Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze dostarcza wrażeń

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Lasy pokazywane są z bliska, we fragmentach, ukazujących ich głębię i piękno drzew, budynki zwykle w całej okazałości. Tak widział i portretował Pomorze wybitny polski artysta, tworzący na przełomie XIX i XX stulecia, Leon Wyczółkowski.

<!** Image 3 align=none alt="Image 202702" sub="Autoporteret Leona Wyczółkowskiego (fragment) i rysunek z wystawy „Wrażenia z Pomorza” [Fot. MOB]">Lasy pokazywane są z bliska, we fragmentach, ukazujących ich głębię i piękno drzew, budynki zwykle w całej okazałości. Tak widział i portretował Pomorze wybitny polski artysta, tworzący na przełomie XIX i XX stulecia, Leon Wyczółkowski.

W swym długim i pracowitym życiu urodzony na Mazowszu malarz i grafik wiązał się na dłużej z kilkoma miastami i regionami - Podolem, Kijowszczyzną, Lwowem, Warszawą, Krakowem (gdzie był m.in. rektorem ASP), Kujawami, Pomorzem, Poznaniem. To ostatnie miasto, do którego przybył już jako ceniony, szanowany i znany artysta i profesor, i które obdarował swą kolekcją cennych dzieł wschodniej sztuki (głównie użytkowej) zrewanżowało mu się dworkiem w Gościeradzu niedaleko Bydgoszczy. Także w podbydgoskiej wsi, Wtelnie, zgodnie z wolą artysty, jest jego grób. <!** reklama>

Nie tylko w swym wielkopolsko-pomorskim okresie życia Wyczółkowski odbywał wiele podróży artystycznych ze szkicownikiem i sztalugami. Trasę tych pomorskich wyznaczała Wisła. Na płótnach i papierze uwieczniał pejzaże i architekturę nadwiślańskich miast - Torunia, Chełmna, Świecia, Solca Kujawskiego, Gniewu - i ich okolic.

Po śmierci artysty jego żona Franciszka Wyczółkowska, spełniając wolę męża, podarowała Bydgoszczy bogaty zbiór jego prac, pamiątki i wyposażenie pracowni. Dzisiaj opiekuje się nimi Muzeum Okregowe im. Leona Wyczółkowskiego. Wraz z wcześniej przekazanymi przez samego artystę dziełami stały się zaczynem do stworzenia bogatej kolekcji zwiazanej z malarzem, zawierającej m.in. około 700 jego prac.

Miniony rok, w którym przypadało 160-lecie urodzin twórcy „Teki huculskiej”, władze Bydgoszczy ogłosiły jego rokiem w tym mieście. Z tej okazji bydgoskie Muzeum Okręgowe przygotowało wystawę objazdową pt. „Loen Wyczółkowski - wrażenia z Pomorza”.

Składa się na nią 35 prac artysty. To akwarele, rysunki i grafiki - głównie mistrzowskie litografie - pokazujące pejzaże i miasta, od Poznania po Hel. Wiele tu studiów przyrody nie tylko z gościeradzkiego parku, drzew w Borach Tucholskich i kwitnacych sadów, malowanych o świcie lub o zmierzchu, dużo budynków i detali architektonicznych. Uzupełniają je autoportrety artysty i zdjęcia z albumu rodzinnego Wyczółkowskich.

Tę wystawę obejrzeli już mieszkańcy Brodnicy, Grudziądza, Żnina, Włocławka i Chełmna. W Toruniu kończy ona swą wędrówkę. W Domu Eskenów można ją oglądać jeszcze tylko do końca tygodnia.


Wystawę „Leon Wyczółkowski - wrażenia z Pomorza” można ogladać w Domu Eskenów przy ul. Łaziennej w Toruniu do niedzieli 6 stycznia.

Bilety kosztują 6 i 3 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska