MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Naćpani, rozpędzeni i bezkarni

Waldemar Piórkowski
Waldemar Piórkowski
Policjanci nie mają statystyk zatrzymanych kierowców, u których stwierdzono zażycie narkotyków. Nie można ich prowadzić, ponieważ w kodeksie karnym nie ma takiej kategorii.

Policjanci nie mają statystyk zatrzymanych kierowców, u których stwierdzono zażycie narkotyków. Nie można ich prowadzić, ponieważ w kodeksie karnym nie ma takiej kategorii.

- Młodzi ludzie często opowiadali, że jadąc autem na dyskotekę, wybierali się tam już z założeniem, że nie będą pili żadnego alkoholu, tylko brali narkotyki i wracali w takim stanie do domu - mówi Lech Grodzki, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Uzależnień i Współuzależnienia w Toruniu. - Ponieważ po narkotykach człowiek się nie zatacza, nie czuć tego charakterystycznego zapachu i policja raczej bardzo rzadko używa testerów, bo ich nie ma, lub się jej nie chce.

<!** reklama left>W opinii ekspertów, prowadzenie jakiegokolwiek pojazdu pod wpływem narkotyków jest bardzo niebezpieczne. - Wiele zależy od przyjętej dawki narkotyku - dodaje Lech Grodzki. - Przede wszystkim środki odurzające sprawiają, że wzrasta w człowieku brawura, zostaje obniżony naturalny poziom strachu i przewidywania, co powoduje, że takie osoby stają się bardzo niebezpieczne na drodze. Narkotyki wywołują również upośledzenie postrzegania, refleksu i właściwej oceny sytuacji.

Dyrektor Grodzki lecząc narkomanów wielokrotnie spotkał się w wywiadach z chorymi z relacjami o ich prowadzeniu aut pod wpływem środków odurzających. Na przykład marihuany lub amfetaminy.

Funkcjonariusze z drogówki pamiętają o jednym przypadku, gdzie u prowadzącego auto wykryto środki odurzające. Tyle że był to sprawca bardzo poważnego wypadku. Latem ubiegłego roku w Silnie osobowe auto potrąciło pieszego. Uderzony samochodem mężczyzna wpadł prawie całkowicie przez przednią szybę do środka auta. Kierowca zatrzymał się, ale nie żeby udzielić mu pomocy, tylko zrzucił potrąconego z maski do rowu i uciekł. Po zatrzymaniu kierowcy stwierdzono, że oprócz alkoholu był również nafaszerowany narkotykami. Tymczasem Wojewódzka Inspekcja Transportu Drogowego, w Bydgoszczy czyli instytucja powołana do kontrolowania przede wszystkim ciężarówek i autobusów, nie ma na razie żadnego narkotestu.

- Do nas również dochodzą informacje o wspomaganiu się kierowców takimi zabronionymi używkami, co jest bardzo niebezpieczne. Ale na razie nie możemy tego kontrolować, ponieważ jesteśmy na etapie wyboru dostawcy narkotestów - mówi Rafał Jankowski z bydgoskiej inspekcji.

Wioletta Dąbrowska, rzecznik prasowa toruńskiej policji, zapewnia, że od jakiegoś czasu radiowozy i komisariaty wyposażone są w narkotesty i są one używane zawsze, gdy policjanci mają podejrzenia, że kierowca mógł zażywać jakieś środki odurzające. Ile razy je wykorzystano? Takich danych nie ma.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska