Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci ochotnicy z Legii Akademickiej złożyli w Toruniu przysięgę wojskową. Galeria

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
W Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu w sobotę 23 września przysięgę złożyli studenci ochotnicy. Do sobotniej uroczystej przysięgi wojskowej w toruńskim CSAiU przystąpiło 46 studentów ochotników
W Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu w sobotę 23 września przysięgę złożyli studenci ochotnicy. Do sobotniej uroczystej przysięgi wojskowej w toruńskim CSAiU przystąpiło 46 studentów ochotników Piotr Lampkowski
W Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu w sobotę 23 września przysięgę złożyli studenci ochotnicy. To uczestnicy szóstej odsłony Legii Akademickiej realizowanej w tej placówce.

SPRAWDŹ: Które gry planszowe z Książnicy Kopernikańskiej cieszą się największym zainteresowaniem?

od 16 lat

Przysięga ochotników w Toruniu: wcześniej było szkolenie

Do sobotniej uroczystej przysięgi wojskowej w toruńskim CSAiU przystąpiło 46 studentów ochotników. To uczestnicy drugiego turnusu Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej w ramach szóstej odsłony Legii Akademickiej, realizowanego w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. Józefa Bema w Toruniu. Wcześniej przeszli szkolenie.

- Program szkolenia obejmował zajęcia między innymi z: regulaminów, profilaktyki i dyscypliny wojskowej, przywództwa wojskowego, taktyki, szkolenia strzeleckiego, terenoznawstwa, rozpoznania i walki radioelektronicznej czy też łączności - wyjaśnia ppor. Milena Kulińska, oficer prasowy toruńskiego CSAiU.

Generalnie program Legii Akademickiej realizowany jest w ramach szkolenia podstawowego (Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa) oraz dwóch modułów - podoficerskiego i oficerskiego. Studenci ochotnicy, którzy w sobotę złożyli przysięgę w toruńskim CSAiU, byli objęci tym pierwszym. Program Legii Akademickiej ma na celu "gromadzenie wyszkolonych zasobów żołnierzy rezerwy na potrzeby uzupełnień osobowych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w korpusach: podoficerów i oficerów".

Na naszym terenie funkcjonujący od 2018 roku program Legii Akademickiej realizuje Wojskowe Centrum Rekrutacji w Toruniu.

- W sumie w sześciu edycjach programu uczestniczyło około 210 studentów ochotników - mówi Andrzej Burak z toruńskiego WCR. - Około 150 z nich zostało objętych szkoleniem w CSAiU. Na liczbę uczestników wpływ miała oczywiście pandemia, zwłaszcza w 2020 roku nie było zainteresowania Legią Akademicką. Obecnie rozpoczynamy przygotowania do jej siódmej edycji. Przy realizacji programu współpracujemy z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, a także Wyższą Szkołą Bankową Merito oraz Akademią Kultury Społecznej i Medialnej.

Legia Akademicka: jakie wynagrodzenie, kto może przystąpić?

Udział studenta ochotnika w Legii Akademickiej wiąże się z wynagrodzeniem:

  • 4960 złotych za 30 dni szkolenia podstawowego w ramach Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej,
  • 130 złotych za dzień szkolenia w module podoficerskim - szkolenie trwa 21 dni,
  • 150 złotych za dzień szkolenia w module oficerskim - szkolenie trwa 62 dni.

Kto może być objęty szkoleniem w ramach Legii Akademickiej? Ten kto: 

  • ma minimum 18 lat,
  • posiada polskie obywatelstwo,
  • jest niekarany,
  • ma status studenta.

Legia Akademicka: kilka etapów przygotowań kandydata ochotnika

Kandydat do Legii Akademickiej musi przejść kilka etapów przygotowań:

  • etap I – należy złożyć wniosek do dowolnie wybranego szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji; do wniosku należy dołączyć kopię dokumentu tożsamości, kopię dokumentu potwierdzającego posiadane wykształcenie, kopię innych dokumentów potwierdzających posiadane kwalifikacje;
  • etap II – szef WCR powiadamia kandydata o możliwości powołania do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej w określonym terminie i miejscu oraz skieruje na badania lekarskie i psychologiczne; 
  • etap III – kandydat powinien stawić się na szkolenie zgodnie z kartą powołania i złożyć przysięgę wojskową; 
  • etap IV - po złożeniu przysięgi wojskowej kandydat ma możliwość uczestnictwa w module podoficerskim w programie Legii Akademickiej oraz dodatkowych szkoleniach specjalistycznych (jeśli chce je odbyć w tym samym roku kalendarzowym – należy zapytać WCR o terminy). 

Dodajmy, że uczelnie realizujące program „Legia Akademicka” zostały wskazane w rozporządzeniu ministra obrony narodowej z 27 czerwca 2023 roku, działającego w porozumieniu z ministrem edukacji i nauki. W wykazie stanowiącym załącznik do tego rozporządzenia ujęto wszystkie uczelnie wojskowe, 11 centrów szkolenia oraz 49 uczelni cywilnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska