Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Wyrok za grudziądzką fabrykę dopalaczy: 3,5 roku więzienia dla Denisa A.

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Natomiast przy ul. Jackowskiego w tym samym mieście magazynował te groźne substancje psychotropowe.
Natomiast przy ul. Jackowskiego w tym samym mieście magazynował te groźne substancje psychotropowe. policja (fot. ilustracyjne)
Denis A. produkcję śmiertelnie groźnych dopalaczy rozwinął na całkiem sporą skalę. 20 listopada Sąd Okręgowy w Toruniu skazał go za to na 3,5 roku więzienia oraz grzywnę.

Zobacz wideo: Tak pracują ratownicy w lotniczym pogotowiu w Bydgoszczy

od 16 lat

Kilogramy groźnych dopalaczy u Denisa A. - produkował i posiadał

Jak ustalono w toku sądowego procesu, 35-letni Denis A. zarówno produkował dopalacze, jak i je magazynował. Fabryczkę groźnych substancji psychotropowych zorganizował przy ul. Bluszczowej w Grudziądzu. Tutaj odkryto sprzęt laboratoryjny oraz narzędzie i surowce. Do tego - 3,7 kilograma 4CMC czyli klefedronu.

W innym punkcie Grudziądza natomiast - przy ul. Jackowskiego - ten mężczyzna zgromadził zapasy kolejnych dopalaczy. W sumie zmagazynowanych miał tutaj: 0,5 kilograma 3CMC (klofedron), 100 gramów 4CMC (mefedron) i 116 gramów (klefedron). Wszystko to śmiertelnie groźne dopalacze - w 2023 roku zanotowano w Polsce wiele zgonów po ich zażyciu, o czym alarmował niedawno Główny Inspektor Sanitarny.

Mężczyzna zostal postawiony w stan oskarżenia przez Prokuraturę Rejonową w Grudziądzu. Wyrok usłyszał w Sądzie Okręgowym w Toruniu 20 listopada br.

Wyrok: winny i za kraty! Do tego grzywna. Będzie apelacja?

Denis A. uznany został za winnego zarówno wytwarzania znacznej ilości zabronionych substancji psychotropowych, jak również ich posiadania.

Sąd wymierzył mu karę łączną w wysokości 3 lat i 6 miesięcy bezwzględnego więzienia. Poza tym ukarał go również grzywną w wysokości 17 tysięcy 500 zł.

Orzeczenie jest nieprawomocne. Czy w takiej formie się utrzyma? Czy takie konsekwencje właśnie poniesie Denis A.? Jeszcze nie wiadomo. -Wniosek o wydanie uzasadnienia wyroku na piśmie już wniosła obrońca oskarżonego, adwokat Małgorzata Piotraszewska - przekazuje Jarosław Szymczak, asystent rzecznika sądu.

Dodajmy, że to doświadczona prawniczka, w przeszłości pracująca w zawodzie prokuratora. W przypadku odwołania od wyroku, sprawę rozstrzygać będzie Sąd Apelacyjny w Gdańsku.

Śmiertelnie groźne nowe narkotyki - wiele zgonów w 2023 roku

Od początku 2023 r. zanotowano wzrost zdarzeń zakończonych śmiercią, związanych z zażyciem syntetycznych katynonów, tj. 3-CMC (3-chlorometkatynon, klofedron) i 4-CMC (4-chlorometkatynon, klefedron) – przekazał w sierpniu br. Główny Inspektor Sanitarny.

Syntetyczne katynony to substancje o silnych właściwościach psychostymulujących i uzależniających. Efekty psychotropowe tych substancji są krótkotrwałe i istnieje wysokie ryzyko przedawkowania i śmierci – wyjaśnił GIS.

"Skutki zażycia 3-CMC oraz będącego jego izomerem 4-CMC mogą obejmować objawy neurologiczne (np. halucynacje, napady padaczkowe, pobudzenie, niepokój, psychozy, zmniejszona świadomość), sercowo-naczyniowe (np. tachykardia, nadciśnienie, ból w klatce piersiowej, zatrzymanie akcji serca) i oddechowe (przyspieszenie i spłycenie oddechu, niewydolność oddechowa)" – podkreślił GIS.

Stosowanie syntetycznych katynonów z innymi środkami pobudzającymi ośrodkowy układ nerwowy, w tym z kokainą, amfetaminą, metamfetaminą lub MDMA, może zwiększać ryzyko ostrej toksyczności.

Wymienione substancje zgodnie z polskim prawem zostały sklasyfikowane jako substancje psychotropowe i ich posiadanie, wytwarzanie, przetwarzanie lub udzielanie osobie trzeciej jest zabronione i karane. Zażywanie albo udostępnianie drugiej osobie to narażanie siebie i innych na utratę zdrowia lub życia. (Za: Pulsmedycyny.pl).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska