MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Siedmiu synów w mundurach

Waldemar Piórkowski
Waldemar Piórkowski
Pięcioro mieszkańców Torunia uhonorowano wczoraj medalami państwowymi i awansami przyznanymi przez MON. Uroczystość obyła się w toruńskim Urzędzie Miejskim.

Pięcioro mieszkańców Torunia uhonorowano wczoraj medalami państwowymi i awansami przyznanymi przez MON. Uroczystość obyła się w toruńskim Urzędzie Miejskim.

<!** Image 2 align=right alt="Image 46050" sub="Srebrnymi Medalami za Zasługi dla Obronności Kraju udekorowani zostali również Bogusława i Jerzego Gawlikowscy. Ich trzech synów odbyło zasadniczą służbę wojskową. Medale wręcza ppłk Jan Rynkiewicz.">Gościło w nim między innymi małżeństwo Bogusława i Jerzy Gawlikowscy. Ich trzech synów odbyło zasadnicza służbę wojskową. I za to rodzice uhonorowani zostali Srebrnymi Medalami za Zasługi dla Obronności Kraju.

- Dali wojsku to, co najcenniejsze. Swoich synów. Wychowali ich na dobrych ludzi i ofiarnych żołnierzy - powiedział podpułkownik Jan Rynkiewicz, szef toruńskiej Wojskowej Komendy Uzupełnień.

Jerzy Gawlikowski powiedział nam, że jego synowie nie mieli zamiaru unikać służby wojskowej. Szli do niej nawet chętnie.

- Mamy jeszcze jednego syna, który nie chce być gorszy od braci i też zamierza iść do wojska - stwierdził Jan Gawlikowski, który uważa, że kontakt z armią dał synom siłę charakteru i uczynił bardziej odpowiedzialnymi, ponieważ teraz dobrze radzą sobie w dorosłym życiu.

- A jeden z nich prawdopodobnie zostanie wkrótce zawodowym żołnierzem - dodał Jerzy Gawlikowski.

<!** reklama left> Srebrnym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju odznaczona została również Irena Piecuch. Służbę wojskową w Wojsku Polskim odbyło jej czterech synów, ale żaden nie zdecydował się na pozostanie w armii na stałe.

Maria Jaczynowska i Zbigniew Wolski otrzymali wczoraj natomiast awanse na stopień porucznika. Za walkę o wolność i niepodległość Polski w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu.

- Jestem zadowolony z tego awansu, ponieważ zostało docenione to, co robiłem w latach 50 ubiegłego wieku - powiedział nam Zbigniew Wolski, który jako młody chłopak walczył z reżimem komunistycznym. Przeciwstawiał się temu, co niósł ze sobą ten ustrój. Był w opozycyjnej organizacji młodzieżowej. Trafił za to do więzienia.

- Potem przez całe życie wisiało nade mną piętno wywrotowca. Z trudem zdałem maturę, ale nie pozwolono mi już skończyć studiów, nawet zaocznych - powiedział nam wczoraj Zbigniew Wolski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska