MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie tylko o emeryturach

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Czy rentę, miesiące dorabiania do emerytur można doliczyć do emerytury? Na te i inne pytania odpowiadali specjaliści ZUS.

Czy rentę, miesiące dorabiania do emerytur można doliczyć do emerytury? Na te i inne pytania odpowiadali specjaliści ZUS.

<!** Image 2 align=none alt="Image 153677" sub="Na pytania Czytelników odpowiadały (od lewej) Iwona Babińska, Magdalena Miniszewska i Joanna Hawrył z bydgoskiego oddziału ZUS">Przez dwie godziny naszego redakcyjnego środowego dyżuru, panie: Iwona Babińska, Joanna Hawrył i Magdalena Maniszewska, specjalistki z bydgoskiego oddziału ZUS, odpowiadały na dziesiątki niezwykle złożonych pytań. Trudno w jednym materiale przedstawić Państwu wszystkie poruszone zagadnienia, dlatego postanowiliśmy zaprezentować odpowiedzi tylko na kilka najczęściej zadawanych pytań. Należy również zaznaczyć, że skróty merytorycznych wyjaśnień pochodzą od redakcji.

Wielu naszych rozmówców pytało o możliwości zwiększenia otrzymywanego już emerytalnego świadczenia.<!** reklama>

Dostawać więcej

- Urodziłam się w 1951 roku - mówi nasza rozmówczyni. - Przeszłam na wcześniejszą emeryturę, od 4 lat dorabiam. Jakie powinnam przedstawić dokumenty, by móc zmienić wysokość otrzymywanego świadczenia?

ZUS: - Osoba, która po ustaleniu prawa do emerytury pracuje, może wystąpić z wnioskiem o doliczenie okresów swojej pracy. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie pracodawcy stwierdzające, w jakim okresie trwało zatrudnienie, dokument ten powinien dodatkowo zawierać informację o okresach zwolnień lekarskich i urlopów bezpłatnych. Jeżeli emeryt pozostaje w ubezpieczeniu, wniosek o doliczenie okresów pracy można zgłosić nie wcześniej niż po upływie kwartału kalendarzowego. W przypadku osób urodzonych po 31.12.1948 roku pobierających „nową” emeryturę ponownego ustalenie wysokości emerytury dokonuje się na wniosek ubezpieczonego, zgłoszony nie wcześniej niż po upływie roku kalendarzowego lub po ustaniu ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Natomiast po przedstawieniu zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu można również przeliczyć podstawę wymiaru emerytury. Warunkiem takiego przeliczenia jest uzyskanie wskaźnika podstawy wymiaru wyższego od poprzednio obliczonego.

Uzupełnianie braków

Inni pytali o to, jak można uzupełnić brakujące dokumenty, np. zastąpić informację o zarobkach.

ZUS: - Podstawowym dokumentem stwierdzającym wysokość zarobków jest zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu wystawione przez pracodawcę lub jego następcę prawnego. W przypadku braku takiego zaświadczenia środkiem dowodowym mogą być również wpisy w legitymacji ubezpieczeniowej. Jeżeli nie zachowała się dokumentacja płacowa, podstawę wymiaru świadczenia można ustalić w oparciu o dokumentację zastępczą na przykład na podstawie angaży, pism o powołaniu lub innych pism dotyczących umowy o pracę, które zawierają informację o stałym wynagrodzeniu. W sytuacji, gdy ubezpieczony nie posiada żadnych dokumentów potwierdzających wysokość zarobków można wystąpić z wnioskiem o przeliczenie podstawy wymiaru, w takim przypadku zostanie przyjęte wynagrodzenie minimalne.

Sporo wątpliwości mieli Czytelnicy, którzy zamierzają skorzystać z prawa do przejścia na wcześniejszą emeryturę.

- Pracowałem w szczególnych warunkach, czy mogę ubiegać się o emeryturę w wieku 60 lat?

ZUS : - Mężczyzna urodzony po 31. 12. 1948 roku, który wykonywał pracę w szczególnych warunkach (...) może przejść na emeryturę w wieku 60 lat, jeżeli na 1. 01. 1999 roku udokumentował okres składkowy i nieskładkowy wynoszący łącznie co najmniej 25 lat, w tym 15 lat pracy w szczególnych warunkach wykonywanej w pełnym wymiarze. Warunkiem dodatkowym jest rozwiązanie stosunku pracy w przypadku osoby będącej pracownikiem oraz nieprzystąpienie do OFE, albo złożenie wniosku o przekazanie środków zgromadzonych w OFE, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa.

Renta i emerytura

Kolejne pytanie dotyczyło możliwości wliczenia renty do emerytury.

ZUS : - Okres pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy nie jest okresem składkowym ani nieskładkowym, brany jest pod uwagę wyłącznie przy ustalaniu prawa do emerytury, dotyczy osób urodzonych przed 01.01.1949 r., które osiągnęły powszechny wiek emerytalny, a w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę nie są już uprawnione do tej renty z uwagi na odzyskanie zdolności do pracy lub upływ okresu, na jaki ją przyznano. Należy podkreślić, że nie jest on uwzględniany przy obliczaniu wysokości emerytury.

Jakie warunki musi spełnić nauczyciel aby otrzymać nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

ZUS: - świadczenie to przysługuje nauczycielom, wychowawcom i innym pracownikom pedagogicznym zatrudnionym w placówkach oświatowych wymienionych w ustawie o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych. Prawo do tego świadczenia przysługuje, gdy nauczyciel spełni łącznie następujące warunki:

- osiągnie wiek uprawniający do świadczenia - do końca 2014 roku od nauczyciela - zarówno kobiety jak i mężczyzny - wymaga się ukończenia 55 lat; w następnych latach (do 2032 r.) wiek ten wzrasta i jest zróżnicowany dla obu płci;

- udowodni okres składkowy i nieskładkowy wynoszący łącznie 30 lat, w tym 20 lat pracy w jednostkach wymienionych w ustawie o świadczeniach kompensacyjnych, w wymiarze co najmniej połowy etatu;

- rozwiąże na swój wniosek stosunek pracy lub w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy w okolicznościach, o których mowa w art. 20 ust. 1,5c i 7 Karty nauczyciela.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska