Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Kiedy na Dworcu Wschodnim powstanie dworzec tymczasowy? Kiedy rozpocznie się przebudowa peronów?

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Polskim Kolejom Państwowym udało się znaleźć firmy, które zajmą się remontem dworców Toruń Wschodni i Toruń Miasto. Prace rozpoczną się niebawem, a pasażerowie będą się musieli przenieść do dworców tymczasowych. Poza budynkami, przebudowane mają być również perony. To zadanie Polskich Linii Kolejowych, które jednak dopiero kończą przygotowanie dokumentacji projektowej i czekają na fundusze.

Obejrzyj: Kulisy sesji fotograficznej Siła Kobiet 2022

od 16 lat

Do końca listopada PKP SA ma podpisać umowę z toruńskim Przedsiębiorstwem Remontowo-Budowlanym AGAD, które zajmie się modernizacją dworca Toruń Miasto. Wcześniej, jak już informowaliśmy, kolejarze podpisali umowę z firmą Budimex i przekazali jej plac budowy, czyli Dworzec Wschodni. Od czego budowlańcy rozpoczną prace?

- W najbliższym czasie wykonawca przebudowy dworca Toruń Wschodni skupi się na organizacji placu budowy, pracach przygotowawczych, a także pracach rozbiórkowych, tam gdzie ich wykonanie jest możliwe - wyjaśnia Bartłomiej Sarna z zespołu prasowego PKP SA. - Jednym z pierwszych zadań będzie również budowa kontenerowego dworca tymczasowego, który będzie zlokalizowany przed frontem budynku administracyjnego. W dworcu tymczasowym będą mieścić się niewielka poczekalnia, toalety oraz pomieszczenie kasy biletowej. Obiekt będzie w pełni dostępny dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Do dworca tymczasowego będzie prowadził specjalny podjazd. O momencie przeniesienia obsługi podróżnych do dworca tymczasowego poinformujemy ze stosownym wyprzedzeniem.

Polecamy

Poza remontem dworców, w ramach kolejnej edycji programu BiT-City czeka nas również przebudowa peronów, torów i remont mostu przez Wisłę. Tym zajmuje się odpowiedzialna za utrzymanie szklaków spółka PKP Polskie Linie Kolejowe.

Czym ma się zająć PLK?

- Przebudowane, wyższe perony zostaną dostosowane do potrzeb wszystkich podróżnych, w tym o ograniczonych możliwościach poruszania się, dzięki zabudowie wind, które zapewnią wygodny dostęp do kolei. Stacje zostaną wyposażone w czytelny system informacji pasażerskiej. Wymienione zostaną tory na odcinku sześciu kilometrów oraz sieć trakcyjna - wylicza Przemysław Zieliński, z zespołu prasowego PLK. - Pod Placem Pokoju Toruńskiego powstanie drugi tor, który zwiększy przepustowość linii. Zaplanowano remont mostu kolejowego przez Wisłę – wykonanie zabezpieczenia antykorozyjnego, remont przyczółków, łożysk, podpór i wieżyczek. W zakresie należącym do Miasta Toruń na moście zostanie budowana kładka pieszo–rowerowa.

Dokąd mają sięgnąć przedłużone przejścia podziemne na toruńskich dworcach?

Na Dworcu Miejskim, przez przedłużone przejście podziemne, będzie się można dostać na drugą stronę torów. Swego czasu, o podobnym rozwiązaniu była również mowa w przypadku Dworca Wschodniego, czy pomysł z przejściem do ul. Chrobrego zostanie zrealizowany? Wygląda na to, że nie.

- Przedłużenie przejścia podziemnego na stacji Toruń Wschodni planowane jest do czwartego, zaplanowanego do budowy nowego peronu stacji - mówi Przemysław Zieliński.

Remont torów przy Dworcu Miejskim. Co zrobili kolejarze latem?

Przenieśmy się na Dworzec Miejski. Jak już wspominaliśmy, umowę w sprawie modernizacji budynku PKP SA ma podpisać do końca miesiąca, plac budowy zatem jeszcze przekazany nie został. Prace na torach już jednak prowadzone były, ale nie miały one związku z planowaną wielką przebudową.

- Od kwietnia do października PLK przeprowadziły prace związane z uzupełnieniem tłucznia na odcinku linii nr 353 Toruń Miasto – Toruń Wschodni oraz wymianę szyn i podkładów z wykonaniem odwodnienia toru na stacji Toruń Miasto - wyjaśnia Przemysław Zieliński. - Koszt prac wyniósł ponad 1,5 mln zł netto.

Polecamy

Kolejarze przygotowali wizualizacje, na których widać, jak będą wyglądały toruńskie dworce po remoncie. Jedna z nich przedstawia Dworzec Miejski z lotu ptaka, na obrazku nie widać obecnego peronu i wiaty. Czy to oznacza, że wiekowa konstrukcja zostanie rozebrana? Toruńskie dworce, podobnie jak most kolejowy, nie są wpisane do rejestru zabytków, jednak prace będą prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków. Czy on się na te zmiany zgodził?

- Zakres projektu został uzgodniony ze służbami kolejowymi, w oparciu o obowiązujące PKP przepisy i normy. W związku z powyższym peron środkowy z wyjściem i wiatami zostanie zlikwidowany, wiaty zostaną odtworzone w zbliżonej formie historycznej - mówi Aleksandra Iżycka, rzeczniczka prezydenta Michała Zaleskiego. - Istniejące wyjście na peron środkowy zostanie zmodernizowane, głównie ze względów bezpieczeństwa i przepisów obowiązujących PKP.

Kiedy rozpoczną się roboty na torach?

PKP SA jest na ostatniej prostej, remont dworcowych budynków rozpocznie się niebawem, efekty będziemy mogli ocenić w drugiej połowie 2024 roku. Kiedy rozpoczną się prace na torach?

- Inwestycja znajduje się na etapie przygotowywania dokumentacji projektowej. Zakończenie prac przy projekcie planowane jest do grudnia - mówi Przemysław Zieliński. - Realizacja inwestycji będzie możliwa po zapewnieniu środków finansowych oraz pozyskaniu niezbędnych decyzji administracyjnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska