Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń polską stolicą kryminału? Rusza „Gwiazdozbiór kryminalny”

Wojciech Pierzchalski
Wojciech Pierzchalski
Festiwal „Gwiazdozbiór kryminalny Kujawy i Pomorze” zainauguruje w czwartek, 21 kwietnia o godz. 18 w budynku głównym Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu, spotkanie z Katarzyną Bondą.
Festiwal „Gwiazdozbiór kryminalny Kujawy i Pomorze” zainauguruje w czwartek, 21 kwietnia o godz. 18 w budynku głównym Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu, spotkanie z Katarzyną Bondą. Grzegorz Olkowski
W Toruniu rusza projekt „Gwiazdozbiór kryminalny Kujawy i Pomorze”. W ramach festiwalu spotkania z czołowymi polskimi pisarzami i ekspertami: kryminologami czy lekarzem sądowym. Na najlepszy debiut kryminalny czeka nagroda w wysokości 25 tysięcy złotych. Festiwal rozpocznie się od spotkania z autorką bestsellerów, Katarzyną Bondą.

Obejrzyj: Tajemnice Twierdzy Toruń i innych miejsc w mieście

od 16 lat

Inicjatywę prowadzą Książnica Kopernikańska w Toruniu oraz Fundacja Kult Kultury. – Pomysł na nagrodę literacką pojawił się już kilka lat temu. Kryminał cieszy się bardzo dużym powodzeniem, co pokazała pandemia i badania Biblioteki Narodowej, dlatego, wspólnie z fundacją Kult Kultury, z Robertem Małeckim, pomyśleliśmy, że jest to świetny pomysł – mówi o startującym festiwalu Danetta Ryszkowska-Mirowska, dyrektor Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu.

Projekt jest dofinansowany z budżetu województwa kujawsko-pomorskiego. Samorząd sfinansuje m.in. nagrodę w wysokości 25 tysięcy złotych za najlepszy debiut roku. – Myślę, że w kolejnych latach rozwiniemy tę formę o film. Mam nadzieję, że dojdziemy do poziomu międzynarodowego i okaże się, że jesteśmy pomysłodawcami i realizatorami ciekawego festiwalu kryminału, który rozniesie się po całym świecie – mówi o festiwalu Piotr Całbecki, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Znaleźć kryminalną perłę

W ramach projektu odbywać się będą comiesięczne spotkania z pisarzami, którzy będą także prowadzić warsztaty dla początkujących autorów. – Chcemy wspierać młodych autorów w wejściu na rynek – mówi Robert Małecki, pisarz i prezes fundacji Kult Kultury, autor takich kryminałów jak "Najgorsze dopiero nadejdzie" czy "Skaza".

Jesienią odbędą się spotkania z ekspertami w dziedzinie kryminalistyki a także prokuratorami i medykami sądowymi. Podczas spotkań, początkujący autorzy będą mogli dowiedzieć się więcej choćby o prowadzeniu śledztwa czy o medycynie sądowej. – To ważne, żeby autor nie tylko zwracał uwagę na to jak się czyta jego powieść, ale także na to techniczne tło – zaznacza Robert Małecki.

26 listopada festiwal zwieńczy wręczenie nagrody za najlepszy debiut kryminalny roku.

– Dzisiaj mamy ponad 400 powieści rocznie, to jest absolutny zalew powieści kryminalnych. Mamy świadomość, że sporo z tych powieści to są po prostu złe powieści, ale wśród nich jest kilka takich, które będą perełkami, a mogłyby nie być zauważone z jakiegoś powodu. Rolą jury będzie wskazanie właśnie tej najlepszej debiutanckiej powieści – tłumaczy Robert Małecki.

Co musi mieć dobry kryminał

Przewodniczącym jury, które ze zgłoszonych debiutów wybierze ten, który zasłuży na miano najlepszego, został Ryszard Ćwirlej, autor m.in. „Tylko umarli wiedzą” czy „Śliski interes”.

– Ocena tych książek to naprawdę duża przyjemność. Robimy to, co lubimy – czytamy kryminały, do których często nie moglibyśmy dotrzeć. Każdego roku na rynku pojawia się około 400 nowych pozycji. Żeby zorientować się, co się dzieje na rynku, to jest duży problem. Dzięki temu konkursowi będziemy mieli przegląd tego, co zaczyna się dziać w tym polskim kryminale – mówi Ryszard Ćwirlej.

Jak zaznacza pisarz, dobry debiut literacki powinien odznaczać się wartką akcją, która wciągnie czytelnika, ale nie tylko. – Ważne jest, żeby był pełnokrwisty bohater, który rozwiązuje zagadki i bardzo istotne jest to, żeby dobrze opisane było tło, żeby dobrze swoją rolę w kryminale zagrało np. miasto – tłumaczy Ryszard Ćwirlej.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dziś autorzy bestsellerów, kiedyś też debiutanci

Festiwal „Gwiazdozbiór kryminalny Kujawy i Pomorze” zainauguruje spotkanie z Katarzyną Bondą, autorką takich bestsellerów jak „Miłość leczy rany” i „Miłość czyni dobrym”. Książki pisarki w Polsce sprzedały się w nakładzie przekraczającym 2,5 miliona egzemplarzy i są wydawane w 16 krajach.

– Czekałam trzy lata na wydanie, nikt mnie nie chciał, nikt we mnie nie wierzył – wspomina swój debiut Katarzyna Bonda. Jak mówi pisarka, w czasach, gdy zaczynała pisać swoje powieści, autorów kryminałów w Polsce było kilkanaścioro, dziś rynek jest dużo większy.

– Czytelnictwo w Polsce jest takie jakie jest, natomiast gatunkiem, który podnosi to zainteresowanie jest właśnie kryminał, rozrywkowa literatura z przysłowiowym dobrym trupem w tle, przy której możemy zrelaksować się w poczekalni czy tramwaju – zauważa Katarzyna Bonda.

Spotkanie z pisarką będzie jej pierwszym z czytelnikami od momentu kiedy zaczęła się pandemia. – Tęskniłam za tym. Uwielbiam i bardzo doceniam spotkania z czytelnikami. Ja spędzam swoje życie przy biurku, w swojej jaskini z której nie wychodzę. Kiedy wyjdę i spotkam się z ludźmi, którzy czytają moje książki, nie ma nic piękniejszego. To są ludzie, którzy poświęcają swój czas, przeczytali moją książkę, więc jest między nami takie intymne połączenie i, co jest dla mnie bezcenne, przychodzą i przedstawiają swoją szczerą opinię – tłumaczy Katarzyna Bonda.

Spotkanie z pisarką odbędzie się w czwartek, 21 kwietnia o godz. 18 w budynku głównym Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu, ul. Słowackiego 8. Wstęp jest bezpłatny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska