MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oczywisty a tajemniczy

To niezwykły festiwal. Trwa nieprzerwanie od lat, przenosząc się z miejsca na miejsce. Ma kilka stałych przystani. Wśród nich od początku jest Toruń.

To niezwykły festiwal. Trwa nieprzerwanie od lat, przenosząc się z miejsca na miejsce. Ma kilka stałych przystani. Wśród nich od początku jest Toruń.

<!** Image 2 align=right alt="Image 120934" sub="Martin Gester z orkiestrą Arte dei Suonatori w Toruniu pięć lat temu / Fot. Alicja Piotrowska/Archiwum">Festiwal „Muzyka dawna - persona grata” wpisuje się w wielkie w ostatnich latach zainteresowanie wykonawstwem „historycznie poinformowanym”, czyli próbą grania muzyki sprzed stuleci tak, jak przypuszczalnie grano ją wtedy, gdy powstawała.

„Muzyka dawna - persona grata” ponownie zagości w toruńskim Dworze Artusa w najbliższą sobotę.Tym razem festiwalowy wieczór w Toruniu wypełni sześć „Concerti grossi” Jerzego Fryderyka Haendla, wielkiego kompozytora, który urodził się dokładnie 220 lat temu, a umarł 150 lat temu.

<!** reklama>Legenda i słynna sztuka teatralna Paula Barza „Kolacja na cztery ręce” każą go postrzegać jako kompozytora dworskiego, piszącego na zamówienie modną muzykę, a dzięki temu opływającego w dostatek i splendory - w przeciwieństwie do niedocenianego przez współczesnych skromnego geniusza, Jana Sebastiana Bacha. Organizatorzy festiwalu twierdzą, że to uproszczenie. Haendel, ten „oczywisty” kompozytor, jest wbrew pozorom wciąż tajemniczy. „Za znanym w całej Europie muzykiem kryje się dziecko niemieckiej prowincji, chłopak wychowany nad Soławą w Turyngii, który, inaczej niż Jan Sebastian Bach, nie urodził się w rodzinie z muzycznymi tradycjami, ale muzykę musiał dla siebie odkrywać”.

„Concerti grossi” Heandla zagra orkiestra Arte dei Suonatori, czołowy polski zespół wykonujący utwory dawne. Dyrygować będzie Martin Gester - pianista, klawesynista, dyrygent, który wcześniej był także chórzystą, organistą, badaczem i nauczycielem uniwersyteckim (nauczał nie tylko muzyki, ale i języków klasycznych!). Ten profesor konserwatorium w Strasbourgu dyrygował znamienitymi zespołami z całego świata, a z polską orkiestrą Arte dei Suonatori współpracuje od 11 lat, regularnie przygotowując z nią koncerty muzyki baroku.

Gdzie, kiedy, po ile?

  • Dwór Artusa, sobota, 30 maja, godz. 19.
  • Bilety w kasie Dworu Artusa w cenie 30 zł (normalny) i 20 zł) ulgowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska