MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Makabryczna śmierć 3-letniej Majeczki z Szabdy. Rodzice stanęli przed sądem. Za zabójstwo odpowiada Paulina Ch.

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Za zabójstwo dokonane w zamiarze ewentualnym odpowiada przed sądem Paulina Ch., matka zmarłej Majeczki. Jest też oskarżona o zbezczeszczenie zwłok dziecka, znęcanie się nad dziećmi i zwierzętami.
Za zabójstwo dokonane w zamiarze ewentualnym odpowiada przed sądem Paulina Ch., matka zmarłej Majeczki. Jest też oskarżona o zbezczeszczenie zwłok dziecka, znęcanie się nad dziećmi i zwierzętami. Grzegorz Olkowski
Dziś (14.11) ruszył w Toruniu proces rodziców zmarłej 3-letniej Majeczki. Zwłoki dziewczynki w domu w Szabdzie pod Brodnicą odkryli dekarze. Nie żyła od tygodni. O zabójstwo dokonane w zamiarze ewentualnym oskarżona jest jej matka. Ojciec - o znęcanie się wspólnie z żoną nad dziećmi i zwierzętami.

Ciało Majeczki odkryli w Szabdzie dekarze

14 listopada w Sądzie Okręgowym w Toruniu ruszył proces Pauliny Ch. i Bartosza Ch. To rodzice zmarłej trzyletniej Mai. Zwłoki dziewczynki odkryli dekarze w domu w Szabdzie (powiat brodnicki) w czerwcu 2022 roku. Rodzice wówczas, wraz czwórką pozostałych dzieci, opuścili już ten dom.

Śledztwo Prokuratury Okręgowej w Toruniu odsłoniło szokujące kulisy zbrodni. Ostatecznie, we wrześniu br., śledczy skierowali do sądu akt oskarżenia, w którym zabójstwo dziecka przypisali matce. 27-letnia Paulina Ch. oskarżona jest też za znęcanie się nad dziećmi i zwierzętami oraz za zbezczeszczenie zwłok. Te ostatnie czyny także przypisano w akcie oskarżenia ojcu - 33-letniemu Bartoszowi Ch.

Za zabójstwo dokonane w zamiarze ewentualnym odpowiada przed sądem Paulina Ch., matka zmarłej Majeczki. Jest też oskarżona o zbezczeszczenie zwłok dziecka,
Za zabójstwo dokonane w zamiarze ewentualnym odpowiada przed sądem Paulina Ch., matka zmarłej Majeczki. Jest też oskarżona o zbezczeszczenie zwłok dziecka, znęcanie się nad dziećmi i zwierzętami.
Grzegorz Olkowski

Matka miała długimi tygodniami podawać Majeczce środki nasenne oraz uspokajające, w ten sposób doprowadzając do śmierci dziecka (najprawdopodobniej niedopuszczone do obrotu na terenie Polski). Według ustaleń prokuratury, liczyła się ze skutkiem, który wywołać może swoim działaniem. Stąd w akcie oskarżenia zarzut zabójstwa dokonanego w zamiarze ewentualnym.

Rodzice mieli znęcać się nad dziećmi przez wiele miesięcy - zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Do tego zmusili swoim działaniem małoletnie dzieci do przebywania w domu przez około dwa tygodnie ze zwłokami ich siostry. Te miały leżeć w łóżku w jednym z pomieszczeń domu w Szabdzie.

Matka doprowadzona do sądu z więzienia. Ojciec odpowiada z wolnej stopy

Paulina Ch. nie przyznała się do głównych zarzutów. Na etapie śledztwa przyznała się tylko do znęcania się nad zwierzętami. Bartosz Ch. kwestionuje jakąkolwiek swoją winę. Kobiecie grozi dożywocie, a mężczyźnie - do 8 lat więzienia.

We wtorek (14 listopada) proces ruszył. W Sądzie Okręgowym w Toruniu pojawili się obaj oskarżeni rodzice - matka została doprowadzona przez policję. Jest tymczasowo aresztowana. Przywieziono ją do Torunia z zakładu karnego w Grudziądzu. Ojciec natomiast przyszedł do sądu bez asysty - odpowiada z wolnej stopy.

Na ojcu, Bartoszu Ch., ciążą lżejsze zarzuty - m.in. znęcanie się nad dziećmi i zwierzętami. Mężczyzna odpowiada z wolnej stopy.
Na ojcu, Bartoszu Ch., ciążą lżejsze zarzuty - m.in. znęcanie się nad dziećmi i zwierzętami. Mężczyzna odpowiada z wolnej stopy. Grzegorz Olkowski

Co się wydarzyło w sądzie? Jak wyglądał początek procesu rodziców Majeczki?

Od rana w korytarzu sądowym na oskarżonych i pozostałych uczestników procesu czekali dziennikarze i fotoreporterzy. Obecni byli m.in. przedstawiciele "Nowości", "Faktu", TVP, PAP, "Rzeczpospolitej" i "Super Expressu". Sprawa od samego początku budzi zrozumiałe zainteresowanie opinii publicznej nie tylko w naszym regionie.

Po wejściu oskarżonych na salę sądową prokurator odczytała akt oskarżenia dla Pauliny Ch. i Bartosza Ch. Matka sprawiała wrażenie przybitej, osowiałej, nawet lekko otumianionej. Ta młoda kobieta, matka kilkorga dzieci, przez długi czas korzystała z pomocy GOPS-u w Brodnicy. Jak wykazała kontrola wojewody w tym ośrodku, wsparcie głównie polegało na przyznawaniu pomocy finansowej - praca socjalna z kobietą rok po roku zachodzącą w ciążę była albo bardzo skromna, albo nie było jej wcale.

Bartosz Ch. nie ujawniał w sądzie emocji - przynajmniej w tych momentach, które mogły obserwować media. Brodaty mężczyzna, w sportowych białych butach, czarnej koszuli i spodniach, o skupionym wyrazie twarzy - taki jego wizerunek utrwaliły kamery i obiektywy.

Zgodnie z przewidywaniami, sąd wyłączył jawność tego procesu. Po odczytaniu aktu oskarżenia zatem przedstawiciele mediów musieli opuścić salę rozpraw. Wyrok w tej sprawie jednak, jak każdy inny, będzie jawny. Do tematu będziemy wracali.

Czytaj także

WAŻNE. Fatalne wyniki kontroli wojewody w GOPS Brodnica: fikcja pracy socjalnej?

Rodzina Ch. przez długi czas znajdowała się pod opieką Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Brodnicy (od 2019 roku). Nie tylko z racji wielodzietności i kondycji finansowej korzystała regularnie z zasiłków i innych form wsparcia materialnego. Objęta miała być też pracą socjalną.

Czy pracownicy socjalni mieli szansę odkryć dramat malutkiej Mai i zapobiec tragedii? Trudno oceniać. Wyniki kontroli doraźnej wojewody, przeprowadzonej po ujawnieniu dramatu w GOPS-ie były jednak złe.

Najwięcej zastrzeżeń kontrolerzy mieli do pracy socjalnej z rodziną. Wytknęli pracownikom socjalnym lakoniczne i mechaniczne adnotacje w wywiadach środowiskowych. Więcej - stwierdzili, że w sumie to "brak jest jakikolwiek dokumentów potwierdzających, iż praca socjalna z rodziną była prowadzona".

W wywiadach pracownicy GOPS-u "zawsze umieszczali informację, że pani (tu: nazwisko matki) nie zgłasza żadnych problemów". Sygnalizowali jakieś wydarzenia w tychże wywiadach, ale nie wskazywali na żadne szczegóły czy efekty przeprowadzonych rozmów lub działań. Ba, inspektorzy odkryli przynajmniej jeden przypadek ewidentnej fikcji: wywiad przeprowadzono w ośrodku, a opisano go tak, jakby odbył się w domu państwa Ch.

Czytaj więcej artykułów tego autora >>> TUTAJ <<<<

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska