Składek na ubezpieczenie nie można zawiesić

Redakcja
Obowiązek ubezpieczeń przedsiębiorcy powstaje od dnia faktycznego rozpoczęcia wykonywania działalności, a ustaje z dniem, w którym zaprzestaje jej prowadzenia.

Obowiązek ubezpieczeń przedsiębiorcy powstaje od dnia faktycznego rozpoczęcia wykonywania działalności, a ustaje z dniem, w którym zaprzestaje jej prowadzenia.

Obowiązujące przepisy nie dopuszczają więc czasowych zawieszeń w prowadzeniu firmy, a tym samym w opłacaniu składek. Nie oznacza to jednak, że w sytuacji, gdy działalność przez pewien czas nie jest faktycznie wykonywana przedsiębiorca musi opłacać składki. W związku z zaprzestaniem wykonywania działalności płatnik składek powinien jednak dokonać w ZUS wyrejestrowania z ubezpieczeń. Dopiero wówczas zwolniony będzie z opłacania składek.

<!** reklama>Należy jednak pamiętać, że wyrejestrowania z ubezpieczeń związane z zaprzestaniem prowadzenia działalności nie powinny być zgłaszane w ZUS nagminnie. Wynika to z faktu, że działalność gospodarcza powinna być prowadzona w sposób ciągły i zorganizowany. Wyrejestrowania muszą wynikać z faktycznego zaprzestania wykonywania działalności w związku np. z sezonowością prowadzonej działalności, dłuższym wyjazdem niezwiązanym z prowadzeniem firmy, zdarzeniami losowymi.

Brak przychodu nie zwalnia

W tym miejscu warto zaznaczyć, że zaprzestanie wykonywania działalności przez przedsiębiorcę nie następuje w przypadku, gdy działalność jest prowadzona przy pomocy pełnomocnika, osoby współpracującej, czy też zatrudnionych pracowników, zleceniobiorców lub innych upoważnionych osób. Zgodnie bowiem z obowiązującymi przepisami, działalność gospodarcza nie musi być wykonywana przez właściciela firmy osobiście.

Kontrola sprawdzi

Warto tu także zwrócić uwagę, że przyczyną wyrejestrowania z ubezpieczeń nie może być brak przychodów pozwalających na opłacenie należnych składek, bowiem w przepisach ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych brak przychodów nie jest podstawą do wyłączenia z ubezpieczeń.

Fakt czasowego wyrejestrowania z ubezpieczeń, a zwłaszcza przypadki zbyt częstego, okresowego wyrejestrowania z ubezpieczeń podlegają weryfikacji w drodze postępowania wyjaśniającego prowadzonego przez jednostkę terenową ZUS, w tym także kontroli. Celem tej weryfikacji jest sprawdzenie, czy w okresie wyrejestrowania była prowadzona działalność i w konsekwencji ustalenie okresów podlegania obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym.

W przypadku stwierdzenia w wyniku przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego lub kontroli, że wyrejestrowanie z ubezpieczeń nastąpiło z naruszeniem obowiązujących przepisów, ZUS wydaje decyzję. Zgodnie z decyzją płatnik składek zostaje objęty ubezpieczeniem za cały okres faktycznego prowadzenia działalności, a w konsekwencji jest zobowiązany do opłacenia składek wraz z należnymi odsetkami. Od tej decyzji przysługuje zainteresowanemu odwołanie do właściwego sądu. Pouczenie o trybie odwoławczym zamieszczone jest w decyzji.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie