Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni podjęli decyzję. Poligonowa wieża ciśnień zostanie uratowana? [Zdjęcia]

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Wieża ciśnień przy ul. Okólnej dziś jest niestety ruiną.
Wieża ciśnień przy ul. Okólnej dziś jest niestety ruiną. Jacek Smarz
Rada Miasta Torunia, podczas majowego posiedzenia, podjęła decyzję w sprawie nowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów wokół pozostałości wieży ciśnień miasteczka poligonowego.

Nowy plan zagospodarowania przestrzennego dla półhektarowej działki między ul. Letnią i Okólną nazywać się ma "Wieża ciśnień", mógłby jednak nosić nazwę "Wyrzut sumienia". Kilkanaście lat temu miasto przejęło od wojska fragment dawnego miasteczka poligonowego. Na gruntach przy ul. Okólnej znajdował się m.in. dawny budynek sztabowy oraz wieża ciśnień, która od 1903 roku zaopatrywała w wodę socjalne zaplecze poligonu, czyli miasteczko barakowe, które było w stanie pomieścić nawet 20 tysięcy szkolących się na lewym brzegu żołnierzy.

Polecamy

Obie nieruchomości były w dobrym stanie, na szczycie wieży wodnej zachował się nawet stary zegar. Budynek sztabowy został jednak rozebrany, zaś wieża ciśnień trafiła pod skrzydła Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. Trudno było znaleźć nowe zastosowanie dla charakterystycznego obiektu, którego znaczną część zajmują dwa potężne nitowane zbiorniki na wodę. Zgoda, jego adaptacja to poważne i kosztowne zadanie. Właściwe zabezpieczenie nie jest już jednak tak poważnym wyzwaniem... W przypadku wieży pomysłu na przyszłość zabrakło, zaś ochrona zawiodła. Zabytek został zdewastowany przez wandali, kilka razy płonął. Chociaż w 2008 roku znajdował się w niezłym stanie, to w roku 2010 był już ruiną. Wreszcie, pod koniec 2016 roku, Urząd Miasta ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej, która miała pozwolić na rewitalizację wieży. Wizja, jaka dzięki temu się narodziła, zakłada m.in. rozbudowę obiektu, umieszczenie pod wieżą dodatkowego pomieszczenia. Aby ten plan zrealizować, konieczna była m.in. zmiana planu zagospodarowania przestrzennego. Tym właśnie zajęli się toruńscy radni podczas majowej sesji.

Projekt planu ma umożliwić remont i rozbudowę wieży na potrzeby społeczne, zgodnie z projektem, który gmina już posiada - mówi Anna Stasiak, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Toruniu.
Wieżą ma służyć celom rekreacyjnym i społecznym. Teren wokół ma pozostać zielony, z placem zabaw, siłownią zewnętrzną i wybiegiem dla psów. Nowy plan zagospodarowania, w którym znajdzie się zapis o rozbudowie wieży, pozwoli ubiegać się o zezwolenie na budowę.

Radni zgodzili się, aby urbaniści miejscy zajęli się przygotowaniem nowego planu. Wojciech Klabun (PiS) pytał, czy stan techniczny budynku oraz projekt rozbudowy nie oznacza, że wieża zostanie rozebrana i zbudowana od nowa. Margareta Skerska-Roman (KO) i jej klubowy kolega Bartłomiej Jóźwiak poprosili natomiast, aby w miarę możliwości oszczędzić istniejącą tam zieleń. Urbaniści biorą się do roboty, radni będą natomiast otrzymywali informacje na temat postępu prac, o co kilkoro z nich poprosiło.

Spore zmiany czekają na tych, którzy odwiedzą jezioro w Kamionkach. Jesienią wybudowano nowy pomost. Teraz gmina Łysomice na skraju plaży położyła chodnik. Inwestycja ma poprawić  komfort wypoczynku, ułatwić  wygodne przemieszczanie się wózków oraz rowerów. Jest to już kolejny etap kilkuletniego planu rewitalizacji tego miejsca wypoczynku. Rok temu została  oddana do użytku blisko dwukilometrowa ścieżka edukacyjna wzdłuż linii brzegowej jeziora.Zobacz też:Wyłączenia prądu w regionie. Zobacz, gdzie i kiedy zabraknie eneriiNajpopularniejszi dietetycy w Toruniu

Zmiany nad jeziorem w Kamionkach. Powstał chodnik na plaży

Jak już wspominaliśmy, wieża ciśnień powstała w 1903 roku. Początkowo była napędzana dzięki umieszczonemu na jej szczycie wiatrakowi, później pompy wprawiały w ruch silniki elektryczne.

Przełomową - miejmy nadzieję - decyzję dla wieży ciśnień, toruńscy radni podjęli 14 maja 2020 roku. Natomiast 15 maja, ale roku 1907, pewien młody oficer, syn argentyńskiego konsula w Hamburgu, kupił pocztówkę z naszą wieżą ciśnień. Napisał na niej kilka słów do swojej siostry i wysłał do Berlina. Po latach, już w rodzinnym kraju, został generałem. Miał imponujące znajomości i spory wpływ na dzieje Argentyny. Polecamy Państwa uwadze zdjęcia wieży ciśnień, które przygotowaliśmy. Między nimi jest również wspomniana pocztówka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska