Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Twierdzy Toruń zaprasza w weekend na piknik rodzinny i darmowe zwiedzanie

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
W weekend przed Muzeum Twierdzy Toruń odbędzie się piknik historyczno-wojskowy. Samo muzeum będzie można zwiedzić za darmo
W weekend przed Muzeum Twierdzy Toruń odbędzie się piknik historyczno-wojskowy. Samo muzeum będzie można zwiedzić za darmo Jacek Smarz
W sobotę i niedzielę bramy Muzeum Twierdzy Toruń otworzą się o godz. 12. Na placu przed Koszarami Bramy Chełmińskiej, w których najmłodszy oddział Muzeum Okręgowego się znajduje, będzie piknik historyczno-wojskowy, zaś po wystawie we wnętrzu obiektu będą oprowadzali forteczni przewodnicy.

Pandemia, mimo wszystko, ma jakieś jaśniejsze strony. Pozwala na przykład wielokrotnie przeżywać różne uroczyste chwile. Pierwszy zwiedzający, a konkretnie Zdzisław Wiśniewski, przekroczył progi Muzeum Twierdzy Toruń 5 lutego. W ślad za nim poszło wiele osób, jednak oficjalne otwarcie nowego oddziału Muzeum Okręgowego odbędzie się w piątek 11 czerwca. Natomiast w sobotę i niedzielę muzeum zaprasza na obiecywany od dawna, ale z powodu zarazy przesuwany, piknik rodzinny.

Polecamy

Koszary Bramy Chełmińskiej, które stały się siedzibą muzeum, będzie można szturmować 12 i 13 czerwca między godz. 12 i 18. Szturm będzie ułatwiony, ponieważ do muzeum będzie się można dostać omijając kasę - w ten weekend Muzeum Twierdzy Toruń zwiedzamy za darmo. Po wystawie oprowadzą i o różnych tajnikach toruńskich umocnień opowiedzą wyspecjalizowani przewodnicy.

- W planie mamy także koncert orkiestry toruńskiego garnizonu, koncert artystów Baja Pomorskiego, pokaz sprzętu wojskowego oraz starych pojazdów militarnych - wylicza Adam Kowalkowski z Muzeum Twierdzy Toruń.

Toruń: Jakie atrakcje czekają na zwiedzających?

Orkiestra wojskowa ma grać w sobotę między godz. 13 i 13.45. Koncert artystów teatru Baj Pomorski jest zaplanowany na sobotę i niedzielę. Pierwszego dnia w godz. 14.15-14.45, drugiego między godz. 13 i 13.30.

Zwiedzający będą mogli obejrzeć muzealną wystawę między godz. 12 i 17. Z przyczyn wiadomych do muzeum będą wpuszczane co 15 minut grupy liczące do 15 osób. Piknik historyczno-wojskowy przed muzeum będzie trwał w sobotę i niedzielę od godz. 12 do 18. Swój sprzęt zademonstrują na nim toruńscy artylerzyści oraz Wojska Obrony Terytorialnej. Jak wspominał Adam Kowalkowski, pojawią się tam również rekonstruktorzy ze swoimi pojazdami.

Tak z lotu ptaka, czy raczej z lotu drona, prezentują się Koszary Bramy Chełmińskiej, w których powstaje Muzeum Twierdzy Toruń. Nie trzeba jednak wzlatywać nad poziomy, żeby zobaczyć, że na budowie sporo się dzieje. Budowlańcy porządkują stoki, częściowo już obsadzone trawą. Wewnątrz także praca wre, do muzeum przyjeżdżają również kolejne eksponaty. Niedawno dotarły tam części rozerwanej lufy armatniej, trafią na ekspozycję poświęconą odlewaniu dział. W mikołajki do muzeum przyjechała natomiast replika armaty rewolwerowej. Takie urządzenia były montowane w kaponierach toruńskich fortów.12 grudnia powinien zostać rozstrzygnięty przetarg na wykonanie ekspozycji, natomiast 17 grudnia firma odpowiedzialna za roboty budowlane powinna zgłosić obiekt gotowy do odbioru. Muzeum powinno otworzyć swoje podwoje w przyszłym roku na święto miasta, czyli 24 czerwca.

Muzeum Twierdzy Toruń z powietrza i ze środka. Zobacz zdjęcia!

Kto podczas zwiedzania zgłodnieje, albo zrobi mu się zbyt gorąco, ten będzie mógł się orzeźwić zaglądając do kawiarni na górnej kondygnacji muzeum. Wstęp do muzeum w weekend jest bezpłatny, jednak dobrze będzie mieć kilka złotych w kieszeni czy na koncie, aby na przykład zrobić zakupy na kiermaszu wydawnictw muzealnych, bądź uiścić rachunek w cukierni.

Czym się może poszczycić Toruń?

Toruńskie fortyfikacje, jak wiadomo, budowane były od średniowiecza do połowy XX wieku. Każda epoka zostawiła po sobie jakąś pamiątkę, po niektórych tych pamiątek zachowało się sporo. Toruń jest także jednym z najstarszych w Polsce ośrodków szkolenia artylerzystów - pierwsze kursy dla puszkarzy zostały u nas zorganizowane już na początku XVII wieku. Pod Toruniem wreszcie znajduje się jeden z najstarszych i największych poligonów.

Mury obronne, bramy, forty, schrony, koszary, magazyny i inne obiekty związane z twierdzą są ważnym elementem toruńskiego krajobrazu. Na swoje muzeum czekały bardzo długo, na szczęście wreszcie się doczekały. Muzeum twierdzy powstało w koszarach Bramy Chełmińskiej, które są elementem wewnętrznego pierścienia umocnień i znajdują się obok dworca autobusowego.

Zwiedzający mogą tu poznać dzieje toruńskiej fortecy od średniowiecza po czasy II wojny światowej. Przyjrzeć się umocnieniom na pierwszej linii, a także dowiedzieć się, jak wyglądało życie w garnizonie, na poligonie czy w działającym podczas okupacji obozie jenieckim. W muzeum jest też sala poświęcona martyrologii.

Podróż w czasie i przestrzeni ułatwiają różne urządzenia multimedialne, muzeum posiada jednak również sporo ciekawych eksponatów, o których już wcześniej sporo pisaliśmy.

Trwa głosowanie...

Ceny warzyw i owców są zbyt wysokie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska