Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Ostatnia Forteczna środa w tym roku: O i w Forcie VII

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Fort VII powstał w latach 1879-1883.
Fort VII powstał w latach 1879-1883. Adam Kowalkowski
Muzeum Twierdzy Toruń zaprasza 27 grudnia na specjalne spotkanie poświęcone wojskowej historii miasta. Jubileuszowe, ponieważ będzie to już 20 forteczna środa, a poza tym dwuczęściowe: najpierw będzie część teoretyczna, a później zwiedzanie. Bohaterem spotkania będzie Fort VII, opisany w najnowszym Atlasie Twierdzy Toruń.

Zobacz wideo: Do Muzeum Twierdzy Toruń trafiła ze złomowiska tablica z wojny francusko-pruskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych

O tym, że Muzeum Twierdzy Toruń w ostatnie środy miesiąca organizuje spotkania dotyczące wojskowych dziejów miasta, nikomu chyba przypominać nie trzeba - spotkanie grudniowe będzie już dwudziestym. Pasjonatkom i pasjonatom rodzimych fortyfikacji z pewnością bliskie sercu są również wydawane od lat kolejne tomy Atlasu Twierdzy Toruń. 27 grudnia jedno połączy się z drugim, w ostatnią tegoroczną forteczną środę Muzeum Twierdzy Toruń zaprasza do swojej siedziby przy Wałach gen. Sikorskiego 23 na spotkanie poświęcone najnowszemu zeszytowi Atlasu dedykowanemu Fortowi VII.

Warownia powstała w latach 1879 - 1883. W czasach pruskich jej załogę stanowił batalion piechoty, zaś forteczne działa mogły razić przeciwnika, gdyby ten próbował zbliżyć się do twierdzy od strony Olka czy Barbarki. Był to ostatni fort główny w pierścieniu otaczających miasto umocnień. Do 1920 roku nosił numer IV, jego patronem był król Fryderyk Wielki. Po powrocie Torunia do Polski warownia otrzymała numer VII, zaś pruskiego patrona zastąpił Tadeusz Kościuszko.

- Jest to fort niby typowy, ale w gruncie rzeczy zupełnie inny niż wszystkie - mówi Lech Narębski, współautor najnowszej części Atlasu. - O tym, na czym te różnice polegały, będę mówił podczas spotkania.

Gdzie i o której?

Rozpocznie się ono w Muzeum Twierdzy Toruń przy Wałach gen. Sikorskiego o godz. 17.30. Powtarzamy adres kilka razy, aby żadna zainteresowana osoba się nie pomyliła. Grudniowe spotkanie będzie bowiem inne od 19 poprzednich. Poza częścią teoretyczną, organizatorzy zapraszają również na zwiedzanie fortu. Jak wiadomo, ze względu na to co działo się tam w pierwszych miesiącach okupacji, jego historia jest wyjątkowa. O tym w muzeum opowie Marcin Orłowski, który następnie w forcie pokaże zidentyfikowane niedawno pomieszczenia byłego niemieckiego więzienia dla polskiej ludności Pomorza.

- Na podstawie różnych źródeł udało się ustalić, jakie funkcje pełniły poszczególne pomieszczenia Fortu VII w czasie trwania mordów w ramach Zbrodni Pomorskiej - mówi Marcin Orłowski. - Gdzie przebywali więźniowe, gdzie trwały przesłuchania, gdzie znęcano się nad więźniami, gdzie więźniowie przebywali całymi dniami bez światła, bez żywności, śpiąc na betonowej podłodze, które pomieszczenia "należały" do kobiet, a które do mężczyzn, gdzie gromadzono więźniów przed ich wywiezieniem na rozstrzelanie na Barbarkę.

W jaki sposób najlepiej dotrzeć do muzeum?

W związku z tym, że będzie się trzeba przemieścić z muzeum przy Wałach do fortu przy ul. Polnej, organizatorzy proszą, aby uczestnicy spotkania w miarę możliwości przyjechali samochodami. Muzeum gwarantuje darmowy parking. Z pewnością miło by też było, gdyby goście zmotoryzowani pomogli przedostać się do fortu tym niezmotoryzowanym.

Co należy ze sobą zabrać?

Zwiedzanie będzie się odbywało po zmroku, poza tym warunki panujące w forcie nie są idealne, w związku z tym organizatorzy zapraszają wyłącznie uczestników pierwszej części "muzealnej" i to takich, którzy ukończyli co najmniej 15 lat.

- Prosimy również, aby zwiedzający zaopatrzyli się w latarki, odpowiednie obuwie i zachowali ostrożność - mówi Adam Kowalkowski z Muzeum Twierdzy Toruń.

Czyli jeszcze raz: Część pierwsza - środa 27 grudnia o godz. 17.30 w Muzeum Twierdzy Toruń przy Wałach gen. Sikorskiego 23. Wstęp wolny, na miejscu będzie można kupić najnowszy zeszyt Atlasu Twierdzy Toruń. Część druga - zwiedzanie fortu dla wyposażonych w latarki uczestników części pierwszej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska