Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Nowe rondo na Mokrem i nowa Grudziądzka: kiedy będą w pełni przejezdne? Znamy termin

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Gotowy jest już fragment przebudowywanego na Mokrem torowiska tramwajowego. Kończy się budowa ronda turbinowego na skrzyżowaniu ulic Grudziądzkiej, Warneńczyka i Bażyńskich
Gotowy jest już fragment przebudowywanego na Mokrem torowiska tramwajowego. Kończy się budowa ronda turbinowego na skrzyżowaniu ulic Grudziądzkiej, Warneńczyka i Bażyńskich Grzegorz Olkowski
Kończy się wielka przebudowa skrzyżowania ulic Grudziądzkiej, Warneńczyka i Bażyńskich w Toruniu. Powstałe tu rondo turbinowe wkrótce powinno być w pełni przejezdne.

Obejrzyj widoe: Remont Bulwaru Filadelfijskiego

od 16 lat

Głównym celem inwestycji na Mokrem była przebudowa torowiska tramwajowego w ulicach Warneńczyka, ks. Gogi i fragmencie Kościuszki. Ten etap robót już się zakończył. Od początku kwietnia tramwaje kursują nowym torowiskiem.

Skrzyżowanie na Mokrem: torowisko gotowe, rondo w budowie

Przy okazji wymiany torowiska przebudowywane jest skrzyżowanie ulic Grudziądzkiej, Bażyńskich i Warneńczyka, przez które ono przebiega. Powstaje tu rondo turbinowe. Przebudowywane są również fragmenty każdej z wymienionych ulic.

Rondo jest już gotowe w części wschodniej. Podobnie jak wschodnie jezdnie ulicy Warneńczyka i ulicy Grudziądzkiej (między ulicami Bażyńskich i Podgórną). Od początku lutego udostępniono je, a także wschodnią część ronda, do ruchu - w obu kierunkach. Jednocześnie rozpoczęła się budowa zachodniego fragmentu ronda oraz zachodnich jezdni Warneńczyka i Grudziądzkiej.

Kiedy te prace się zakończą? Kiedy zbudowane rondo oraz przebudowane odcinki Grudziądzkiej i Warneńczyka będą w pełni przejezdne? Widać, że w zachodniej części ronda oraz na zachodnich jezdniach Grudziądzkiej i Warneńczyka zakończyły się już prace związane z podziemną infrastrukturą. Ustawione są także krawężniki. Zakończyło się więc także tzw. korytowanie.

- Od trzeciego tygodnia kwietnia rozpoczynamy asfaltowanie - wyjaśnia Jarosław Więckowski, dyrektor ds. projektów infrastrukturalnych w Miejskim Zakładzie Komunikacji. To na zlecenie tej miejskiej spółki realizowana jest inwestycja na Mokrem.

Czas na asfalt. Kiedy pojedziemy przez całe rondo?

Kolejne warstwy asfaltu będą układane na zachodniej części ronda, fragmencie zachodniej jezdni ulicy Warneńczyka, odcinku zachodniej jezdni ulicy Grudziądzkiej między Podgórną a Bażyński oraz fragmencie tzw. małej Grudziądzkiej, czyli jezdni odchodzącej od ronda w kierunku Szosy Chełmińskiej.

- Te prace potrwają do końca miesiąca. Planujemy, że na przełomie kwietnia i maja rondo oraz dochodzące do niego ulice będą w pełni przejezdne - wyjaśnia Jarosław Więckowski.

Koniec kwietnia to termin zakończenia inwestycji przewidziany w umowie MZK z jej wykonawcą, którym jest firma Balzola. Potrwa ona jednak dłużej.

Polecamy

- W maju będą kontynuowane roboty związane z urządzaniem zieleni oraz prace porządkowe - mówi Jarosław Więckowski.

Nowe rondo powinno mocno usprawnić ruch na Mokrem. Dzięki niemu będzie możliwość skrętu z ulicy Warneńczyka w lewo w tzw. małą Grudziądzką, której przed przebudową skrzyżowania nie było. Zrobi się tu też bezpieczniej. Skręcający na skrzyżowaniu kierowcy nie będą już sobie zajeżdżać drogi, co wcześniej często się zdarzało.

Nieco obaw jest za to o płynność ruchu. Może być zakłócana przez czerwone światło zapalane na wschodniej jezdni Grudziądzkiej przez przejeżdżające przez nią tramwaje oraz przez przekraczających ją pieszych. Stojące w kolejce, czekające na zielone światło, samochody mogą zablokować przejazd przez sporą część ronda, zwłaszcza w godzinach szczytu.

- Nie sądzę, by był z tym problem. Czerwone światło nie pali się długo, a tramwaje często tędy nie przejeżdżają. Kierowcy będą mieli na rondzie do dyspozycji dwa pasy, więc ruch powinien się rozładować. Będziemy jednak obserwować sytuację i reagować w razie potrzeby - dodaje Jarosław Więckowski.

Kolejna turbina w Toruniu. Jak się jeździ przez takie rondo?

Rondo na Mokrem będzie czwartym rondem turbinowym w Toruniu. Są lub powstają one na:

  • placu Hoffmanna, czyli skrzyżowaniu ulic Bema, Kraszewskiego i Fałata;
  • skrzyżowaniu ulic Grudziądzkiej, Celniczej i tzw. nowej Polnej;
  • placu biskupa Chrapka, czyli skrzyżowaniu ulic Przy Kaszowniku i Warneńczyka;
  • skrzyżowaniu ulic Grudziądzkiej, Warneńczyka i Bażyńskich.
Trwa głosowanie...

Jak oceniasz ronda turbinowe w Toruniu?

Przypomnijmy, że na rondzie turbinowym tzw. potoki ruchu wewnętrznego i zewnętrznego nie krzyżują się. Nie da się też zmienić na nim pasów ruchu. Przed wjazdem na takie rondo kierowca musi wybrać odpowiedni pas. Nim bezkolizyjnie porusza się do odpowiedniego wylotu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska