Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa spór wokół sprawy połączenia średnicówki z częścią Mokrego

Artur Olewiński
Artur Olewiński
Nowa koncepcja zjazdu ze średnicówki
Nowa koncepcja zjazdu ze średnicówki Infografika Agata Rutkowska
Wkrótce do prezydenta Torunia dotrze protest mieszkańców osiedla przy ulicy Świętopełka. Nie chcą zjazdu w tę drogę z trasy średnicowej, którego domagają się m.in. właściciele garaży.

Przypomnijmy, że chodzi o zjazd z budowanego właśnie na wschód od ulicy Grudziądzkiej odcinka trasy średnicowej. Nie ma go w projekcie tej inwestycji. Pomysł dobudowania zjazdu zgłosiła część mieszkańców. To m.in. posiadacze garaży przy ulicy Sczanieckiego. Zaproponowali, by zjazd powstał na wysokości ulicy Świętopełka. Od razu zaprotestowali mieszkańcy znajdujących się tam bloków. Zjazd pogorszy - ich zdaniem - warunki życia. Dlaczego? Dla zjazdu trzeba będzie zrobić przerwę w ustawionych wzdłuż średnicówki ekranach akustycznych. Hałas z trasy przedostanie się więc na osiedle.
[break]
Strony sporu spotkały się w Miejskim Zarządzie Dróg. Przedstawiciele tej instytucji podkreślali, że rozwiązania dotyczące średnicówki - a więc m.in. brak zjazdu w okolicy ulicy Świętopełka - były konsultowane z mieszkańcami sąsiadujących osiedli na etapie przygotowania dokumentacji technicznej oraz uzyskiwania decyzji administracyjnych. Nikt nie wniósł wówczas uwag. W projekcie znalazła się za to kładka dla pieszych nad trasą, na wysokości Świętopełka. Drogowcy wskazali też, że budowa zjazdu byłaby istotną zmianą projektową i wymagałaby zmiany decyzji administracyjnych. To zaś skutkowałoby wstrzymaniem lub zaniechaniem budowy, a w efekcie utratą przez miasto unijnego wsparcia na tę inwestycję. Nie wykluczyli jednak możliwości budowy zjazdu jako osobnego przedsięwzięcia, ale dopiero po ukończeniu tego odcinka średnicówki.

Spółdzielnia na „nie”

Ostatnio w sprawie zjazdu wypowiedziała się też Spółdzielnia Mieszkaniowa „Kopernik”. To jej budynki stoją na osiedlu Świętopełka.
- Połączenie ul. Świętopełka z trasą średnicową stworzy „bypass” między ul. Kościuszki i trasą średnicową jako alternatywną drogę dla ul. Grudziądzkiej. Będzie zachęcać do skorzystania z takiego skrótu - czytamy w piśmie do MZD podpisanym przez prezesów „Kopernika”.
Wskazują oni, że trasa średnicowa niczego nie zmieni w tzw. skomunikowaniu osiedla Świętopełka z ulicami Grudziądzką i Kościuszki. Natomiast zjazd z niej mocno pogorszy warunki życia.
- Spółdzielnia nie ma pojęcia, o czym pisze i miesza ludziom w głowach - odpowiada Alojzy Kowalski, były radny miejski SLD i inicjator budowy zjazdu. - Połączenie nie będzie miało żadnego negatywnego skutku. A protestują ci, którzy od początku byli w ogóle przeciwni budowie średnicówki.
Pojawiła się też propozycja kompromisu. Zjazd ze średnicówki (i wjazd na nią) miałby być przesunięty w kierunku zachodnim.
- W takim wariancie mieszkańcy bloków przy Świętopełka mieliby ekrany przy swoich budynkach. Zjazd proponuję na wysokości garaży i stadionu. W tym miejscu nikt nie mieszka - wyjaśnia Henryk Pietkiewicz z ul. Sczanieckiego, którego propozycję przedstawiamy na zamieszczonej powyżej mapce.

Tu jest osiedle i stadion

- To pomysł do przedyskutowania - odpowiada Dariusz Fiszer, jeden z protestujących przeciw zjazdowi. - Nie likwiduje jednak wizji zwiększenia ruchu na Świętopełka. Pamiętajmy, że jest tu osiedle, a także licznie odwiedzany przez miłośników rekreacji stadion. Poza tym zjazd znajdzie się za blisko skrzyżowania średnicówki z Grudziądzką. Jaki więc będzie miał sens? Trzeba podkreślić raz jeszcze - dojazd do garaży czy do osiedla będzie taki sam, jak przed budową średnicówki. Czyli od ulicy Grudziądzkiej i Kościuszki.
Przeciwnicy zjazdu kończą zbieranie podpisów pod protestem. W najbliższych dniach wyślą go do prezydenta Michała Zaleskiego.

Przy estakadzie
- Na budowie tego odcinka trasy średnicowej trwają m.in. prace przy wznoszeniu estakady w rejonie ulicy Skłodowskiej-Curie oraz przy nasypie pod przyszłą drogę na ulicy Wschodniej.
- Trwają też roboty przy poszerzaniu północnej jezdni ulicy Skłodowskiej-Curie. Dlatego pojazdy jadące nią w kierunku ulicy Olsztyńskiej od poniedziałku poruszają się jezdnią południową tej pierwszej. Natomiast te jadące w stronę ulicy Wschodniej poruszają się wydzielonym lewym pasem jezdni północnej.
- Od strony ulicy Grudziądzkiej trwa wbijanie pali, na których zostaną wzdłuż trasy umieszczone ekrany. Między ulicami Batorego a Chrobrego powstał chodnik. W tym tygodniu zacznie się układanie asfaltu na ścieżce rowerowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska