Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń: Siedem milionów do podziału w ramach budżetu partycypacyjnego [WYNIKI GŁOSOWANIA]

Szymon Spandowski
Dzięki budżetowi obywatelskiemu toruńskie schronisko ma dziś szczeniakarnię
Dzięki budżetowi obywatelskiemu toruńskie schronisko ma dziś szczeniakarnię Grzegorz Olkowski
Niemal miesiąc po zakończeniu głosowania toruński magistrat ogłosił listę projektów, które zostaną zrealizowane w ramach budżetu partycypacyjnego na 2017 rok.

Tym razem do podziału było ponad siedem milionów złotych. Ze 131 projektów poddanych pod głosowanie, torunianie wybrali 48. Czterdzieści pięć znalazło się na listach osiedlowych, trzy na ogólnomiejskiej.

Najwięcej głosów padło właśnie na projekty ogólnomiejskie. Pod tym względem najwyżej na podium znalazło się boisko wielofunkcyjne u zbiegu ul. Iwanowskiej i Prüfferów. Jego budowę poparło 2799 osób, boisko powstanie kosztem 370 tysięcy złotych. Swoją drogą jego obecność na liście inwestycji dotyczących całego miasta może nieco dziwić, jest to przecież zadanie dotyczące jedynie Podgórza.

Znacznie łatwiej było przeforsować realizację projektów na małych osiedlach. W Czerniewicach na przykład do podziału było nieco ponad 250 tysięcy złotych. W tej puli zmieściły się wszystkie poddane pod głosowanie przedsięwzięcia, jedno z nich, aby znaleźć się w finale, potrzebowało jedynie 23 głosów poparcia.

Realizacja najdroższego projektu pochłonie 1 289 000 złotych, czyli ponad połowę środków z puli ogólnomiejskiej, gdzie zadanie się znalazło. Dzięki temu ma się bardzo zmienić kompleks lasów bielawskich, między osiedlami Na Skarpie, Bielawy-Grębocin i Kaszczorek. W rejonie ul. Olimpijskiej i Leśnego Traktu pojawią się ławki, ścieżki dla spacerowiczów i biegaczy, trasy rowerowe, kosze na śmieci i tablice informacyjne. Projekt poparły 2103 osoby.

- Gdybyśmy spojrzeli na kwoty, największy pakiet stanowią projekty związane z rekreacją i środowiskiem drugie miejsce zajmują projekty sportowe - mówi Paweł Piotrowicz, dyrektor magistrackiego wydziału komunikacji społecznej i informacji. - Najwięcej głosów na listy lokalne oddano na osiedlu Na Skarpie, drugie miejsce zajmuje Rubinkowo, a następne Bydgoskie Przedmieście.

Niespodzianką pod tym względem jest stosunkowo słaby wynik Kaszczorka. Na dwa zwycięskie projekty z siedmiu wybranych do głosowania padło w sumie 107 głosów.

Jeśli chodzi o projekty ogólnomiejskie, ponad dwa miliony złotych, jakie były do rozdysponowania, pozwoli zrealizować cztery przedsięwzięcia. Poza wielofunkcyjnym boiskiem na Podgórzu oraz zagospodarowaniem lasów na Bielawach, dzięki nim zostaną wyremontowane boksy z wybiegami dla psów w schronisku dla zwierząt (koszt 100 tys. złotych, 2618 głosów poparcia). Pieniądze z budżetu obywatelskiego umożliwią również zorganizowanie w hali przy ulicy Bema drugiego Festiwalu LuxFest. Będzie to kosztowało 350 tysięcy złotych, pomysł przypadł do gustu 2415 osobom. Na tej liście znalazły się w sumie 33 projekty.

Listy osiedlowe prezentują się następująco:

- Bielawy-Grębocin (357 495 zł do podziału) na sześć zgłoszonych projektów zrealizowane zostaną cztery.
- Bydgoskie (631.486 zł) - pięć na siedemnaście.
- Chełmińskie (392 128 zł) zrealizowane zostaną cztery z pięciu.
- Czerniewice - siedem z siedmiu.
- Jakubskie-Mokre (531 220 zł) - cztery z sześciu.
- Kaszczorek (268 425 zł) - dwa z siedmiu.
- Podgórz (380 644 zł) - jeden z dziewięciu.
- Rubinkowo (369 277 zł) - pięć z ośmiu.
- Rudak (306 420 zł) - dwa z ośmiu.
- Skarpa (403 370 zł) - trzy z dziesięciu.
- Starówka i okolice (337 115 zł) - trzy z dziewięciu.
- Stawki (295 250 zł) dwa z dwóch.
- Wrzosy (395 124 zł) - dwa z czterech.
- Swoje głosy w tegorocznym budżecie partycypacyjnym oddało 21411 osób.

Wyniki głosowania na propozycje zadań do Budżetu Partycypacyjnego Torunia na 2017 rok: Pobierz: http://m.7dni.pl/2016/07/n/393c7-352872.pdf

Moim zdaniem

W Toruniu budżet partycypacyjny nadal ma więcej wspólnego z plebiscytem niż z partycypacją. W Krakowie np. kolejnym etapom prac nad budżetem towarzyszą spotkania. Zainteresowani rozmawiają na nich o swoich pomysłach z urzędnikami i sami ze sobą, dzięki czemu łatwiej jest im wybrać projekty naprawdę potrzebne. U nas liczy się w zasadzie wyłącznie walka o głosy.

Cóż, nadal się budżetu uczymy. Z wyników jego najnowszej edycji również warto by było wyciągnąć wnioski. Zasady, które pozwalają przepaść 12 projektom zaniedbanego Bydgoskiego Przedmieścia, ale gdzie indziej umożliwiają przeforsowanie wniosku 23 głosami gwarantują równość, ale czy są sprawiedliwe?

Szymon Spandowski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska