MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Manager czy artysta? Kto pokieruje CSW?

Paulina Błaszkiewicz
Budynek CSWBudynek CSW
Budynek CSWBudynek CSW Sławomir Kowalski
Miasto na stanowisko dyrektora szuka absolwenta sztuk plastycznych lub historii sztuki, który będzie sprawnym managerem i strategiem z doświadczeniem. Czy znajdzie idealnego kandydata?

[break]
- Chcemy mieć zawodowca na stanowisku dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej. Dla mnie najważniejszy jest rozwój tej instytucji, dlatego wymogiem koniecznym jest ukończenie studiów humanistycznych: historii sztuki lub z zakresu nauk plastycznych. Poza tym liczy się pięcioletni staż pracy, w tym trzy na stanowisku kierowniczym - mówi Zbigniew Derkowski, dyrektor Wydziału Kultury.
Przyszły dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej musi wykazać się autorską koncepcję organizacyjną, finansową i programową oraz własną propozycją pozyskiwania środków zewnętrznych. Liczy się też doświadczenie zawodowe: w obszarze kultury, w dziedzinie marketingu, promocji lub reklamy.
Olga Jankowska z Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”, która kilka tygodni temu była członkiem komisji, która wybrała dyrektora tej instytucji twierdzi, że w Polsce jest problem z określeniem wymagań wobec kandydatów, którzy mają zarządzać instytucjami kultury ze sztuką współczesną w roli głównej.
- Wymagania, które są stawiane kandydatom, nie nadążają za tym, co się dzieje w sztuce i na rynku pracy. Być może przez to w takich konkursach bierze udział niewiele osób. U nas mieliśmy trzech kandydatów na dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”, z czego jeden został odrzucony, ponieważ nie spełnił kryteriów formalnych - mówi Olga Jankowska.
Konkurs na dyrektora gdańskiej „Łaźni” wygrała dotychczasowa dyrektor, Jadwiga Harzyńska, z wykształcenia graficzka, pomysłodawczyni wielu przedsięwzięć, kuratorka wystaw działająca od wielu lat na polu sztuki. Komisję przekonała wizją instytucji, która będzie się odróżniała od pozostałych w Polsce.
Podobne doświadczenie ma także Piotr Stasiowski, który w czerwcu wygrał konkurs na dyrektora Gdańskiej Galerii Miejskiej. Stasiowski jest autorem licznych publikacji dotyczących sztuki współczesnej, a zawodowo był związany ze środowiskiem wrocławskim.
Absolwentką filozofii i historii sztuki jest Małgorzata Ludwisiak, która od roku kieruje Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. To właśnie ona spełniła wysokie wymagania komisji konkursowej, ale trzeba przyznać, że miała się czym pochwalić. Przez kilka lat była dziennikarką i autorką tekstów krytycznych, publikowanych w specjalistycznych magazynach o sztuce i kulturze. Stworzyła też pierwszy festiwal wzornictwa i architektury w Polsce „Łódź Design” oraz pełniła obowiązki wicedyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi.
Czy w Toruniu uda się znaleźć człowieka, który będzie miał podobne doświadczenia zawodowe na swoim koncie, czy może jednak powinniśmy pomyśleć o modelu zachodnim, w którym wybiera się dwóch dyrektorów, którzy działają jako duet na dwóch odrębnych stanowiskach. Jest dyrektor administracyjny i merytoryczny, czyli manager i artysta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska