Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto i kiedy na emeryturę?

Redakcja
Bożena Wankiewicz oraz Wioletta Rudnicka z toruńskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiadały na pytania Czytelników.

Bożena Wankiewicz oraz Wioletta Rudnicka z toruńskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiadały na pytania Czytelników.

<!** Image 2 align=none alt="Image 92372" sub="Wioletta Rudnicka (z lewej) i Bożena Wankiewicz odpowiadały na wiele pytań Czytelników „Nowości” / Fot. Grzegorz Olkowski">PROBLEM:

Mam 57 lat i 38-letni okres składkowy i nieskładkowy. Od 10 lat jestem zatrudniona w tej samej firmie i nie chciałabym jeszcze rezygnować z pracy. Wiem, że spełniam już warunki do wcześniejszej emerytury, ale mam wątpliwości czy jeśli złożę wniosek dopiero w przyszłym roku, to nie stracę uprawnień do tej emerytury?

WYJAŚNIENIE:

Nie. Osoba, która do 31 grudnia tego roku spełni warunki do przyznania wcześniejszej emerytury (tj. w przypadku kobiety: skończy 55 lat; posiada łącznie 30 – letni okres składkowy i nieskładkowy; ostatnio przed zgłoszeniem wniosku podlega ubezpieczeniom społecznym z tytułu zatrudnienia na umowę o pracę i w ciągu ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniom społecznym pozostawała w stosunku pracy co najmniej przez 6 miesięcy) nie musi do końca tego roku zgłaszać wniosku o przyznanie tej emerytury. Wniosek może złożyć w dowolnym momencie, jednak nie później niż przed ukończeniem 60 lat.

PROBLEM:

Mam 61 lat i 42 lata stażu pracy. Od 10 lat prowadzę działalność gospodarczą. Dowiedziałem się, że aby móc przejść na wcześniejszą emeryturę muszę przepracować co najmniej 6 miesięcy na umowę o pracę. Czy to prawda i czy te 6 miesięcy również muszę przepracować do końca tego roku?

WYJAŚNIENIE:

<!** reklama>Mężczyzna, który zamierza przejść na wcześniejszą emeryturę musi mieć ukończony wiek 60 lat oraz legitymować się łącznie 35 – letnim okresem składkowym i nieskładkowym. Ponadto ostatnio przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę powinien być pracownikiem oraz w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniom społecznym powinien pozostawać w stosunku pracy przez co najmniej 6 miesięcy. Chyba, że przez cały wymagany do emerytury okres (tj. 35 lat) podlegał ubezpieczeniom społecznym z tytułu pozostawania w stosunku pracy. Ustawa emerytalna wymaga, aby tylko wiek 60 lat został ukończony do 31 grudnia 2008 roku. Pozostałe warunki nie są obwarowane żadnym terminem, w tym również warunek podlegania przez 6 miesięcy ubezpieczeniu pracowniczemu. Wynika stąd, że warunek podlegania ubezpieczeniu pracowniczemu może Pan spełnić zarówno w tym roku, jak i w latach następnych.

PROBLEM:

Mam 55 lat i 39 lat okresów składkowych i nieskładkowych, w tym 20 lat pracy w warunkach szczególnych. Czy kiedy skończę 60 lat będę mógł przejść na wcześniejszą emeryturę?

WYJAŚNIENIE:

Osoby, które posiadają staż wymagany do przyznania wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze, ale do końca tego roku nie ukończą wymaganego wieku, tj. 60 lat w przypadku mężczyzny, mogą się ubiegać o wcześniejszą emeryturę po ukończeniu 60 lat pod warunkiem, że do 31 grudnia 1998 roku posiadali 25–letni okres składkowy i nieskładkowy w przypadku mężczyzny, w tym 15 lat pracy w warunkach szczególnych i nie przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego.

PROBLEM:

Jestem nauczycielką. W tym roku spełniam już warunki do wcześniejszej emerytury nauczycielskiej bez względu na wiek czyli mam przepracowane ponad 30 lat, w tym 20 lat w charakterze nauczyciela. Mam 52 lata i nie chciałabym jeszcze przechodzić na emeryturę. Czy jeśli złożę wniosek o emeryturę dopiero po ukończeniu 55 lat, to moja emerytura zostanie mi naliczona według zasad, które obowiązują obecnie, czy już według nowych zasad?

WYJAŚNIENIE:

Jeśli już w tym roku spełnia Pani warunki do przyznania emerytury nauczycielskiej bez względu na wiek, to bez względu na to, kiedy wystąpi Pani z wnioskiem o przyznanie tej emerytury, zostanie ona Pani naliczona według aktualnie obowiązujących zasad, pod warunkiem jednak, że wniosek ten złoży Pani przed ukończeniem 60 roku życia.

PROBLEM:

W grudniu tego roku skończę 60 lat. Mam przepracowane 29 lat i od 5 lat pobieram rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Przed rentą pracowałem na umowę o pracę, a w czasie renty już nie dorabiałem. Czy kiedy skończę 60 lat będę mógł złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

WYJAŚNIENIE:

Tak. W grudniu, kiedy będzie Pan już spełniał wszystkie warunki wymagane do przyznania wcześniejszej emerytury (tj. w przypadku mężczyzny: 60 lat, 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych, orzeczona całkowita niezdolność do pracy, podleganie ostatnio ubezpieczeniu pracowniczemu) będzie Pan mógł złożyć wniosek o emeryturę. Istotne jest, że w odróżnieniu od wcześniejszej emerytury, w przypadku kiedy nie została orzeczona całkowita niezdolność do pracy, nie ma wymogu w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniom społecznym pozostawania w stosunku pracy przez co najmniej 6 miesięcy.

Ciąg dalszy nastąpi

Ostatnie nurtujące Państwa pytania i odpowiedzi zaproszonych przez nas ekspertek, opublikujemy w następnym wydaniu „Nowości”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska