Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak działa Pracownia Konserwacji Zabytków w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu! [WIDEO]

Katarzyna Kucharczyk
Katarzyna Kucharczyk
Wideo
od 7 lat
To, że Książnica Kopernikańska słynie z bogatych zbiorów, wie chyba każdy toruński miłośnik książek. Od tegorocznej jesieni udało się ją jednak wzbogacić o coś jeszcze – nowoczesny sprzęt.

Książkowe zabytki i nowoczesny sprzęt

Pracownia Konserwacji Zabytków jest jednym z nietypowych miejsc na mapie Torunia. I choć na co dzień nie jest dostępna dla torunian na co dzień, warto wiedzieć, co dzieje się w jej murach. A dzieje się naprawdę wiele. Każdego dnia specjalistki ds. zabytkowego księgozbioru prowadzą badania nad stanem książek, najczęściej tych zabytkowych, choć jak potwierdzają, zdarza się, że naprawiają także te, które do stania się zabytkiem mają jeszcze wiele lat. Badają strukturę papieru, naprawiają to, co naprawione musi zostać, wykorzystując przy tym metody znane już w średniowieczu, np. klej pozyskany z mieszaniny mąki, który nie tylko jest niezwykle trwały, lecz przede wszystkim jest w pełni odwracalny. Zastosowanie współczesnych klejów do zabytkowych ksiąg mogłoby źle wpłynąć na stan zabytku.

– Księgozbiór Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej – Książnicy Kopernikańskiej – jest naprawdę bogaty. Znajdują się w nim rękopisy, księgi i wiele książek uznanych już za zabytki. Przyjmuje się w naszej pracowni, że książki powstałe do 1945 są już zabytkowe – opowiada Barbara Banasiak, specjalistka ds. zabytkowego księgozbioru.

Pracownia Konserwacji Zabytków przeszła prawdziwe unowocześnienie. Dzięki pozyskaniu środków z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pojawiły się w niej dwa nowoczesne mikroskopy oraz sprzęt laboratoryjny, w tym wytrząsarka, waga magnetyczna czy mieszadło magnetyczne, które pozwalają przeprowadzać jeszcze bardziej szczegółowe badania. Przy pomocy mikroskopu biologicznego można dowiedzieć się, z jakich włókien został wykonany papier albo czego użyto do wykonania ich oprawy. Mikroskop stereoskopowy daje natomiast możliwość przyjrzenia się zniszczeniom czy farbom. Pozwala on także sprawdzić, czy kiedykolwiek w książce pojawiły się owady żerujące na papierze.

Nowe możliwości Książnicy

Mieszcząca się w murach Książnicy Kopernikańskiej pracownia jest jednym z najnowocześniejszych miejsc tego typu w całej Polsce. Wykonane prace remontowo-modernizacyjne zostały dostosowane nie tylko do potrzeb współczesnych czasów, ale przede wszystkim badań. Księgozbiór Książnicy może być w takim wypadku jeszcze bardziej chroniony, zwłaszcza że niejednokrotnie jest on prezentowany na wystawach w całym kraju.

– Zakupiony sprzęt zdecydowanie ułatwi nam codzienną pracę. Wiemy, że dzięki niemu z jeszcze większą dokładnością możemy naprawiać książki, prowadzić badania i dociekać, z jakich materiałów powstały bądź kiedy – podkreśla Barbara Banasiak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska