Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak sam niszczysz swój wzrok. Zobacz co prowadzi do pogorszenia widzenia. Unikaj tego, a będziesz miał zdrowsze oczy

mfred
Wideo
od 16 lat
Coraz więcej osób ma kłopoty ze wzrokiem. W części przypadków to proces naturalny spowodowany wiekiem. Wiele jednak młodych ludzi skarży się na słabszy wzrok i problemy z widzeniem. Okazuje się, że jedną z przyczyn kłopotów ze wzrokiem są nie tylko zmiany chorobowe, ale przede wszystkim złe nawyki, które nieświadomie popełnia wielu z nas. Czego więc nie robić i co powinno nas zaniepokoić?

Wzrok ważnym zmysłem

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów człowieka. Pozwala orientować się w czasie i przestrzeni. Gdy zawiedzie, życie staje się o wiele trudniejsze. Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez sprawnego funkcjonowania tego narządu. Z drugiej strony sami przyczyniamy się do jego osłabiania.

Zazwyczaj wady wzroku rozwijają się wraz z wiekiem, choć niektóre z nich występują nawet u bardzo małych dzieci. W każdym przypadku ich skutkiem jest nieprawidłowe widzenie, które może utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Aby chronić wzrok, nie ma nic lepszego niż regularne profilaktyczne badania wzroku. Okulary lub soczewki kontaktowe pozwolą normalnie żyć na co dzień.

Polecamy

Tak doprowadzasz do wad wzroku

W Polsce większość przypadków jaskry wykrywana jest w jej zaawansowanym stadium, kiedy na uratowanie wzroku jest za późno. Możemy tego jednak uniknąć, jeśli wcześnie zdiagnozujemy chorobę i wdrożymy odpowiednie leczenie - przypomina ministerstwo zdrowia. Uszkodzonych przez jaskrę zmian nie możemy cofnąć. Badanie wzroku ważne jest tym bardziej że umożliwia również wykrycie innych schorzeń np. cukrzycy, nadciśnienia czy chorób neurologicznych, takich jak stwardnienie rozsiane.
Specjaliści apelują, aby nie zwlekać z badaniami i jak najszybciej się na nie zapisać!

Na jakość wzroku ma wpływ wiele czynności, które wykonujemy na co dzień. Mogą one powodować jak informuje zdrowie.radiozet.pl suchość oczu, bóle głowy, niewyraźne widzenie. Jeżeli doświadczamy takich objawów powinniśmy skonsultować się z okulistą. Badania profilaktyczne warto przeprowadzać co dwa lata.

Do najczęściej występujących wad wzroku należą: krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm oraz starczowzroczność. Do powstawania wielu wad wzroku przyczyniamy się sami. Zobacz czego nie robić, by jak najdłużej zachować dobry wzrok.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska