcia jest przebudowa znajdującej się w pobliżu dworca Toruń Miasto ulicy Sowińskiego, budowa węzła przesiadkowego przy dworcu Toruń Wschodni wraz z przebudową skrzyżowania ulic Skłodowskiej-Curie i Żółkiewskiego, budowa tzw. ciągu pieszo-rowerowego od dworca Toruń Miasto do ulicy Dybowskiej z kładką pieszo-rowerową na moście kolejowym oraz przebudowa Garbatego Mostka.

Kiedy przebudowa Garbatego Mostka może się zacząć?

- Realizacja projektu może nastąpić po uzyskaniu środków zewnętrznych - dodaje Malwina Jeżewska.

- Realizacja inwestycji będzie możliwa po zapewnieniu środków finansowych oraz pozyskaniu niezbędnych decyzji administracyjnych - to z kolei odpowiedź Przemysława Zielińskiego.

O szansach na zdobycie "środków zewnętrznych" na razie nie słychać. W tej sytuacji termin przebudowy Garbatego Mostka jest nieznany. Znany był za to szacowany koszt przebudowy kładki. To 4,2 miliona złotych. Można jednak założyć, że w obecnych realiach koszt będzie wyższy.

Koncepcja już jest: co się ma zmienić na Garbatym Mostku?

Znana jest też koncepcja przebudowy Garbatego Mostka. Władze Torunia udostępniły ją w ubiegłym roku. W zasadzie trudno mówić jest o przebudowie kładki - obecny Garbaty Mostek ma zostać zburzony, a w jego miejscu powstać miałaby nowa konstrukcja. Koncepcja nawiązuje do utrwalonego na zdjęciach pierwotnego wyglądu kładki, powstałej na początku XX wieku i przebudowanej w roku 1967. Nowością mają być windy oraz stalowe prowadnice dla wózków i rowerów na schodach.

Przypomnijmy, że - jak ustalił red. Szymon Spandowski - kładka powstała przed I wojną światową. Miała żeliwne balustrady i łuki nad wejściami. Te elementy zniknęły w efekcie przebudowy w latach 60. Zachowano wtedy żelbetowy łuk kładki. Teraz w jej miejscu planowany jest 23-metrowy mostek z balustradami i latarniami podobnymi do tych przez lat.

ZOBACZ TAKŻE:

Tanie mieszkania od PKP w Kujawsko-Pomorskiem. Hit czy kit? Sprawdzamy

Te miasta w Kujawsko-Pomorskiem lubią młodzi ludzie. Będziecie zaskoczeni. Zobaczcie tę listę

Gwara Toruńska. Tak kiedyś mówiono w Toruniu i okolicach. Znasz te słowa?[/b]

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska